Üçüncü Havalimanı ve THY İle ilgili Bir Görüş

Üçüncü Havalimanı ve THY İle ilgili Bir Görüş

THY’deki diğer filoların uçucu personel durumunu bilemem. Duyumlar doğrudur, ya da abartılmıştır-orasını da bilemem. Ancak TK, “yıldızlaştığı” kargo operasyonlarındaki eldeki 9 adet 333F’ten dördünü kiralamaya çalışıyorsa (ve yıl sonunda da 3 adet 777F gelecekse…) bunun altında uçucu ekip eksikliğinden başka nedenler de olsa gerek. Yeni (3.) Havalimanında “Cargo City” denilen ve bittiğinde devasa boyutlar ve kapasitede olacak kompleksin daha kazması atıldı sayılamaz. Zaten “kargo uçuşlarının” daha bir süre AHL’dan devam edeceği söyleniyor; THY burada yeni yaptırdığı Kargo terminalinin büyüğünü Yeni Havalimanında inşa ettirecek ama acaba ne zamana yetişecek? İşin buradaki garabeti bir başka yönde: şimdi diyelim ki Yeni Havalimanı açıldı ve y,ne diyelim ki TK Asya’dan kargo uçaklarıyla belki yüzlerce alıcısı olan ticari kargoyu getirecek ama AHL’na indirecek. Bu uçağın kargosu burada (AHL’da) ayrıştırılacak, ve diyelim ki 2 konteyner Londra’ya, 1 konteyner Frankfurt’a, 1 konteyner de Paris’e kargo çıktı… Ne yapacaklar? Bu dört konteyneri kara yoluyla Yeni Havalimanı’na aktarıp oradan mı Londra-Frankfurt-Paris uçaklarına, uçak altı (belly) kargosu olarak yükleyip uçuracaklar? Özetle, yolcu ve kargo seferleri tamamiyle Yeni Havalimanı’na geçene ve buradaki Turkish Cargo tesisleri (yani yeni büyük THY Kargo Terminali tamamlanıp hizmete girene) kadar Turkish Cargo bazı güçlüklerle ve hatta pazar payı kayıplarıyla karşılaşacak ve belki bunları minimize edilene kadar da eldeki uçakları başkalarına kiralamak derdindeler!

Kusurumuza bakmasın ama Sn. Nihat Özdemir, tribünlere oynayan politikacılar gibi konuşmuş. Kendisi hem mühendistir, hem de uçak yolculuğu konusunda çoğumuzdan daha deneyimli bir kişidir (SAW’dan gelen deneyimleri de cabası…). 22 Haziran’da CB’nı ve erkanı taşıyan iki küçük dar gövdeli uçak iniş yapmış 34/16 pistine. Acaba niye büyük uçakla gelmediler? O uçaktaki yolcularla konuştuğunu söylüyor Nihat Bey? Çekilen videolarda kendisini ben göremedim: oysa diğer ortakları CB’nına resmen yapışmışlardı, hatta arkalarda İlker Aycı “ben de buradayım, beni de görüverin” diye çabalıyordu… Nihat Bey, açıklasın: o uçaklar o piste hangi statüde ve hangi onayla inmiştir? 34/16 pisti o an itibariyle ICAO sertifikasyonunu da geçmiş miydi?

Metro’ya gelince: 1) 2019 sonuna ne yetişecek? Metro’nun inşaatı mı, yoksa bu da sürücüsüz metro olduğundan en az 6 ay sürecek deneme sürüşleri ve sertifikasyon süreci de buna dahil mi? (Üsküdar-Çekmeköy M5 metrosunun sürünmekte olan halini hatırlatırım…) Ben inşaatı bilmem, “yolcu taşımaya başlayacağı tarihi tanırım!” 2) Başlangıç istasyonu olacak Gayrettepe (aslında Zincirlikuyu) istasyonuna daha kazma çakılmış değil!… 1.5 yılda mı başlanıp tamamlanacak??? Daha Kâğıthane-Gayrettep arası tünelin kazım çalışmalarına dahi başlanamadı. Konu aslında ihmal ya da bilgisizlik değil. Bu istasyon sadece M2 hattı ile değil, daha ihalesi bile yapılmamış olan 3. Katlı Büyük İstanbul Tüneli’nin o bölgedeki istasyonu ile entegre olacak. Bu da işleri geciktiriyor; M11’in bu başlangıç istasyonunun tam yerine karar veremiyorlar! Bu nedenle M11, yolcu taşımaya her ne zaman başlayabilecekse (ki ben en iyi olasılıkla 2020 ortası diye tahmin ediyorum ama AKP Seçim Vaatleri Bildirgesinde bu tarihi 2021 olarak vermişti…) Kâğıthane – Yeni Havalimanı arasında çalışmaya başlayacaktır.

 

Geri

12
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

EGT

Eğer 3. havalimanına geçiş THY’yi batırmazsa, bu şirket asla batmaz.

!!!

böylelerinin yıllardır yönetici,karar verici,alıcı olduğu bu ülkeye ve sorgulamaz,sormaz,biatçı millete herşey müstehak !

Abbas

Burası 29 ekim 2019 olarak planlanmalı yoksa paralar çöpe gider …

Hedef buyuk

O havalimani acilacak. Pist var iste baska neye gerek var ki. Vizyonumuz engellenemez. Yolu yok toplu tasima yok diye haksizlik ediliyor. İstdan 4 saat icinde ulasabiliyorsun.

Hedef

Doğru söylüyorsun kardeşim pist var ya …. başka bir şeye gerek yok…

Göbeğini kaşıyan adam

devlet emreder yolcu yürüyerek gelir ama gelmezse evlerden toplar getiririz OHAL var,

Serdar

Ulaşması bile büyük problem olan yeni havalimanından pahalıya gitmektense sawdan ucuza gitmek daha mantıklı.

anonim

Ulaşılması zor olan havalimanına yolcu gitmeyince biletler ucuzlamasın. Saw daha pahalı olur ulaşım sorunu çözülemezse

Ziyaretçi

O havalimanı bir dolu eksikle açılacak ama çok sorunlar oluşacak çok

Kpt

Çok doğru bir analiz kutlarım

Kpt1

güzel analiz kutlarım.

kpt

Çok doğru bir analiz