Uçak Yanlış Havalimanı’na İndi Yolcu Davacı Oldu

Uçak Yanlış Havalimanı’na İndi Yolcu Davacı Oldu

Uçak Yanlış Havaalanına İndi Yolcu Davacı Oldu

Missouri Branson Havalimanı’na inen uçak yüzünden havayolunun başı dertte. ABD Teksas Dallas merkezli Southwest Airlines, uçağının yanlış havaalanına inişinin ardından yasal işlemle karşı karşıya.

2014 yılının Ocak ayında  124 yolcusu ile uçağın Chicago’daki Midway Uluslararası Havaalanı’ndan Missouri’deki Branson Havalimanı’na uçması bekleniyordu. Uçak yanlışlıkla orijinal iniş noktasından  yaklaşık dokuz mil uzaklıkta M. Graham Clark Downton Havaalanı’nda indi. Ancak havaalanlarının pist uzunlukları farklı. Branson Havaalanı pisti 2,176 metre iken M. Graham’ın pisti sadece 1,139 metre.

Havacılık uzmanlarına göre; Boeing 737 uçağının iniş için en az 1,554 metre ihtiyacı var.

Kısaltılmış pist nedeniyle, uçaktaki yolcuların sert bir frenleme hissettikleri ve baş üstü dolaplarındaki her şeyin fırlayıp döküldüğü açıklandı. Ayrıca kabin dumanla doldu ve yolcuların 2 saat boyunca beklemesi gerekti. Tüm tersliklere rağmen, havayolu sözcüsü, her şeyin güvende olduğunu ve inişin olaysız yapıldığını iddia etti. Yolculardan biri uçuş sırasında çektiği  korku ve endişe nedeniyle  şimdi havayoluna dava açtı ve  79.999,99 ABD doları istiyor.

Yolcunun avukatı tarafından mahkemeye verilen dilekçeye göre, mesul kaptan Branson Havaalanına hiç uçmamıştı, 2 ci pilot da sadece bir kez uçmuştu. Tüm bunların yanı sıra, hava kısmen bulutluydu ve uçuş ekibi ILS (Aletli iniş sistemi) yerine, görerek alçalmayı tercih etmişti.

Avukatın iddiasına göre; olaydan sonra yolcu panik atak yaşamaya başladı ve bir çok kez uçaktan indirildi. Bu yüzden devamlı seyahat etmesini gerektiren işini kaybederek, büyük ölçüde azalmış bir maaşla yeni bir iş bulmaya zorlandı.

Ayrıca her iki pilotun soruşturması askıya alındı ve havayolu 124 yolcuya jest olarak geri ödeme ve seyahat kredisi de dahil olmak üzere tazminat teklif etti.

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.