Uçak Teknisyenliği Revaçta…

Uçak Teknisyenliği Revaçta…

Günlük hayatımızın bir parçası hâline dönüşen uçakların, bizlerin kullanımına sunulana kadar birçok aşamadan geçtiğini bilmeyenimiz yoktur. Bu aşamaların en kritik olanlarından birisi de bakım süreci. Sıkı bir bakım ve denetim sürecinden geçen uçaklar, yetkili ve uzman ellerde yeniden can buluyor.

Aranılan Meslek Grubu

 Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) ve Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA) kuralları dâhilinde teorik sınav, uygulama tecrübesi, yabancı dil yeterliliği ve belgelendirme sürecine tabi tutulan uçak bakım personeli, daha bilinen adıyla uçak bakım teknisyenleri sektörün en aranılan güzide görev gruplarından birisi hâline geldi. Özellikle bu alanda yetki lisansına sahip personel kayda değer nitelikteki ücretlerle görev yürütüyor.

Uluslararası Görev Sahası

Lisanslandırma sürecini tamamlayarak uçak tip eğitimlerini alan bakım personeli, Türkiye dışında geniş bir coğrafyada istihdam edilme olanağına sahip oluyor. İleri düzeyde İngilizce dil yeterliliğine sahip olan adaylar, büyük hava yolu işletmelerinin aranılan elemanı durumunda. Kariyer yolculuklarına teknik departmanların ara ve üst düzey yöneticilikleriyle de devam edebilen bu meslek grubu için sektör açısından temininde güçlük çekilen sınıfta olduklarını söylemek mümkün.

Yükseköğretim Kurumlarındaki Yeri

Bu alandaki eğitimlerinde diploma programına dâhil olmak isteyen adaylar özellikle üniversitelerin “Uçak Teknolojisi” ön lisans programlarını tercih ediyor. Bu programlar içerisinden ön plana çıkanlar ise İstanbul Rumeli Üniversitesi tarafından da uygulanan yabancı dil ağırlıklı ve lisans modül sınavlarına uyumlu ders müfredatları uygulamakta olan yükseköğretim kurumları oluyor.

Dileyen Mühendis Olabiliyor

“Uçak Teknolojisi” ön lisans programını bitiren adaylar dilerlerse Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından düzenlenen Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile Pilotaj, Uçak Mühendisliği, Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Makine Mühendisliği ve Endüstri Mühendisliği bölümlerine geçebiliyor ve böylelikle mühendislik yetkisi de alabiliyor.

Önde Gelen Kuruluşlar

Mezunlar açısından bu alandaki önde gelen kuruluşlar THY, Pegasus, SunExpress, Onur Air ve MNG Hava Yollarından oluşuyor. Gelişmekte olan hava aracı filo yapıları ve tip çeşitliliği ise bu alanda yetişmiş insan gücüne olan gereksinimi her geçen gün daha da arttırmakta. Türkiye’de özellikle Türk Hava Yolları ve İş-Kur ortaklığında yürütülen uçak bakım teknisyeni yetiştirme programları yoğun ilgi ve talep görüyor. (Haber7)


Geri

8
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Reklama gerek yok ki

Takip etiğim güEl bir haber ve bilgilendirme sitesi olarak böyle reklamlara girmeseydiniz keşke.. Sektörün öncü elemanlarının Anadolu Üni Erciyes Üni ve Kocaeli Üni’den yetiştiğini ayrıca önlisans değil4 yıllık lisans mezunu olduklarını hatta üniversitesi sımavında hatrı sayılır puanlarla girdiklerini benden iyi biliyor olmanız lazım.. Üzüldüm.. ( son yıllar puanlar biraz düşmüş olabilir ama yine de yüksek.. Özellikle Anadolu Üni gibi havacılık sektörünün en eskisiyken böyle şeylere gerek yok bence)

tec

Eleştirirken de yanlış algı oluşturulmasın…Havacılığa gönül vermiş, yetersiz eğitime rağmen ing. geliştirmiş veya çalışan ,çalışkan nice devlet üni. mezunu UÇAK TEKNOLOJİSİ eğitimi görmüş, bir havacılık kurumunda işe girme, teknisyen lisansı alma mücadelesi veren pırıl pırıl gençler var, haksızlık edilmesin…

Doğrucu davut

Eksik yanlış haberi olduğu gibi aktarmak ne zamandan beri habercilik oluyor

Abc

Mühendis olamayıp 4 yıllık bölüm bitirenler de bu kategoriye giriyor mu .

B1

Mühendis olmamın çok zor oldugunu mu sanıyorsun 🙂 puanlara bakmak yeterli , kaç yüzbine girdiğini ben söyliyeyim mi ?

Teknik

Sefa Bey bu haber olmamış. Reklam amacı güden insanları kandırmaya yönelik bu haberlerin geniş kitlelere ulaştırılmasında sizin de katkınız olmuş oluyor. Bence her havacılıkla ilgili haberi yayınlamanız doğru değil. Önemli olan insanları doğru bilgilendirmek. Bu haber içeriği göz boyamaktan başka bişey değil. Yalan haber, reklam. Bu konuda sizden seçici davranmanızı bekleriz