UÇAK HURDACILIĞI NEDEN İYİ BİR İŞ

UÇAK HURDACILIĞI NEDEN İYİ BİR İŞ

Ticari yolcu uçakları ömrünü tamamladığında İngiltere’nin kırsal bölgesinde bir hurdalığa getirilerek parçalara ayrılıyor.

İngiltere’de uçaklar ömrünü tamamladığında Cotswolds olarak bilinen kırsal bölgedeki Gloucestershire’da bir hurdalığa götürülüyor.

Hava kuvvetlerine ait bu eski uçak pistinde beş Jumbo Jet, iki Boeing 777, birkaç Airbus A320 ile 20 kadar başka yolcu uçağı görülüyor. Bazıları grup halinde tutulurken bazıları da rayların üzerinde tek başına duruyor.

Burası uçak mezarlığından ziyade, uçakları parçalara ayırarak kimi kısımlarına yeniden hayat veren bir hurdalık olarak işlev görüyor.

Air Salvage International adlı bu uçak hurdalığının kurucusu Mark Gregory uçakların parçalanmasından sorumlu. “Uçağın motorlarını ve diğer parçalarını söküp tek tek satmak daha kârlı” diyor.

20 yıl önce kurulan bu hurdalığa yılda 50-60 yolcu uçağı getiriliyor. Buradaki metal yığını, bölgedeki geniş kırlar ve şirin köylerle büyük bir tezat oluşturuyor.

Gregory ve ekibi uçakları dikkatli bir şekilde parçalıyor. Eskiden havayolu mühendisi olarak çalışan Gregory, “Uçağın değerinin yüzde 80 ila 90’ını motorları oluşturuyor” diyor. “Onları söktükten sonra diğer değerli parçalara geçiyoruz.”

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.