Uçak Gürültüsü Şikayetleri Artıyor…

Uçak Gürültüsü Şikayetleri Artıyor…

İstanbul Havalimanı’nın açılması ile birlikte Büyükçekmece, Sinanoba, Mimaroba, Beylikdüzü, Avcılar’dan uçak gürültülerine dair şikayetler çığ gibi büyüyor…

Uçak gürültüleri insan sağlığı üzerinde büyük bir sorun olmaktadır. Yapılan araştırmalar, kalp krizinden, uyku bozukluğuna, sinir hastalıklarından, kan dolaşımı sorunlarına, öğrenme kazanımından, performans etkilerine kadar bir çok rahatsızlığa, uçak gürültüsünün sebep olduğunu gösterdi. 

Dünya genelinde bir çok ülkede uygulanan gece uçuş yasağı ne yazık ki ülkemizde uygulanmıyor. Almanya’da konuya ilişkin şikayetlerin artması ile Sivil Havacılık İdaresi tarafından alınan karar ile 23:00-05:00 arası uçakların iniş ve kalkışlarına izin verilmiyor. Havayolu şirketleri bu duruma zarar edecekleri için itiraz etmiş olsa da kabul edilmemiş ve yasak uygulamaya konulmuştu. Özellikle kargo uçuşlarını etkileyen bu yasak yüzünden şirketler büyük zarara uğradı. 

Japonya’da ise havalimanı çevresi sakinleri gürültü kirliliği, tansiyon rahatsızlıkları ve uyku bozukluğuna sebep olan uçuşlar için tazminat davası açmış ve 22 bin kişiye 30.19 milyar yen (1,5 milyar Türk Lirası) tazminat ödenmesi için karar verilmişti. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Çevresel Gürültünün Yönetimi ve Değerlendirilmesi Yönetmeliğinde yapılan değişiklikler, Resmi Gazete’de yayımlanarak geçen yıl yürürlüğe girmişti. Bu kapsamda gürültü sertifikasız uçaklardan alınan tazminat kaldırılmıştı. Oysa bu tazminat ile uçaklar, gürültü kirliliğine karşı önlem almaya zorlanıyordu. Aynı zamanda havalimanlarının gürültü kirliliğini önlemek için yapacağı faaliyetler için bir fon olarak değerlendiriliyordu. AB üyesi ülkelerdeki bu uygulama, bizde son bulmuş olmuştu. 

noise impact of aircraft ile ilgili görsel sonucu

ICAO’nun konuyla ilgili kararları ise “Noise Abatement Operational Procedures” başlığında havayolu şirketlerine bildiriliyor. Ülkemizde çeşitli şikayet kanallarından “Uçak Gürültüsü” başlığı ile birçok şikayet artarak ilgililere ulaştırılmaya çalışılıyor. 

Fizyolojik ve psikolojik problemlere sebep olan 55 DB üstü gürültülerin, gece uçuşlarında sınırlandırma yapılarak giderilmesini arzu eden sakinler, konunun yetkililerce ivedi bir şekilde değerlendirilmesini talep ediyor…
Serdar BAŞAĞAOĞLU
Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

26 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
Lgb
11 ay önce

Continious descent approach yapılması lazım. Beylikdüzü’nü 3000 feette geçmeye gerek yok.

Özgür
11 ay önce

Özellikle son 10 yılda Atatürk havalimanından gece 12 ile sabah 4 arası onlarca geniş gövde uçağı, gecenin de akustik etkisiyle yüksek desibelde gürültü kirliliğine sebep olmasına rağmen doğru dürüst gündeme alınmaması ama bu havalimanının gündeme alınması en azından çevresindeki yapılaşmayı engelleyebilr diye umuyoruz selam ve sevgiler.

Geniş Açı
11 ay önce
Reply to  Özgür

Olaya birazda şu açıdan bakmak lazım. ATAKÖY, Yeşilköy , Florya da ki kişiler zaten alanın orda olduğunu ve gürültü olabileceğini bilerek oralara yerleşti. Yıllar önce Yeşilköy de ki ev sayısı belli. Bu bölgeler de oturanlar da 15-20 yıllık yapılarda gürültüsüz olacağını düşünerek evlerini aldı. Şimdi tavsiyeniz evlerimizi değiştirmemiz mi yoksa dünyada ki örnekler gibi uyku saatleri içinde gece uçuşu yasağının mı konması ? Eğri oturup doğru konuşalım. Havalimanı iyi güzel hoş. Ama gece sessizlik gerek!

CDA
11 ay önce

Gece için CDA (continious descent approach) usulleri oluşturularak hem gürültü, hem yakıt hem de hava kirliliği azaltılmış olur. Ayrıca; Sadece AHL kullanılmasın diye dizayn edilmiş, arrival via’ sının da kısaltılması sağlanır.

Uçak Delisi
11 ay önce

Uçak sesini duymadan uyuyamıyorum. Bence tam gaz devam etmeli uçuşlar.

Kadir
11 ay önce
Reply to  Uçak Delisi

Aynen ses bana ninni geliyor. Havalimanı dibinde oturuyorum

Gizem
11 ay önce
Reply to  Uçak Delisi

Heralde zaten ruhen hastasın uçak sesi seni etkilemez

Hakan K.
11 ay önce

Gecenin sessizliğinde araç sesleri bile fazlasıyla gürültü iken koskoca motorlu uçaklar gerçekten rahatsız edici. Özellikle de kapı pencerenin açık olduğu sıcak havalarda. Bununla iligili çeşitli yasal ve teknik düzenlemeler yapılması gerekir.

Uykusuz
11 ay önce

Izdırap oldu, uyku diye bişey kalmadı…

Evren
11 ay önce

Bu şikayet nereye yapılıyor, izmirde gece ucan uçaklar çok gürültü yapıyor… Havalimani ila aram 25 km ama ….. O iniş anındaki motor sesi….

murat
10 ay önce

büyükçekmece fatih mahallesindeyim. uçak seslerine umarım alışırım. ama piyango bize vurdu sanırım. kimeraz kimi şikayet edeceğiz bilmiyorum. pilot bey bari sen çözüm bul

Osman
11 ay önce

Çok doğru. Avcılar küçük çekmece gölü civarinda çok gürültülü uçuyorlar Resmen hasta oldum bu yüzden. Gitmedigim doktor kalmadı sonunda yeni hava limanına gecenin 3 de 4 de yoğun bir sekilde gürültüyle inmek için alçalan bu uçaklar yüzünden olduğunu anladım bir yandan uçaklar bir yandan yüksek ezan sesi uyku falan kalmadı

Gizem
11 ay önce

Bu nasıl rezilliktir ki atatürk havalimanı çalışırken uçaklar böyle oturduğumuz evlerin çatısını sıyırmıyordu geceden sabaha kadar birde yetmiyormuş gibi insanlar kargo uçakları yüzünden ataköy üstünden kalkışa geçiyorlar ne uyku kaldı ne sinir.Ataköy ve istanbula bir ceza mı veriliyor. Acilen sorunun çözülmesi gerekiyor böyle vurdumduymazlık olur mu muz cumhuriyeti mi burası hangi avrupa ülkesinde insanların tepesinden gece uçak geçiyor