Uçak Gürültüsü Şikayetleri Artıyor…

Uçak Gürültüsü Şikayetleri Artıyor…

İstanbul Havalimanı’nın açılması ile birlikte Büyükçekmece, Sinanoba, Mimaroba, Beylikdüzü, Avcılar’dan uçak gürültülerine dair şikayetler çığ gibi büyüyor…

Uçak gürültüleri insan sağlığı üzerinde büyük bir sorun olmaktadır. Yapılan araştırmalar, kalp krizinden, uyku bozukluğuna, sinir hastalıklarından, kan dolaşımı sorunlarına, öğrenme kazanımından, performans etkilerine kadar bir çok rahatsızlığa, uçak gürültüsünün sebep olduğunu gösterdi. 

Dünya genelinde bir çok ülkede uygulanan gece uçuş yasağı ne yazık ki ülkemizde uygulanmıyor. Almanya’da konuya ilişkin şikayetlerin artması ile Sivil Havacılık İdaresi tarafından alınan karar ile 23:00-05:00 arası uçakların iniş ve kalkışlarına izin verilmiyor. Havayolu şirketleri bu duruma zarar edecekleri için itiraz etmiş olsa da kabul edilmemiş ve yasak uygulamaya konulmuştu. Özellikle kargo uçuşlarını etkileyen bu yasak yüzünden şirketler büyük zarara uğradı. 

Japonya’da ise havalimanı çevresi sakinleri gürültü kirliliği, tansiyon rahatsızlıkları ve uyku bozukluğuna sebep olan uçuşlar için tazminat davası açmış ve 22 bin kişiye 30.19 milyar yen (1,5 milyar Türk Lirası) tazminat ödenmesi için karar verilmişti. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Çevresel Gürültünün Yönetimi ve Değerlendirilmesi Yönetmeliğinde yapılan değişiklikler, Resmi Gazete’de yayımlanarak geçen yıl yürürlüğe girmişti. Bu kapsamda gürültü sertifikasız uçaklardan alınan tazminat kaldırılmıştı. Oysa bu tazminat ile uçaklar, gürültü kirliliğine karşı önlem almaya zorlanıyordu. Aynı zamanda havalimanlarının gürültü kirliliğini önlemek için yapacağı faaliyetler için bir fon olarak değerlendiriliyordu. AB üyesi ülkelerdeki bu uygulama, bizde son bulmuş olmuştu. 

noise impact of aircraft ile ilgili görsel sonucu

ICAO’nun konuyla ilgili kararları ise “Noise Abatement Operational Procedures” başlığında havayolu şirketlerine bildiriliyor. Ülkemizde çeşitli şikayet kanallarından “Uçak Gürültüsü” başlığı ile birçok şikayet artarak ilgililere ulaştırılmaya çalışılıyor. 

Fizyolojik ve psikolojik problemlere sebep olan 55 DB üstü gürültülerin, gece uçuşlarında sınırlandırma yapılarak giderilmesini arzu eden sakinler, konunun yetkililerce ivedi bir şekilde değerlendirilmesini talep ediyor…
©AirlineHaber / Serdar BAŞAĞAOĞLU

Geri

24
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Özgür

Özellikle son 10 yılda Atatürk havalimanından gece 12 ile sabah 4 arası onlarca geniş gövde uçağı, gecenin de akustik etkisiyle yüksek desibelde gürültü kirliliğine sebep olmasına rağmen doğru dürüst gündeme alınmaması ama bu havalimanının gündeme alınması en azından çevresindeki yapılaşmayı engelleyebilr diye umuyoruz selam ve sevgiler.

Geniş Açı

Olaya birazda şu açıdan bakmak lazım. ATAKÖY, Yeşilköy , Florya da ki kişiler zaten alanın orda olduğunu ve gürültü olabileceğini bilerek oralara yerleşti. Yıllar önce Yeşilköy de ki ev sayısı belli. Bu bölgeler de oturanlar da 15-20 yıllık yapılarda gürültüsüz olacağını düşünerek evlerini aldı. Şimdi tavsiyeniz evlerimizi değiştirmemiz mi yoksa dünyada ki örnekler gibi uyku saatleri içinde gece uçuşu yasağının mı konması ? Eğri oturup doğru konuşalım. Havalimanı iyi güzel hoş. Ama gece sessizlik gerek!

Lgb

Continious descent approach yapılması lazım. Beylikdüzü’nü 3000 feette geçmeye gerek yok.

CDA

Gece için CDA (continious descent approach) usulleri oluşturularak hem gürültü, hem yakıt hem de hava kirliliği azaltılmış olur. Ayrıca; Sadece AHL kullanılmasın diye dizayn edilmiş, arrival via’ sının da kısaltılması sağlanır.

Uçak Delisi

Uçak sesini duymadan uyuyamıyorum. Bence tam gaz devam etmeli uçuşlar.

Kadir

Aynen ses bana ninni geliyor. Havalimanı dibinde oturuyorum

Gizem

Heralde zaten ruhen hastasın uçak sesi seni etkilemez

Evren

Bu şikayet nereye yapılıyor, izmirde gece ucan uçaklar çok gürültü yapıyor… Havalimani ila aram 25 km ama ….. O iniş anındaki motor sesi….

Osman

Çok doğru. Avcılar küçük çekmece gölü civarinda çok gürültülü uçuyorlar Resmen hasta oldum bu yüzden. Gitmedigim doktor kalmadı sonunda yeni hava limanına gecenin 3 de 4 de yoğun bir sekilde gürültüyle inmek için alçalan bu uçaklar yüzünden olduğunu anladım bir yandan uçaklar bir yandan yüksek ezan sesi uyku falan kalmadı

Tolga

Ben buyukcekmece mimaroba da oturuyorum ciddi bir gurultu soz konusu ozellikle avrupa ve ege yonunden gelen ( izmir , bodrum ) ucaklari marmara denizinden buyukcekmece yonune donerek beykent ve beylikduzunu cok alcak bir sekilde gecerek havalimanina dogru donus yapiyorlar ancak bu donusu marmara denizinde yapmalari durumunda buyukcekmece ve beylikduzunde ucak sesleri ciddi bir olcude azalir ve yaklasik 400 bin kisi icin saglikli bir durum ortaya cikar burda yapilmasi gereken cok basit ucaklar marmara denizinde ucmaya devam edip buyukcekmece ve beylikduzunu gectikten sonra yeni havalimanina dogru manevra yapmalari durumunda en azinda iki ilcemizde ucak sesi sikayetlerinin ortadan kalkacagini dusunuyorum onumuzde marmara… Devamını oku »

Hakan K.

Gecenin sessizliğinde araç sesleri bile fazlasıyla gürültü iken koskoca motorlu uçaklar gerçekten rahatsız edici. Özellikle de kapı pencerenin açık olduğu sıcak havalarda. Bununla iligili çeşitli yasal ve teknik düzenlemeler yapılması gerekir.

Uykusuz

Izdırap oldu, uyku diye bişey kalmadı…

Şikayet Hattı

Şikayet hattında yaptım , şikayetvar.com da yaptım . Uyuyamıyoruz arkadaş!