featured

Üç adet E-7 Wedgetail erken uyarı uçağının alınmasına izin çıktı

Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAF), beş adet E-7 Wedgetail erken uyarı uçak ihtiyacını belirledi. Bu uçakların F-35’leri yönetmesi ve etkinliklerini artırması hedefleniyor. Bütçe kısıtlarından dolayı savunma komite toplantısında üç adet E-7 uçağının alınmasına izin çıktı.

İngiliz Poseidon MRA1 deniz karakol uçaklarına yeni bir kabiliyetin eklenmesi için çalışmalar devam ediyor. Bu uçakların mühimmat haznesinden Unipac-3 arama ve kurtarma takımı (ing:kit) atılıyor ve bu takım suya düştüğünde açılarak can kurtarma botuna dönüşüyor ve 20 kişiye 72 saat yeterli yiyecek, içecek ve iletişim imkanı sağlanıyor. Poseidon uçakları bu takımlardan bir seferde beş adet atabilecek ve 100 kişiye can kurtarma (veya özel operasyon) desteği sağlanabilecek. Nisan 2023’te bu kabiliyetin kazandırılmış olması hedefleniyor.

Tip 26 firkateynlerin kulesi Norveçli Umoe Mandal’dan alınacak. İngilizlerin yeni inşa edilen beş adet firkateynlerinde kullanılacak kule yapısının, hafif ve kompozit malzemeli olarak Norveçli firmadan tedarik edilmesine karar verildi. Hafif kule yapısı ile geminin ağırlık merkezinin aşağı çekilmesi ve faydalı yük taşıma kapasitesinin artırılması hedefleniyor.

Rolls Royce, doğal gazlı MTU motorlarının yerini tutacak 12 silindirli hidrojenli motorları geliştirdi. Bu motorların ilk uygulamasının Almanya’da, Duisburg iç limanında devreye alınması hedefleniyor.

Türkiye’nin de kendi erken uyarı radar elektronik sistemlerini geliştirmesi ve İHA, balon ve insanlı hava araçlarına eklemesi faydalı olabilir. Poseidon’lara eklenen becerinin benzerini bizim de deniz karakol uçaklarımıza (yoksa) eklememiz faydalı olabilir. Kompozit malzemelere hava projelerinde, uzay, denizaltı ve deniz projelerinde ihtiyaç var bu yüzden tüm bu endüstrilere ürün sunabilecek, kompozit malzemeler geliştirecek ve üretecek milli bir firmanın ve tesislerin devreye alınması faydalı olabilir. Hidrojen yakıtlı motorlar konusunda Türkiye’nin ilk uygulama sahası muhtemelen milli tasarımlı denizaltılarda olacaktır ve bu konuda da gerekli mühendislik becerilerini geliştirip sahaya sürmemiz gerekebilir. İkinci planda limanlardaki ekipmanların dönüşümü hedeflenebilir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir