Kou’de TYP kursunu Bitirenler İş Buluyor

Kou’de TYP kursunu Bitirenler İş Buluyor

Kocaeli Üniversitesi Havacılık fakültesinde yapılan TYP kurslarından mezun olan gençlerin %90’nı THY Teknik’de işe başlıyor. Peki ama Kocaeli Üniversitesi Havacılık fakültesinden Uçak Gövde Motor ve Uçak Elektrik Elektroniği bölümünden mezun olan gençlere ne olacak?

 

KOÜ Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muharrem Yılmaz , fakültede bakım teknisyeni yetiştiren elektrik, elektronik ve motor gövdenin yanı sıra havacılık yönetimi bölümlerinde de eğitim verildiğini ifade ederek, özellikle Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu uçak bakımı alanındaki boşluğu doldurmak ve kaliteli eleman yetiştirmek için çalışma yaptıklarını vurguladı.

Havacılık yönetimi bölümünü de çok önemsediklerini belirten Yılmaz, bu bölümden mezun olanların hava meydanlarında uçuşların organize edilmesi konusunda istihdam edildiğini anlattı.

“THY’nin teknisyen ihtiyacını karşılamak için İŞKUR’la ortaklaşa çalışma yürütüyoruz”

Yılmaz, uçak bakım teknisyeni konusunda çok büyük bir personel açığı bulunduğuna, eleman ihtiyacının karşılanması için çeşitli kurslar da düzenlendiğine dikkat çekerek, şöyle konuştu:

“THY’nin teknisyen ihtiyacını karşılamak için İŞKUR’la ortaklaşa bir çalışma yürütüyoruz. THY’nin ihtiyaç duyduğu dallarda motor gövde üzerine veya uçak yapısı üzerine hangi dalda ihtiyaç varsa kurslar düzenliyoruz. Bu kurslar 6 aylık ve THY tarafından yüzde 50 istihdam garantisi verilen kurslar. Yani 100 kişiden 50’sini THY işe almayı garanti ediyor. İstihdam ise genelde yüzde 90’ların üzerinde gerçekleşiyor. Bugüne kadar THY için 500 civarında eleman yetiştirdik.” (haberturk)

YORUM

Sayın rektör ne güzel konuşmuş. THY için özel programlarla teknisyen yetiştiriyoruz ve bu yetiştirdiğimiz elemanların %90 ını THY işe başlatıyor demiş. Bu konuda kendisini tebrik ediyorum. Ancak aynı okulun SHYO lunda yine TYP programlarındaki gençlere ders veren, onları eğiten hocalar aynı değil mi? Bu hocalar aynı ise 6 ayda yetiştirdiğiniz ve THY tarafından hemen alınan teknisyenleri kendi bünyenizdeki 4 yıl müfredatlı yüksek okulunuzda yetiştirilemiyor mu ki  bu mezunlar işsiz kalıyor? Bu konuda mantıklı bir açıklama yapabilecek biri var mıdır?

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

15 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
A.ü
4 yıl önce

Ben anadolu üniversitesinde okuyorum bizim üniversitemiz typ ye tavrını koymuş durumda bunu kocaeli üniversitesindende bekleriz typye karşı bir adım atılmazsa öğrenciler çok zarar görür

Yorum
4 yıl önce

Yazının altına yorumu kim yaptıysa yapılan haksızlığa çok iyi laf çakmış. Tebrikler

Güneş Balçıklan Sıvanmaz
4 yıl önce

Biz shyo’lar hocalarımızın ve dekanlarımızın gözünde devletin işiyiz salla başı al-maaşı düzeni. TYP ler ekstra iş ve para demek. Böyle hocaları ve dekanları o okuldan uzaklaştırmaları.Gerekiyorsa shgm kendi atasın yada havayolu şirketleri kendi atasın bi komisyon kurarak..

yapacak bişey yok
4 yıl önce

Kendi mezunlarını işe sokamayan bir dekan bu cümleleri kurmaz. Ki haliyle bu okuldan meun arkadaşların işsiz kaldıklarından dahi haberleri yok o yüzden bu insanlara yapacak bişey yok. (Sefa Abi yorum kısmında rektör demişsin dekan olucak saygılar..)

Mre
4 yıl önce

Thy nasil boyle bir isi hala devam ettirir anlamiyorum issiz okul mezunlari sokaklarda bu nasil bir adalet ekmegimizle oynuyorsunuz bu yaniniza kalmaz

.
4 yıl önce

Bu duruma sessiz kalmiyoruz her firsatta şikayetlerimizi dile getiriyoruz ama her defasında ayni cevabi almaktan biz de biktik. “Bu okul olmasa baska okul da acilir”

Buluyoda.
4 yıl önce

Buluyoda ne oluyo sanki. Vardiyalı işte 3 kuruşa çalıştırıp istedikleri sendikaya üye yapıyolar. Thy bulmuş yolunu. Vardiyalı iş stresli işe ucuz iş gücü. 6 ayda bir adam basıyo.

Hoü mezunu olan kişi??
4 yıl önce

Sen Türkçeyi böyle kullanırsan daha çoook hakkın yenir.

Yanlış
4 yıl önce

Yanlış yapıyorsun ey Kocaeli üniversitesi bu vebalin altından Nasıl kalkacaksınız

k
4 yıl önce

Sefa abi , ben koüde okuyorum. Hocalara sabah aksam soruyoruz ,ne olaak halimiz diye allem edip kallem edip üste çıkıyorlar bir şekilde thy para veriyor ya okula hrp ondan eğer thy gerçekten samimiyse bi tane lisanslı teknisyen göndersin okula bir gerekli donanımı da okul 147 yetkisi alsın .Göz göre göre hakkımız yeniyor.