TUSAŞ’ın Yeni Genel Müdürü Dr. Mehmet Demiroğlu’ndan KAAN Projesine İlişkin Önemli Açıklamalar

TUSAŞ’ın Yeni Genel Müdürü Dr. Mehmet Demiroğlu’ndan KAAN Projesine İlişkin Önemli Açıklamalar

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) bünyesinde kısa bir süre önce göreve başlayan Genel Müdür Dr. Mehmet Demiroğlu, Milli Muharip Uçak KAAN’ın son durumu hakkında çarpıcı bilgiler verdi. İlk etapta en az 100 adedi Türk Hava Kuvvetleri’ne olmak üzere toplamda 250-300 adet KAAN üretmeyi hedeflediklerini belirten Demiroğlu, projeye ciddi ilgi gösteren ülke sayısının şimdiden 5’e ulaştığını açıkladı.

KAAN Projesinin Geleceği ve Üretim Planları

Dr. Mehmet Demiroğlu, Prof. Dr. Temel Kotil’den devraldığı görevinde, Milli Muharip Uçak KAAN’ın Türk havacılığının kurtuluş projesi olduğunu vurguladı. Gündeme Dair Her Şey (GDH) adlı YouTube kanalına verdiği demeçte, KAAN’ın teslimat tarihi, Blok-10 üretim süreci, projenin muhtemel ortakları ve milli uçağın Amerikan F-22’ye karşı üstünlükleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Motor Çalışmaları ve Ambargo Olasılıkları

KAAN ve HÜRJET’te Amerikan menşeili motorlar kullanıldığını belirten Demiroğlu, ülkeler arasındaki ilişkilerin kendilerini de etkilediğini ifade etti. F-16 alım sürecindeki gelişmelerin olumlu etkiler yaratabileceğini umduklarını belirten Demiroğlu, olası ambargolara karşı TRMotor ve TEI şirketlerinde motor geliştirme çalışmalarına hız verdiklerini söyledi. KAAN motorunun 2030’ların başında 5. ve 6. nesil uçakları destekleyecek seviyede olacağını belirtti.

KAAN’ın İlk Uçuşları ve Teslimat Süreci

KAAN’ın Blok-10 olarak adlandırılan ilk teslimat modelinin 2025’te ortaya çıkacağını belirten Demiroğlu, ilk uçuşların 2025’te başlayacağını ve 2028’e kadar devam edeceğini açıkladı. 2028’de 20 KAAN teslimatı hedeflediklerini ifade eden Demiroğlu, şu an için gecikme yaşanmadığını ancak süreçte aksaklıklar olabileceğini de ekledi.

İhracat ve Ortaklıklar

KAAN projesine ciddi ilgi gösteren ülkelerin sayısının 5’e ulaştığını belirten Demiroğlu, Suudi Arabistan Savunma Bakanı Halid bin Selman’ın TUSAŞ’a yaptığı ziyaretin bu ilginin bir göstergesi olduğunu vurguladı. İlk etapta 150 uçağın ihraç edileceğini belirten Demiroğlu, ilerleyen yıllarda toplamda 250-300 adet KAAN üretmeyi planladıklarını söyledi.

6. Nesil Uçak Vizyonu

Dr. Mehmet Demiroğlu, KAAN’ın 6. nesil uçak konseptine uygun olarak tasarlandığını ve bu konsepte liderlik etmeyi hedeflediklerini belirtti. 6. nesil uçağın en önemli özelliğinin, insanlı ve insansız sistemlerin birbirleriyle iletişim kurabilmesi olduğunu vurgulayan Demiroğlu, ANKA-3, KIZILELMA ve Süper Şimşek projeleriyle bu konuda öncü olduklarını söyledi. 6. nesil uçak konusunda dünyada ilk 3’e girmeyi hedeflediklerini belirten Demiroğlu, belki de birinci sırada olabileceklerini ifade etti.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. Maşallah maşallah Allah nazarlardan korusun

    Cevapla