featured

TUSAŞ, üç proje için ilk uçuş tarihini verdi

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.’nin bugünkü basın toplantısında özellikle Ağır Sınıf Taarruz Helikopter (ASTH), HÜRJET Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı ile MMU Milli Muharip Uçağı Projeleri en çok konuşulan konuların başında geldi.

Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ WhatsApp Image 2021 08 18 at 13.27.28

Her üç proje için;

Ağır Sınıf Taarruz Helikopter ASTH planlanan ilk uçuş tarihi 18 Mart 2023

Hürjet planlanan ilk uçuş tarihi 18 Mart 2023

MMU Milli Muharip Uçağı Roll Out Tarihi (Üretim, entegrasyon, test ve doğrulama aşamalarının tamamlanarak Hangardan Çıkış ve Motor Çalıştırma gerçekleştirilecek) 18 Mart 2023

Çanakkale Zaferinin yıldönümü tarihinin planlanması gözden kaçmadı. Özellikle böylesine kıymetli ve ülkemiz için değerli projeler için yakın bir gelecek belirlenmesi de önem arz eden bir konu oldu.

Ayrıca ilk uçuşu 17 Ağustos 2018 tarihinde yapılan %70 yerlilik oranına sahip T625 GÖKBEY Genel Maksat Helikopterinin 6 ton helikopter sınıfı içerisinde en iyi güç-ağırlık oranına sahip olması, T925 projesi içinde çalışmaları başlanarak ilgili projenin 11 ton sınıfı için tasarlanma çalışmaları bir diğer dikkat çeken konuların başında gelmiştir.

Ancak benim en çok dikkatimi çeken husus Katalogda dikkat ettiğim AR-GE Harcaması oldu. 2017 yılında 1.076 milyar TL toplam AR-GE Harcaması ile 14 patent ile 2 faydalı yükün, 2020 yılında 53 patent ile 11 faydalı yüke ulaşması ve bu rakamlar ortaya çıkarken toplam AR-GE harcamasının 2.648 Milyar TL’ye ulaşmasını bir başarı olarak değerlendirmekteyim.

Bir diğer dikkatimi çeken konu 2016 yılında 5250 çalışanın, 2020 yılında 9711, Ağustos 2021 itibariyle 10634 sayısına ulaşması oldu. Bu rakamların yılda 1000’in üzerinde istihdamı göstermesi, TUSAŞ’ın önemli sayıda istihdam artışına katkıda bulunduğu şeklinde yorumlayabiliriz.

Son belirtmek istediğim konu da 2028 yılı hedefinin Dünya Çapında ilk 10 Havacılık ve Uzay Sanayii Şirketleri içerisine girilmesi olduğu son derece iddialı ancak gidişat itibariyle mümkün görünen bir vizyon olduğu kanaatindeyim.

Özellikle 18 Mart 2023 tarihinde 3 adet projenin de ilk uçuşları ve Roll Out’larını yapmalarının akabinde önce T629, sonrasında T925 ve T929 projelerini oldukça dikkat çekici buluyorum.

Elektrikli İHA üretiminde ise açıkçası türbin motordan alınan gücün tam randımanla sağlanamamasından dolayı Elektrik Motorlu projeleri görebilmemiz için önümüzde uzun yılların olduğunu görüyoruz.

Ayrıca Üniversitelerinde başarılı olan ve iyi derece yapan öğrencilerin haftada 1 gün formatı ile çalıştırılarak, SGK’larının da Üniversiteleri tarafından karşılanması ve öğrencilerin teşvik edilerek hem maaşa bağlanıp hem de mezun oldukları zaman işlerinin TUSAŞ gibi önemli bir şirketimizde hazır olması genç nesil için çok büyük bir avantaj. Özellikle genç adaylara tavsiyem, kendilerini geliştirip bu istihdam imkânından faydalanarak genç beyinler olarak ülkemize katkı sağlamalarıdır.

Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ WhatsApp Image 2021 08 18 at 13.27.16

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 3 sene önce

    İktidar ve Thy, Tusaş gibi çiftliğe dönmüş kurumlardaki torpilli tayfanın anlattığı ne varsa alayı koltuk koruma uğruna söylenen palavralardır kim ne derse desin.

    Cevapla