TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil'den Önemli Açıklamalar: KAAN'ın Ardından Yerli 6. Nesil Savaş Uçağı Projeleri

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil’den Önemli Açıklamalar: KAAN’ın Ardından Yerli 6. Nesil Savaş Uçağı Projeleri

Geçtiğimiz hafta ilk uçuşunu gerçekleştiren Milli Muharip Uçak KAAN, Türkiye’nin yerli ve milli savunma sanayisi projelerinden biri olarak dikkat çekiyor. Bu uçuşun ardından, yerli 6. nesil savaş uçağı konusunda ilgi ve sorular artmaya başladı. TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Temel Kotil, “KAAN’ın ardından Anka-3 ve Kızıelma ile birlikte yerli 6. nesil savaş uçağı geliyor!” dedi.

MMU KAAN, F-22 Raptor ile aynı klasmanda olan bir uçak olarak öne çıkıyor. 4.5 nesil oluşu ve ilerleyen zamanlarda 5. nesil uçak modernizasyonu ile birlikte F-35’e de rakip olabilecek potansiyele sahip olduğu belirtiliyor. Özellikle boyut olarak büyük olan MMU KAAN, 6. nesil savaş uçağı projeleriyle ilgili merak uyandırdı.

Uçağın boyutlarıyla ilgili ilk etapta yapılan değerlendirmeler, özellikle kanat açıklığı ve uzunluğu konusunda yoğunlaştı. 4 metrelik bir kanat açıklığı ve 6 metrelik uzunluğuyla, KAAN’ın F-35’in yanında büyük bir izlenim bıraktığı ifade ediliyor. Uçak, bazı uzmanlar tarafından “büyük boyutları sayesinde 6. nesil uçak üretimini kolaylaştırabileceği” şeklinde yorumlanıyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir