featured

TÜRKSAT'tan Darbeye Ağır Tazminat.

TÜRKSAT, Darbe sırasında gerçekleştirilen bombardıman sonucu oluşan zarara karşılık 162 sanık hakkında 7 milyon 27 bin 655 liralık tazminat davası açtı.

TÜRKSAT tarafından, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında uçaklarla bombalanması sonucu bina, uydu ve araçlarında oluşan zararın karşılanması için örgüt elebaşı Fetullah Gülen’in de arasında bulunduğu 162 darbe sanığı hakkında 7 milyon 27 bin 655 liralık tazminat davası açıldı.
Gölbaşı 1. Asliye Hukuk Mahkemesince görülecek davanın dilekçesinde, darbe girişimi sırasında TÜRKSAT’ın taşınır ve taşınmaz mallarında meydana gelen zararın, cuntacılardan tahsil edilmesi talebinde bulunuldu.

Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ 20171217125417466 fo0m49v3kbpo048kttqdnimek11

Eylemleri nedeniyle davalıların, doğan zarardan müşterek ve müteselsilen sorumlu oldukları belirtilen dilekçede, mahkemeden, kurumun lehine 7 milyon 27 bin 655 lira maddi tazminata hükmedilmesi istendi.
Dilekçede, mal varlığı kaçırma ihtimaline karşı ceza davaları beklenmeksizin davalıların taşınır ve taşınmaz malları ile üçüncü kişilerdeki hak ve alacakları üzerine tedbir konulması talep edildi.
Dava dilekçesinde TÜRKSAT’taki darbe girişimi faaliyetlerine de yer verildi.
4 BOMBA ATTI
Buna göre, olay tarihinde Özel Kuvvetler Komutanlığında tabur komutanı olarak görev yapan sanık eski yarbay Eray Uçkun’un başında bulunduğu 13 kişilik darbeci tim, Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı’ndan iki helikopterle saat 00.47’de TÜRKSAT’a geldi.
Darbeciler, silah zoruyla uplink binasında alıkoydukları personelden yayını kesmesini istedi.
Kendilerine silah doğrultulan TÜRKSAT çalışanları, yerel kanalların yayınlarına müdahale etti ancak ulusal televizyonların yayında kalmasını sağladı.
Bu gelişme üzerine darbeciler, TÜRKSAT’ın Akıncı Üssü’nden havalanan savaş uçakları tarafından vurulmasına karar verdi.
Darbeci timin kuruma ait araçlarla kaçmasından kısa bir süre sonra F-16’lar, TÜRKSAT’a saat 03.12 ve 03.20 arasında 4 bomba attı.
ARALARINDA SİVİL İMAMLAR DA VAR
Hakkında tazminat davası açılan isimler, Akıncı 4. Ana Jet Üs Komutanlığı, Genelkurmay Başkanlığı Karargahı ve Kara Havacılık Komutanlığı, Özel Kuvvetler Komutanlığı ve TÜRKSAT’taki darbe girişimi eylemlerine ilişkin davalarda sanık olarak yer alıyor.
FETÖ’nün sivil imamlarının da aralarında bulunduğu davalıların bazıları şöyle:
“Akın Öztürk, Mehmet Partigöç, Ahmet Bican Kırker, Ali Kalyoncu, Erhan Caha, Fırat Alakuş, Gökhan Şahin Sönmezateş, Ali Yazıcı, Bilal Akyüz, Bekir Ercan Van, Cemil Turhan, Kubilay Selçuk, Ramazan Gözel, Savaş Kabaklı, Recep Ünal, Özcan Karacan, Ömer Faruk Harmancık, Harun Biniş, Hakan Çiçek, Hasan Hüsnü Balıkçı ve İlhan Talu.” (Aydınlık)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir