Türkiye'nin İlk Uzay Misyonu: Astronot Alper Gezeravcı, SpaceX Dragon ile Başarıyla Dünya'ya Döndü

Türkiye’nin İlk Uzay Misyonu: Astronot Alper Gezeravcı, SpaceX Dragon ile Başarıyla Dünya’ya Döndü

Florida açıklarında denize iniş yapan SpaceX Dragon kapsülüyle birlikte ilk Türk astronot Alper Gezeravcı, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki 21 günlük görevini başarıyla tamamladı. SpaceX Crew-3 Görevi kapsamında Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) gitmek üzere fırlatılan Alper Gezeravcı, NASA astronotları Raja Chari, Kaylyn Lu, ESA (Avrupa Uzay Ajansı) astronotu Samantha Cristoforetti ve JAXA (Japonya Uzay Araştırma Ajansı) astronotu Koichi Wakata ile birlikte uzayda bulundu.

Görev süresince Alper Gezeravcı, Türk bilim insanları tarafından hazırlanan on üç bilimsel deneyi gerçekleştirdi. Bu deneyler, biyomedikal araştırmalardan malzeme bilimine, fiziksel bilimlere kadar geniş bir yelpazeyi kapsadı. Uzaydaki bu deneylerin, uzun vadeli insanlı uzay uçuşları ve UUİ’deki gelecekteki bilimsel araştırmalara katkıda bulunması amaçlandı.

Dragon kapsülü, 9 Şubat 2024 tarihinde Florida açıklarında denize iniş yaptı. Kapsülün inişinin ardından Alper Gezeravcı, saat 17:28’de kapsülden çıkarak sağlık kontrolünden geçti. Daha sonra Houston’a götürülecek olan astronot, burada kapsamlı sağlık taramasından geçirilecek ve bir süre karantinada tutulacak.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Alper Gezeravcı’nın görevini başarıyla tamamlamasının ardından yaptığı açıklamada, Türkiye’nin ilk insanlı uzay bilim misyonunun tarihî bir anı olduğunu belirterek, astronotun 21 günlük görev süresince Türk gençlerine ilham kaynağı olduğunu ifade etti. Türkiye’nin bu alandaki başarılarının devam etmesi ve gençlerin uzay bilimine ilgisi doğrultusunda projelerin desteklenmesinin önemine vurgu yaptı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir