Türkiye’nin ilk milli hava savunma füzesinin test süreci devam ediyor

Türkiye’nin ilk milli hava savunma füzesinin test süreci devam ediyor

Türkiye’nin ilk milli hava savunma füzesi Hisar’ın test süreci devam ediyor. Dünyadaki örnekleriyle yarışır nitelikte olarak ülkemize kazandırılacak milli füzenin 2020 yılına kadar TSK envanterine katılması planlanıyor.

 Enerji, sağlık, havacılık, uzay, otomotiv, raylı sistemler, bilişim ve savunma sanayi gibi öncelikli alanlarda teknolojik yatırım çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Özellikle son yıllarda hükümet desteğiyle yapılan çalışmalarda savunma sanayinin geldiği nokta dikkat çekiyor. Hayata geçirilen milli projeler ülkemize ekonomik anlamda katkı sağlarken, dünya çapında da büyük ilgi görüyor.

Milli ihtiyaçlarımızı temin etmek için gerçekleştirilen projeler tamamlandığında savunma sanayi ihracatımızın artması ve Türkiye’nin bu sektörde küresel düzeyde önemli aktör haline gelmesi sağlanacak. Bu dev projeler arasında yer alan Hisar Hava Savunma Füzeleri ise Türkiye’nin ilk milli hava savunma füzesi geliştirme faaliyetleri kapsamında önem taşıyor.

Dünyadaki örnekleriyle yarışır düzeyde

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne kazandırılması amacıyla 2011 yılında Savunma Sanayii Müsteşarlığınca başlatılan projenin radar, komuta kontrol ve atış kontrol sistemleri ASELSAN, füze sistemleri ROKETSAN firmaları tarafından geliştiriliyor. Alçak ve Orta İrtifa Hava Savunma ihtiyacına cevap verecek Hisar ile dünyadaki örnekleriyle yarışır nitelikte bir hava savunma füzesinin ülkemize kazandırılması sağlanacak.

Hisar Füzeleri; askeri üs, liman, tesis ve birliklerin hava tehditlerinden korunması amacı ile sabit ve döner kanatlı uçaklara, seyir füzelerine, havadan karaya atılan füzelere ve insansız hava araçlarına karşı kullanılacak.

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.