Türkiye'nin 40 F-16 Alımı ABD Kongresi'nden Onay Aldı

Türkiye’nin 40 F-16 Alımı ABD Kongresi’nden Onay Aldı

ABD Kongresi, Türkiye’nin 40 adet F-16 Blok 70 savaş uçağı, 79 adet güncelleme paketi, 1353 adet hava-hava roketi ve cephane alımına onay verdi. Bu kararla birlikte, Türkiye’nin önümüzdeki 5-6 yıl içinde F-16 uçaklarını Viper olarak adlandırılan Blok 70 seviyesine yükseltme planları resmiyet kazandı.

Milli Savunma Bakanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın Acil Harekât İhtiyacı çerçevesinde 40 F-16 Blok-70 alımı ve 79 uçağın Viper Seviyesine Yükseltilmesi için talep mektuplarını ABD Savunma İşbirliği Ofisi’ne göndermişti. Bu süreç, ABD ile yaşanan gerginlikler nedeniyle uzun bir inceleme sürecine tabi tutulmuştu. Türkiye, ABD’den 40 adet F-16 ve güncelleme kitleri alarak Hava Kuvvetleri envanterini güçlendirecek.

Türkiye’nin F-16 filosu, bu yeni alımlarla birlikte modernizasyon ve güncelleme paketleriyle önemli bir güç kazanacak. Filo, önümüzdeki yıllarda Viper seviyesine yükseltilerek daha etkili ve güçlü hale getirilecek.

Ayrıca, Türkiye’nin Eurofighter Typhoon alımı için İngiltere ile görüşmeler yaptığı belirtiliyor. Bu adım, Yunanistan’ın sahip olduğu F-35 ve Rafale jetlerine karşı olası bir zayıflığı önlemek amacını taşıyor. Türkiye’nin hava kuvvetleri, çeşitli platformlardan gelecek uçaklarla güçlenmeye devam ediyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

 1. 1 hafta önce

  Niyeyse konuyla ilgili yorumlar yayınlanmıyor demek ki artık iktidar ve başındaki kişi bu sitede de eleştirilemiyor. İçinde hakaret vs olmayan yorumların yayınlanmamasının hiçbir izahı olamaz, rahmetli Sefa abi zamanında böyle miydi?

  Cevapla
  • Yönetici 1 hafta önce

   Değerli okurumuz bizler siyaset yapmıyoruz havacılık adına kurulmuş bir haber sitesinde dozunda olan her eleştiriyi yayınlıyoruz yaptığımız bu işte hiç kimsenin safında olmadık olmuyoruz Hakaret ve aşalayıçı boyunta olmayan yorumu onaylıyoruz saygılarımızla

   Cevapla