featured

Türkiye’de uçuşlarla oluşan yük trafiğinin yüzde 74’ü İstanbul’da gerçekleşti

 

Dünya genelinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle seferlerin aksadığı dönemde hızlı ve kolay olan hava kargo taşımacılığı daha da önem kazandı.

Salgın döneminde, dünyanın çeşitli noktalarına mal ve ürünlerin taşınmasında kara ve deniz taşımacılığında yaşanan bazı sıkıntılar nedeniyle hava yolu daha çok tercih edilmeye başlanırken bu dönemde de hava trafiğinde artış devam etti.

Salgın önlemlerinin azaltılmasıyla yoğunlaşan hava trafiğiyle birlikte dünyanın önemli havacılık merkezlerinden İstanbul’dan taşınan bagaj, kargo ve posta yükü miktarı ile ticari seferlerdeki artışlar istatistiklere de yansıdı.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğünün resmi internet sitesinden derlediği bilgilere göre, İstanbul Havalimanı merkezli seferlerle ocak-ağustos döneminde iç hatta 139 bin 76, dış hatta 1 milyon 537 bin 699 ton yük trafiği oluştu.

Geçen yılın aynı döneminde, İstanbul Havalimanı’nda oluşan 921 bin 266 ton yük trafiği, 2022’de yüzde 82 artışla 1 milyon 676 bin 775 tona çıkmış oldu.

Ocak-ağustos döneminde, Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’ndan geliş-gidiş seferleri ile 218 bin 534 ton yük taşındı. Bu yükün 77 bin 387 tonu iç, 141 bin 147 tonu dış hat uçuşlarıyla oluştu. Geçen yılın aynı döneminde bu havalimanından 186 bin 481 ton bagaj, kargo ve posta yükü taşınmıştı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir