featured

Türkiye yeniden Doğu Akdeniz’e çıkıyor: İsrail’den kışkırtma sortileri

 

İsrail jetleri, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de sondaj faaliyetlerine başlayacağını duyurmasıyla birlikte bölgedeki sortilerini artırdı. İsrail Donanması’nın da bugün Girit’in güneyine gelmesi bekleniyor.

Türkiye, 22 Aralık 2020’de sonlandırdığı Doğu Akdeniz’deki sismik/sondaj faaliyetlerine bugün yeniden başlıyor. 7’nci nesil sondaj gemimiz Abdülhamid Han, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Mesin/Taşucu Limanı’nda düzenlenecek törenin ardından Doğu Akdeniz’e yelken açacak. Abdülhamid Han’ın rotası hakkında henüz bir “Navtex” yayını yapılmazken, çalışma sahasına ilişkin kararın da Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanması bekleniyor.

Yunan ve Rum basını ise günlerdir yeni sondaj sahamıza ilişkin senaryolar ortaya atıyor. Abdülhamid Han’ın Türkiye-Libya hattına gitmesi Yunanistan’ı korkuturken, Kıbrıs çevresindeki sözde parsellere girmesi de Rum tarafının uykularını kaçırıyor. İki taraf da sondaj faaliyetlerine karşı ne yapabileceğini tartışırken, hem Rum hem Yunan basını, askeri bir yanıt vermenin gerçekçi olmadığını yazıyor. Fakat son günlerde Rum-Yunan ikilisi kadar endişeli olan üçüncü bir ülke daha var: İsrail.

TATBİKAT ÜSTÜNE TATBİKAT

İsrail, Abdülhamid Han’ın Doğu Akdeniz’e gönderileceği açıklandıktan sonra Yunanistan ile ortak faaliyetlerini görünür şekilde artırdı. Üst üste jetlerini Doğu Akdeniz’de uçuran İsrailliler, Yunanistan ile havada yakıt ikmali gibi çeşitli eğitimler düzenliyorlar. Dün de benzer şekilde önce Lefkoşa ardından Atina FIR’ına giren İsrail jetleri, Meis’in güneyine gelerek eğitimler yaptı. Geçen hafta Iraklio İstasyonu’ndan yayınlanan bir duyuruya göre ise İsrail savaş gemileri, Abdülhamid Han’ın Doğu Akdeniz’e çıkmasına paralel olarak Girit’in güneyinde tatbikata başlayacak. İsrail Donanması için kapatılan sahanın ise Türk Münhasır Ekonomik Bölgesi içinde yer aldığı görülüyor.

İSRAİL SİLAHLANDIRIYOR

Bunun yanında Atina, Türkiye’ye karşı kullanmak üzere İsrail’den yeni füze savunma sistemi satın almaya çalışıyor. Yunanistan’da çıkan haberlere göre, 70 milyon avro karşılığında 27 adet Spike NLOS füze sisteminin alınacağı ve bu sistemlerin 2023 başında Yunanistan’a gönderilmeye başlanacağı belirtildi. Anlaşmada sona gelindiğini yazan Yunan medyası, füze sistemlerinin Dedeağaç’a konuşlandırılacağı ileri sürdü. Füzelerin tank savunma sistemi olarak tasarlandığı ve 32 km. menzile sahip olduğu bildiriliyor. Yunanistan, kısa sürece önce de İsrail ile drone, Fransa’yla Rafael savaş uçağı ve ABD ile F-16 savaş uçağı modernizasyonu konusunda anlaşmalar imzalamıştı.

YUNAN JETLERİ ABD UÇAK GEMİSİ İLE UÇTU

1 Ağustos Pazartesi günü Doğu Akdeniz’de bulunan ABD’ye ait USS Harry S. Truman uçak gemisi, Yunan Hava Kuvvetleri ile ortak eğitim gerçekleştirildi. Mora yarımadasının batısındaki geniş bir sahada düzenlenen tatbikata, Truman’dan kalkan 2 adet F-16 Block 52+ ile 4 adet F-18 savaş uçağı katıldı. Yunan Silahlı Kuvvetlerinden yapılan açıklamada şöyle denildi: “Bu ortak eğitim, güncellenen Yunanistan-ABD Karşılıklı Savunma İşbirliği Anlaşması çerçevesinde gerçekleşti ve ikili ve ittifaklar arası bağlamda katılımcıların operasyonel hazırlık, savaş kabiliyeti ve işbirliği düzeylerinin yükseltilmesine katkıda bulundu.”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir