featured

Türkiye ile Katar, Kabil Uluslararası Havalimanı’nın ortak işletilmesi konusunda anlaştı

Diplomatik kaynaklara dayandırılan haberde, Türkiye’den teknik bir heyetin, Katar tarafıyla koordinasyon kurmak üzere Doha’ya geldiği ifade edildi.

Türkiye ve Katar’ın Afganistan’ın başkentinde Kabil Havalimanı’nın işletmesi konusunda anlaştığı belirtildi.

Diplomatik kaynaklar, son zamanlarda, Katar ve Türk heyetleri arasında havaalanının iki ülke ortaklığıyla işletilmesine ilişkin çeşitli görüşmelerin yürütüldüğünü belirtti.

Türk ve Katarlı şirketler arasında bu amaç doğrultusunda ve eşit ortaklık temelinde bir mutabakat zaptı imzalandığına işaret eden kaynaklar, söz konusu ortaklık anlaşmasının ise Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun 7 Aralık’taki Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komite Yedinci Toplantısı için Doha’da bulunduğu sırada yapıldığını aktardı.

Son olarak 7 Aralık’ta varılan anlaşma neticesinde, Türkiye’den teknik bir heyetin, Katar tarafıyla koordinasyon kurmak üzere Doha’ya geldiği ifade edildi.

Doha’daki görüşmelerin ardından, Türk ve Katarlı yetkililerden oluşan ortak heyetin, bugün Afganistan’ın başkenti Kabil’de olacağı ve havaalanının işletilmesine ilişkin anlaşmayı Afganistan Geçici Hükümeti yetkilileriyle görüşeceği; Afganistan tarafının talep ve beklentileri hakkında bilgi alacağı kaydedildi.

Türk-Katar heyetinin, Afganistan tarafıyla yapılacak görüşmenin akabinde durum değerlendirmesi yapması bekleniyor.

Türkiye ve Katar tarafından konuya ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Ne olmuştu?

Afganistan’ın başkenti Kabil’deki Uluslararası Hamid Karzai Havaalanı, denize kıyısı olmayan ülkelerden Afganistan için ana hava bağlantısı olması açısından önemli bir yere sahip.

Taliban, eş zamanlı şekilde haziran ayından itibaren şiddetli saldırılarla Afganistan’da birçok ilçeyi, ağustos ayında da vilayet merkezlerini hızla ele geçirmişti.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

  1. ATS bu pastanın % kaçını yiyecek.

    Cevapla
  2. 2 sene önce

    Ülkemizdeki mülteci ve sığınmacıları çalışmaları için Kabil’e gönderelim. Gidip görsünler Hindikuş dağlarındaki kozalakları.

    Cevapla