Türkiye F-35’ten çıkarılırsa proje ciddi hasar alır

Türkiye F-35’ten çıkarılırsa proje ciddi hasar alır

Türkiye’yi S-400 füzelerini almaması konusunda F-35’i vermeyerek sıkıştırmaya çalışan ABD’ye uzmanlar yanıt verdi: “Türkiye, F-35’e 800 parça üretiyor. İptal durumunda proje gecikir. Türkiye kendi başının çaresine bakar”

Türkiye ile ABD arasında yaşanan S-400 füzelerinin alımıyla ilgili sıkıntı ABD’li senatörlerin yeni nesil savaş uçağı F-35’lerin Türkiye’ye verilmemesi için yasa tasarısı hazırlamalarıyla yeni bir boyut kazandı. Savunma sanayi uzmanları, Türkiye’nin F-35’ten çıkarılmasına dahi varan tehditlerin milyar dolarlık projeye zarar vereceğini belirterek, “Türkiye, F-35’e 800 parça üretiyor. İptal durumunda proje iki yıl gecikebilir ve zarara uğrar” dedi. Uzmanlar, Türkiye’ye yapılan bu tehdidin diğer tedarikçi ülkeler nezdinde de güveni sarsacağını vurguladı.

800 PARÇA ÜRETİYORUZ
F-35 projesinde Türkiye’den 8 şirket görev yapıyor. 12 milyar dolarlık 800 parça Türkiye tarafından üretiliyor. Türkiye kokpit ekranında vazgeçilmez üretici. Fokker Elmo, elektrik kablolama bağlantı sistemlerinin yüzde 40’ını yapıyor. AYESAŞ, iki temel F-35 bileşeni olan füze uzaktan kumanda arabirimi ve panoramik kabin ekranı elektronik kartlarının tek tedarikçisi. Alp Havacılık, TAİ ve Kale Havacılık en kritik parçalardan bazılarını üreten şirketler…

Geri

1
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
F 35

Bırakın artık bu F 35 ile ilgili gaz dolu,trajikomik haberleri. Biz olmasak proje ciddi hasar alırmış. Çıkalım projeden görelim ne oluyor? Böyle bir projeyi hayata geçiren,patenti kendisine ait olarak motor,gövde,füze vs her şeyini yapanlar bize yaptırdıkları parçaları mı yapamayacaklar? Patentli hiçbir şey üretmiyoruz,ampul,kağıt bile ithal en basitinden tv yapamıyoruz ama f 35 gibi bir uçağın ekranını,elektronik kartlarını vs patentli mi yapıyoruz? Adamlar ucuz iş gücü vergi muafiyeti ve ağzımıza bal çalmak için bizi kullanıyorlar,ham madde,teknoloji,üretim araçlarını bize vererek büyük çoğunluğu önemsiz uçak parçalarını bize yaptırıyorlar sonra uçağın bitmişini milyarlarca dolara bize geri satıyorlar,onlar bizim gibi enayiyi başka yerde bulamayacaklarından bizi… Devamını oku »