Türkiye, F-35 programından çıkartılırsa ne olur?

Türkiye, F-35 programından çıkartılırsa ne olur?

Türkiye, F-35 programından çıkartılırsa ne olur?

F-35 projesine Türkiye’den parça üreten firmaların yüzde 80’ini bünyesinde barındıran Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği’nden cevap geldi.

Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği (SAHA İstanbul) Genel Sekreteri İlhami Keleş; Türkiye F-35 projesinden çıkarılırsa bir şey kaybetmez. Buradan edindiğimiz tecrübeyi, Milli Muharip Uçak (MMU) projesine yansıtacağız, diyerek cevap verdi.

SAHA İstanbul, F-35 projesine Türkiye’den parça üreten firmaların yüzde 80’inin bünyesinde barındırıyor. Milliyet gazetesinin sorularını yanıtlayan Keleş, olası bir yaptırım karşısında Türkiye’nin çaresiz olmadığını belirtti ve şunları kaydetti:

İlhami Keleş

“Üyelerimiz arasında 11 firma ve TAI var. Türkiye’nin ciddi bir iş söz konusu. Ancak Türkiye’nin F-35’teki payı ikame edilemez değil. Çünkü bu sadece Türkiye’ye özgü bir teknoloji değil. Bizim firmalarımızın parçaları başka ülkeden ikame edilebilir. Temel konu eğer Türkiye çekilirse onun yerine başka ülkelerin ikame edilip edilmemesi. Bu projeyi ciddi aksatır. Biz projesinin tedarikçisi değiliz aynı zamanda ortağıyız. Finansına da katılıyoruz, para ödüyoruz.

Açık kaynaklara göre 2030’da ABD’nin silahlı hava gücünün yüzde 65’i insansız sistemlerden oluşacak. Onlar kendi ihtiyaçlarını insansız sisteme bu kadar çevirmişken, böyle projeksiyon koymuşken ve biz de insansız sistemlerde önemli bir noktaya gelmişken, ağırlığı F-35’lere verilecek milyarlarca dolar harcamaya mı yöneltmeliyiz?

Cumhurbaşkanımızın dillendirdiği, insansız milli muharebe uçak çıkışı önemli. Bununla ilgili TAI ve Baykar’ında çalışmaları sürüyor. F-35 çok pahalı bir sistem. F-35’lerin bütün sistemleri daha doğrusu hiçbir elektronik ve kontrol sistemi bize ait olmayacak. Bu çok ciddi bir risk. Bizim tapınarak bu projeye sarılma mecburiyetimiz değil, bilakis üfleyerek yoğurdu yeme ihtiyacımız var.”

Geri

1
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
palavra

Uçağın her yerini yapan adamlar bazı parçaları bize niye yaptırıyor? Yemlemek,vergi muafiyeti ve ucuz işgücü nedeniyle. Onlara parça yapıyoruz,para kazanıyoruz diye böbürleniyoruz sonra uçağın bitmiş halini bize milyarlarca dolara geri satıyorlar ! F 22 Raptor projesinin Abd’ye maliyeti tam 200 milyar dolar ve koskoca Türkiye 15 milyar dolar borç alsın diye kapı kapı geziyor ve biz bu halimizle Milli Muharebe Uçağı yapacağız öyle mi? Türkiye’de teknoloji varsa niye kendine ait patentli bir tane icadı yok? Teknoloji var diyorsun da onu meydana getiren makineler,aletler vs hepsi ithal,hammadde de öyle. Helikopter yapıyoruz dediler Abd motoru vermedi,Temel Fransa ve Polonya’da motor arıyoruz diye… Devamını oku »


Yazdır Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült