Türkiye, Azerbaycan'ın SU-25 Saldırı Uçağına Yüksek Hassasiyetli Mühimmat Entegre Ediyor

Türkiye, Azerbaycan’ın SU-25 Saldırı Uçağına Yüksek Hassasiyetli Mühimmat Entegre Ediyor

Azerbaycan, ülkenin hava kuvvetlerinde hizmet veren Su-25 saldırı uçaklarını modernize etmeye başladı ve çalışmalar Türkiye ile yakın işbirliği içinde yürütülüyor. Yerel basına göre, Türkler Sovyet uçaklarına yüksek hassasiyetli Türk silahları entegre ediyor.

Azerbaycan Hava Kuvvetleri’nin saldırı uçaklarının modernizasyon çalışmaları geçen yıl duyurulmuş, Mayıs 2023’te Azerbaycan ve Türkiye Savunma Bakanları Zakir Hasanov ve Hulusi Akar, Konya deneme sahasında modernize edilmiş Su-25’in bombalanmasını izlemişti. Türkiye bugüne kadar on sekiz uçaktan ikisini modernize etti. Azerbaycan Hava Kuvvetleri’nde hizmet veren 16 Su-25 ve iki Su-25UB var, bunlardan kaç tanesinin geliştirileceği bilinmiyor.

Türkiye’nin ana yüklenicisi, Su-25 cephaneliğine yüksek hassasiyetli KGK ve Teber kitlerini entegre etmiş olan TÜBİTAK-SAGE’dır. Buna ek olarak, uçağın aviyonikleri de yükseltildi fakat detaylı bir bilgi paylaşılmadı.

KGK-83 kompleksi, Türkiye’nin TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen bir aerodinamik kit ve INS/GPS güdüm sistemi ile donatılmış bir Türk Mk 83 hava bombasıdır. Hedefleri 100 km’ye kadar menzillerde vurma kapasitesine sahiptir. Teber, 125 kg ve 250 kg hava bombalarının donatılması için bir güdüm kitidir. Kit, yarı aktif lazer tabanlı bir hedef tespit sistemi ve ataletsel navigasyon sistemi, uzay gözetleme arama sistemi, dümen dişlileri ve bir bataryayı barındıran aerodinamik yüzeylere sahip bir kuyruk ünitesini içeriyor.

Daha önce, Azerbaycan Su-25’ine Türk şirketi ASELSAN tarafından üretilen lazer güdüm kiti ile QFAB-250LG bombalarını kullanma fırsatı verilmişti.

©AirlineHaber.com

Not: Haber sitemizde yapılan havacılık haberleri kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir