TURKISH DO&CO GİDECEK.. BAŞBAKANIM BU İŞE DERHAL EL KOYUN!..

TURKISH DO&CO GİDECEK.. BAŞBAKANIM BU İŞE DERHAL EL KOYUN!..

Sabah gazetesi köşe yazarı Hıncal Uluç bugünki yazısında THY ve  Do&Co arasındaki iş birliği sürecinden bahsetti.

Hıncal Uluç’un yazısı ;

1 Kasım’da, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde ve onun “Cumhuriyetin yüzüncü yılında 50 milyon turist, 50 milyon dolar gelir” sloganı ile açılacak Turizm Şûrası’yla ilgili görüşlerimi yazıyordum üç gündür. Bugün de devam edeceğimi söylemiştim dün sabah okuduğunuz yazımda.. Öğleden sonra öğrendiğim bir haber beni beynimden vurulmuşa döndürdü..
Yani bir turizm hamlesi içine giren ülkede böylesi keyfi bir davranış olur mu, olabilir mi?.
THY, kendi kurduğu, yüzde 50’sine ortak olduğu Do&Co şirketi ile yolları ayırıyor, Singapur Hava Yolları’nın bir şirketine devrediyormuş, uçaklardaki ikram işini..
Olacak şey değil.. İnanılacak şey değil.. Aklın alacağı şey değil..
Türk Hava Yolları, dünyanın en büyük hava yolları çöküntü içindeyken, birer birer piyasadan çekilirken, müthiş bir gelişme göstererek Avrupa’nın 1 Numarası olmuş, dünyada da başa güreşmeye başlamıştı.
Bu başarıda en büyük pay, Temel Kotil yönetiminin konuyu çok iyi bilmesindeydi. Hemen hepsi aşağı yukarı ayni uçaklarla hizmet eden uçak şirketleri arasında tercih yapan yolcuları ilgilendiren iki şey vardı.. Ücretler ve servis!.
THY akılcı bir ücret politikası uygularken, asıl hamleyi ikramda yaptı. Viyana kökenli Do&Co bir Türk, Atilla Doğudan’ın kurduğu bir şirketti. İşi çok iyi bilen Doğudan kısa zamanda şirketini büyütmüş, pek çok hava yoluna servis yapmaya başlamıştı. Kotil yönetimi Doğudan’ı izlemeye aldı. Başarıyı gördü. Onunla yarı yarıya ortak bir şirket kurdu. Do&Co Türk harika işler yapmaya başladı ve THY’nin adı efsane oldu.
Şimdi olana bakın!.
Bu ülkenin 1 numaralı Havacılık Yazarı Güntay Şimşek dün HaberTurk’te şöyle diyordu..
“THY ikramda yaklaşık 11 yıl önce, 1 Ocak 2017’de adeta bir devrim yaparak Atilla Doğudan ile yüzde 50 ortaklıkla Turkish DO&CO’yu kurdu. Akabinde ikramda dünya çapında ses getiren ve THY markasına ciddi katkı yapan ikram ödüllerini aldı. Avrupa’nın üst üste en iyi havayolu seçilmesinin arkasındaki itici güç de hep ikram oldu. Şimdi yeni havalimanına taşınma aşamasında iki ortak arasında nasıl bir tartışma meydana geldiyse, bu markaya ve birikimlere de elveda deniyor.”
“İki ortak arasında nasıl bir tartışma meydana geldiyse..” diyor Güntay..
Ama Temel Kotil gibi harika bir Genel Müdür’ün ayrılmasından sonra, onun ekibinin önde gelen nerdeyse her adamıyla ilişkiyi kesen yeni Yönetimin, Attila Doğudan’dan da hoşlanmadığını biliyordum. İşte mesele bu. İşi bitirdi yeni yönetim.
Yani Turkish Do&Co’ya ödediği ikram parasının yarısını yüzde elli ortak olarak geri alırken, şimdi bu geri dönüşü de bitirdiler.
Yarısı THY’nin olan Türk markası Turkish Do&Co gidecek.. Yerine Singapur markası SATS gelecekTHY’nin ikram için ödediği paranın tümü Singapur’a gidecek yani..
Pek çoğu Türk Hava Yolları’nın harika davetlerine alışmış ve kaybetmek istemeyen yazarlardan oluşan medyamız olaya gözlerini yummuş. Onlardan hayır yok..
Bu “Oldu bitti”yi önleyecek tek kişi uzun süre başarılı bir Ulaştırma Bakanlığı yaptığı için işe büyük ölçüde vakıf, Başbakan Binali Yıldırım.
Hemen işe el koyup tarafları çağırırsa, çözüme kolay ulaşılacaktır.
THY’ye ve Türk şirketi Turkish Do&Co’ya sahip çıkın, Sayın Başbakanım!.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

6 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
Mağdur isci
2 yıl önce

Sayın başbakanım bu şirket sayın cumhurbaşkanımız istisdam emrine uymayıp geçen yıl sonunda 600 kişiyi 1 telefonla işten artı.simdi sıra sizde sizde bu şirketle birdaha thy nın çalışmasını engelleyin

kopuk
2 yıl önce

gavur Türk görünümlü çakallardan iyidir çalışanlarına sorun

Anonim
2 yıl önce

Var bunda bir çapanoğlu.kedi köpek yiyenlerle bizim işimiz ne.

sezar
2 yıl önce

Akil isi degil. Akilli isi. Sen Thy nin ortagi oldugu sirketi birak parayi singapura akit. singapurlunun ortaklik yapisini iyi irdelemek lazim.

Anonim
2 yıl önce

Başkanım size dahip sesleniyorum sahip çıkalım do&co ya. Gomşusu oluyom da… Yaw şu tekniği de satsalarda kurtulsak bari

Güntay Şimşek kim?
2 yıl önce

Havacılığın bir numarası Güntay Şimşek gibi ne dediği anlaşılmayan, artikülasyonu bozuk birine mi kaldı?