Türk yolcular otomatik geçişi çok sevdi

Türk yolcular otomatik geçişi çok sevdi

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nı kullanan Türk yolcular pasaport kontrolünde zaman kaybetmeden geçiş sağlayan Biyometrik Otomatik Geçiş Sistemine yoğun ilgi…

Türkiye’ de ilk kez İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda kullanılan ve 18 yaşını doldurmuş tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının kullanımına sunulan Biyometrik Otomatik Geçiş Sistemi yoğun ilgi görüyor. Test aşamasının başladığı 9 Mayıs tarihinden itibaren bugüne kadar 60 binin üzerinde Türk yolcu Biyometrik Otomatik Geçiş Sistemi’ni kullandı. 8 adet pasaport bankosu ile hizmet veren elektronik pasaport sistemi 7 gün 24 saat esasına göre çalışıyor. Türk yolcular yeni çipli pasaportları ile elektronik pasaportu kullanabiliyorlar.

SİSTEM İKİ AŞAMALI

Türkiye’de ilk kez Sabiha Gökçen Havalimanı’nda uygulanan sistemde, yolcular yeni çipli pasaportlarının yanı sıra daha önceden sisteme kayıtlı parmak izlerini ve yüzlerini özel hazırlanan pasaport bankolarında taratıyorlar. Sistem, parmak izi ve yüz doğrulanmasının ardından pasaport bankosunda bulunan kayar kapıyı açarak geçişi sağlıyor.

Bu yeni sistemle birlikte, personel tasarrufu da sağlanacağı gibi işlemlerin çok daha hızlı ve güvenli gerçekleşmesi hedefleniyor. Sistem sayesinde pasaport kontrolünden geçiş ortalama 1 ile 1.5 dakika arasında sürüyor. Yakın zamanda yurtdışı geliş noktasında pasaport sistemlerine de entegre edilmesi planlanıyor.

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.