TÜRK KARTALI OLARAK ADLANDIRILAN 211 GX GÖRÜCÜYE ÇIKTI

TÜRK KARTALI OLARAK ADLANDIRILAN 211 GX GÖRÜCÜYE ÇIKTI

Almanya merkezli Aquila şirketini satın alan Bursalı iş adamı Celal Gökçen, Bursa’da kuracağı üretim merkezinde “211 GX” model iki kişilik gösteri ve eğitim uçağı üretimine başlayacak.

1,5 milyon euroya satın aldığı Aquila şirketinde üretmek istediği Türk Kartalı olarak adlandırılan iki kişilik uçağı, Yeşilköy Havalimanı Genel Havacılık Terminali’nde düzenlenen Airshow 2016 Havacılık Fuarı’nda görücüye çıktı. Uçağın satış fiyatının 170 bin Euro olarak belirlendiği ve yılda 30 uçak üretimi planlandığı öğrenildi.

211 GX model iki kişilik gösteri ve eğitim uçağı hakkında bilgi veren kaptan pilot Sait Büyükbayram, “Bu uçak halihazırda fabrikası Almanya’da olan Bursalı iş adamı Celal Gökçen Bey tarafından yüzde yüz Türk sermayesi olarak satın alındı. Bu uçağın fabrika ve bakım merkezi Bursa’da zaman içerisinde açılacak. Bu konuda Bursa Büyükşehir Belediye Başkanımızın, Ulaştırma Bakanlığımızın, müsteşarlarımızın bilgisi oldu ve Airshow fuarında bilgilerini tazelediler. Kısmetse kısa süre içerisinde şuan 3 sipariş Almanya’da üretiliyor. Bütün sertifikaları onaylı çok güzel genel havacılık ve uçuş okulu başlangıç eğitimi için ideal bir uçak. Bu uçağın fabrikası ve bakım merkezi Bursa’da kurulduktan sonra hemen bu uçağı işleten firmaların bakım masrafları düşecek hem de kesinlikle daha iyi şartlar sunacağız” dedi.

Uçağın Türkiye’de üretilme safhasında biraz zamana ihtiyaç olduğunu ifade eden Büyükbayram, konuşmasına “Bursa’daki fabrika için yer planlandıktan sonra ilk önce bakım merkezi daha sonra üretim merkezi oraya taşınacak. Şu anda Türk malı olacak şekilde motoru ve pervanesi Avusturya yapımı ama gövde Alman teknolojisi yapımı olacak. Memleket için çok hayırlı bir iş olduğuna inanıyorum.” devam etti.

Geri

3
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Can EREL

Aman Dİkkat: Hava Aracı mı; Uçak mı?

“Dikkat Edilmesi Önerilen Bazı Hususlar – Doğrudan/Dolaylı Kamu Kaynağı Kullanan Hava Aracı Üretim Projeler”i (Eylül 2014)

http://www.canerel.com.tr/v2/images/publication/DikkatEdilmesiOnerilenBaziHususlarDDKKKHAUP.pdf

Can EREL

Önce, THK’nın “T19A Türk Kuşu” (Millenium Master)
Sonra, Ondoluz Mayıs Üniversitesi’nin “Doğan”,
ve şimdi de, “Türk Kartalı” (Aqıila 211 GX)

Bu tip hava araçları için en son yorumum “Samsun’da yapılan yerli uçağın yüzde 50’si bitti” başlıklı haber için yazmıştım…

Burada durum farklı, kullanılan kaynak özel girişime ait görünüyor, kamu kaynağı değil…kamuya ait destekleme ve teşvik kullanımında yapılmış mı merak ettim.

Can EREL

Önce, THK’nın “T19A Türk Kuşu” (Millenium Master)
Sonra, Ondoluz Mayıs Üniversitesi’nin “Doğan”,
ve şimdi de, “Türk Kartalı” (Aqıila 211 GX)

Uçak olduğu iddia edilen, ancak 30 saatlik bir eğitim ile kullanım lisansı alınabilen bu Hafif Sportif Havaaraçlarında hızlı bir gelime oluyor, sonuç ne olacak şüpheli…

Bu tip hava araçları için en son yorumum “Samsun’da yapılan yerli uçağın yüzde 50’si bitti

” başlıklı haber için yazmıştım…

Burada durum farklı, kullanılan kaynak özel girişime ait görünüyor, kamu kaynağı değil… Umarım kamuya ait destekleme ve teşvik kullanımında da belirttiğim sınıflama ve ayırta dikkat edimiştir.