TÜRK HAVACILIK VE UZAY SANAYİİ BAKÜ’DE İKİ İŞ BİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZALADI

TÜRK HAVACILIK VE UZAY SANAYİİ BAKÜ’DE İKİ İŞ BİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZALADI

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, 25-27 Eylül 2018 tarihleri arasında üçüncü kez düzenlenen Azerbaycan Uluslararası Savunma Fuarı’na (ADEX 2018) katılım gösterdi. Bakü’de düzenlenen Fuarda İnsansız Hava Aracı Sistemi ANKA, Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri T129 ATAK, Yeni Nesil Temel Eğitim Uçağı HÜRKUŞ, Milli Muharip Uçak (MMU) ve T625 Genel Maksat Helikopteri ve Uydu sistemlerinin maketleri sergilendi. TUSAŞ, üçüncü kez katılım göstereceği fuarda Türki Cumhuriyetlere özgün ürün ve kabiliyetlerini anlatarak küresel pazardaki yükselişini devam ettirmeyi hedefliyor. TUSAŞ’ın TEKNOFEST’te ilgi duyulan ve ürünlerin birebir deneyimlenmesini sağlayan sanal gerçeklik uygulaması da ilk defa uluslararası fuarda sergilenmiş oldu.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Azerbaycan Cumhuriyeti’nin önemli Üniversiteleri arasında yer alan Azerbaycan Teknik Üniversitesi (AzTÜ)  ile iş birliği imzaladı. İş birliği, AzTÜ’de bulunan akademik programlar ile savunma ve havacılık alanında karşılıklı sürdürülebilir işbirliği faaliyetlerini tesis etmek, bilgi birikimleri paylaşarak AR-GE çalışmalarını hızlandırmak ve karşılıklı fikir alış-verişi gerçekleştirmeyi kapsayacak. Bunun yanında, Azerbaycan Cumhuriyeti Milli İlimler Akademisi (AMİA) bünyesinde bulunan akademik programlar ile savunma ve havacılık alanında karşılıklı sürdürülebilir işbirliği tesis etmek, birikimleri paylaşarak AR-GE çalışmalarını hızlandırmak ve karşılıklı fikir alış-verişi gerçekleştirmek için iş bu protokol düzenlendi.

İmzalanan anlaşma ile savunma ve havacılık konularında birlikte çalışmak ortak AR-GE çalışmalarını hızlandırmak ve nitelikli insan gücü kaynağının oluşturulması hedeflendi. İş birliği kapsamında taraflar yapacakları ortak çalışmayla savunma havacılık alanında güç birliği yaparken, Azerbaycan ve Türkiye arasındaki savunma ve havacılık alanında iş birliğinin gelişmesine katkıda bulunacak.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör