Türk Hava Yolları Kâr Payı Dağıtmama Kararı Aldı

Türk Hava Yolları Kâr Payı Dağıtmama Kararı Aldı

Türk Hava Yolları A.O (THYAO) yönetim kurulu, 2023 yılı hesap dönemine ilişkin kâr payı dağıtılmaması yönünde karar aldıklarını duyurdu. Şirket, bu kararı Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayımladığı açıklama ile kamuoyuna duyurdu.

Açıklamada, 2023 yılına ait konsolide finansal tabloların, Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu ve yatırımcı sunumunun Türk Hava Yolları’nın resmi internet sitesinde yatırımcıların erişimine sunulduğu belirtildi. Ayrıca, şirketin Yatırımcı İlişkileri internet sitesi ve yatırımcı bilgilendirme dokümanlarında enflasyon muhasebesine göre düzeltilmemiş belirli finansal bilgilere de yer verildiği ifade edildi.

THYAO’nun KAP açıklamasında şu bilgiler verildi:

 • 2023 yılında 162.998.000.000 TL net dönem karı elde edildiği belirtildi.
 • Vergi Usul Kanunu geçici 33. maddesi gereğince 31.12.2023 tarihinde VUK bazlı kayıtlarda enflasyon muhasebesi uygulandığı ve bu kapsamda 11.884.059.676 TL net dönem karı, 41.585.120.658 TL geçmiş yıllar zararlarının bulunduğu ifade edildi.
 • Sermaye Piyasası Kurulu’nun 07.03.2024 tarih ve 14/382 sayılı kararı uyarınca, kâr payı dağıtım tablosunda sunulan 2023 yılı yasal kayıtları için enflasyona göre düzeltilmemiş dönem karı ve geçmiş yıl zararları baz alındığı belirtildi.
 • Yasal kayıtlarda yapılan enflasyon muhasebesi öncesi kayıtlarda bulunan dönem net karının geçmiş yıl zararlarından düşük olduğu için yasal kayıtlarda dağıtılabilecek bir kar bulunmadığı ifade edildi.
 • Olağan Genel Kurul toplantısında hissedarların görüş ve onayına arz edilmek üzere, 162.998.000.000 TL net dönem karının geçmiş yıllar karlarına transfer edilmesinin uygun olduğu belirtildi.

Türk Hava Yolları’nın bu kararıyla ilgili detaylı bilgilerin 2023 yılı Kar Payı Dağıtım Tablosu’nda yer aldığı açıklandı.

Türk Hava Yolları’ndan 2023 Yılı Finansal Sonuçları Açıklandı

Türk Hava Yolları, 2023 yılına ilişkin konsolide finansal tablolarını kamuya açıkladı. Şirketin 2023 yılına ait konsolide finansal tabloları, Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu ve yatırımcı sunumu, Türk Hava Yolları’nın resmi internet sitesinde yatırımcıların erişimine sunuldu.

Şirketin Yatırımcı İlişkileri internet sitesi ve yatırımcı bilgilendirme dokümanları, enflasyon muhasebesine göre düzeltilmemiş belirli finansal bilgilere de yer veriyor. Bu finansal bilgiler, Yönetim Kurulu ve finansal raporlamadan sorumlu yöneticilerin sorumluluğunda hazırlanmıştır. Ancak, bu bilgiler bağımsız bir denetimden geçmemiştir.

Türk Hava Yolları’nın açıkladığı finansal bilgiler, daha önce kamuoyuna duyurulan finansal bilgilerle ve beklentilerle karşılaştırılabilir, tutarlı ve bütünsel bir bakış açısı sağlamak amacıyla hazırlanmıştır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

 1. 1 ay önce

  Hahahaaa geçen hafta yorum yapmıştım ..Bol bol at demiştim bay BOLAT ‘a…Senaryo aynı .. en son 1974 yılında kar payı temettüsü dağıtılmıştı rahmetli ECEVİT zamanında…o amandan beri hep salla babam salla birdaha dağıtılmadı
  DÜMEN ..HEP AYNI DÜMEEEN

  Cevapla