TRUMP’IN SIĞINMACI YASAĞI SONRASI HAVAALANLARI KARIŞTI. TRUMP’IN EŞİ DE SINIR DIŞI EDİLSİN !

TRUMP’IN SIĞINMACI YASAĞI SONRASI HAVAALANLARI KARIŞTI. TRUMP’IN EŞİ DE SINIR DIŞI EDİLSİN !

ABD Başkanı Donald Trump’ın başkanlık kararnamesiyle, New York JFK havaalanında gözaltına alınan iki Iraklı’dan biri serbest bırakıldı. Mısır’ın başkenti Kahire’de de beş Iraklı ve bir Yemenli havaalanında New York uçuşuna alınmadı.

JFK havaalanındaki gözaltıları New York Times gazetesi duyurdu. Gazete Iraklı iki mültecinin havaalanında tutulduğunu ve avukatların harekete geçtiğini yazdı. Gazeteye konuşan Uluslararası Mülteci Yardım Projesi ve diğer insan hakları grupları, gözaltındaki isimlerden Haşim Derviş’in Irak’ta Amerikan hükümeti adına tercüman olarak çalıştığı, diğer isim Abdülhalik Elşavi’nin ise Teksas’ta yaşayan eşi ve çocuğuna gittiğini anlattı . Derviş, 19 saat tutuldukran sonra serbest bırakıldı.

Kahire Havaalanı yetkilileri de Iraklı bir ailenin ve bir Yemenli’nin, yeni kararname nedeniyle Mısır Havayolları’nın New York uçuşuna alınmadığını bildirdi. Kararın, JFK Havalanı’ndan gelen talimatlar doğrultusunda alındığı öğrenildi.

Katar havayolları da yedi ülkenin yolcularına, ABD uçuşlarına sadece Yeşil Kart’ı ya da diplomatic vizesi olanların alınacağı duyurusunu yaptı.

New York’ta Demokrat Partili Kongre Üyeleri ve aktivist grupların öncülüğünde, 300 kadar eylemci, JFK Havalimanı’nın 4 Numaralı Terminal’inde gözaltına alınan 12 Iraklı’nın serbest bırakılması için protesto yapıldı

Trump’ın eşi de sınır dışı edilsin pankartı

Protestoda, “korkuya hayır, düşmanlığa hayır, mülteciler buraya hoşgeldiniz”, “Yasağa hayır, duvara hayır, mülteciler hoşgeldiniz” diye bağıran eylemcilerin taşıdıkları pankartların birinde, “ABD Başkanı Trump’ın azledilmesi ve eşi First Lady Melania Trump‘ın da sınır dışı edilmesi” isteğine yer verildi.

Protestoya katılan New York Demokrat Parti Kongre Üyesi Nydia Velazquez ve Jerrold Nadler birlikte Trump’ın kararına karşı açıklamalarda bulundu.

“Bu tür eylemler ulusal güvenliğimizi baltalamakta”

Kongre üyesi Velazquez konuşmasında, “Bu tür eylemler ulusal güvenliğimizi baltalamaktadır ve bizim başkan Donald Trump bunu anlamıyor.” diye konuştu.

Nadler de “Biz köprüler ulusuyuz, duvarlar değil” ifadesini kullandı.

Gösteriye New York Taksi Çalışanları Birliği üyeleri de protestoya destek verdi.

Öte yandan, JFK’de gözaltına alınan 12 kişiden biri olan Hameed Khaldi Darweesh adlı Iraklı serbest bırakıldı. İstanbul’dan JFK’ye uçtuğu belirtilen Darweesh’in ABD Silahlı Kuvvetleri için 10 yıl tercümanlık yaptığı belirtildi.

Dallas-Fort Worth Uluslararası Havalimanı’nda 50 kişi gözaltında

Trump’ın göreve gelişinin ilk haftasında, Irak, Suriye, İran, Sudan, Libya, Somali and Yemen vatandaşlarının ABD’ye girişini yasaklamasının ardından, New York dışındaki hava alanlarında da onlarca kişi gözaltına alındı. Amerikan İslam İlişkileri Konseyi (CAIR) İcra Direktörü Alia Salem ABD’nin Dallas-Fort Worth Uluslararası Havalimanı’nda 50 kişinin gözaltına alındığını bildirildi.


Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.