Transitin yıldızı oluyor

Transitin yıldızı oluyor

2002’de 1 milyon olan transit yolcu sayısını 15 milyona çıkaran THY, dünyanın her köşesine taşıdığı Asya, Afrika ve Ortadoğulu yolculara Avrupalılar’ı da ekleyecek. Şirket, yeni açılan Atlanta ve ekimde açılacak Seyşeller hattıyla bu pazardan pay almayı hedefliyor.

Türkiye’nin dış pazarda rekabet edebilen tek global markası Türk Hava Yolları. Filosuna yaptığı yatırımlar, uçak içi hizmetleri, yolcuyu en kısa bekleme süresiyle istediği her noktaya transfer etmesi ve 115 ülkede 289 noktaya uçması şirketi dünyadaki rakiplerinden ayrıştırıyor. 12 yıl önce şirketin dünyada bilinirlik oranı yüzde 12’lerdeydi. Bugün Batman, Eurolig, Superbowl gibi sponsorlukların da katkısıyla yüzde 64’lere çıkmış durumda. Yani dünyadaki her 100 kişiden 64’ü THY’yi ilk üç havayolu arasında sayıyor.

HEDEF AVRUPALILAR
Bu bilinirlik THY’ye başka bir alan da açıyor. Asya, Afrika hatta Ortadoğu’dan gelen yolcular İstanbul’dan THY uçaklarıyla dünyanın her köşesine gidiyor. Ya da dünyanın 289 noktasından kendi ülkelerine… 12 yıldır transit yolcuya dayalı büyüme modeli uygulayan THY, ilk 4 ayda dıştan dışa yolcu sayısını yüzde 21 artırdı. 2016’da transit yolcu hedefini yüzde 60 olarak belirlemiş durumda… Şirketin bundan sonraki en önemli gayesi ise bu alanda Avrupalı yolcuya ulaşmak. Yeni hat açılışları da buna göre planlanıyor. THY’nin ABD’deki 9’uncu uçuş noktası olan Atlanta hattının açılışındayız. Burası THY’nin kıta Amerikası’ndaki 15’inci hattı. Kısa süre önce Panama ve Bogota açıldı. Bogota’da 60 günde 35 bin bilet satıldığını öğreniyoruz. Şirketin Pazarlama ve Satış Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Olmuştur ile sohbette yeni dönemin stratejisine ilişkin ipuçlarını alıyoruz. 16 Haziran’da Slovakya-Kösice, 27 Haziran’da Vietnam-Hannoi, 31 Ekim’de de Seyşeller hattının açılması planlanıyor. Olmuştur, “Hiç tanıtmadan 2 bin 500 rezervasyon aldık. Hat açarken dıştan dışa transfer yolcu sayısını artıracak bir strateji izliyoruz. Seyşeller hattının bir özelliği Avrupa’dan tarifeli uçan bir havayolunun olmaması. Biz Avrupa’da çok güçlü bir uçuş ağına sahibiz. Seyşeller’in yüzde 50-60 pazarı da Avrupa çıkışlı yolcu” diyor. Şirket 2017’de de Bali’ye uçmaya hazırlanıyor.

54 BİN YOLCU REZERVASYON YAPTIRDI
Peki Atlanta hattından beklenti nedir? Bu hattı 2010’dan bu yana planladıklarını anlatan Olmuştur, şunları belirtiyor: “Coca Cola, IBM, EY gibi birçok uluslararası şirketin genel merkezi Atlanta. Kargo anlamında da buradan beklentimiz yüksek. Atlanta’da 355 gün boyunca 54 binden fazla yolcu rezervasyon yaptırdı. Burası bize Hindistan, İtalya, Almanya, Beyrut ve Tel Aviv’e gitmek isteyen etnik yolcu pastasından pay almayı sağlayacak. Atlanta’da yüzde 50’ye yakın business doluluğumuz var.” Olmuştur, THY’nin geçen yıl açtığı Miami ve San Francisco hattında ise bir yıl dolmadan arz edilen koltuk/km’de yüzde 30 büyüme yakaladıklarını anlatıyor.

YENİ HEDEFLERİ
THY’nin yeni hedefleri ise iddialı: 3 Business class’ta tablet, ekonomi sınıfında ise akıllı cep telefonu ve tablet üzerinden eğlence sistemine bağlanılacak. 3 Uzun menzilli uçaklarda business class’ta dış sesleri kesme özelliği olan Denon kulaklıklar kullanılacak. Bu kulaklıkların Amazon’daki satış fiyatı 499 dolar. 3 Arapça, Çince ve Fransızca bilen kabin memurları alınması için çalışma yapılıyor. 3 Euro 2016 için taraftarlara özel funzone alanları oluşturulacak.

Geri
Etiketler:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 Comment
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
!
4 yıl önce

torpil yapma,yaptırma ve kul hakkı yenmesi bitmedikçe,adam gibi denetleme olmadıkça thy hiçbir şeyin yıldızı olamaz !