Trabzon'a Arap Turist Akını: Turizmin Parlayan Yıldızı Doğu Karadeniz

Trabzon’a Arap Turist Akını: Turizmin Parlayan Yıldızı Doğu Karadeniz

Trabzon, Arap turistlerin yoğun ilgisiyle turizm sezonunda hareketli günler yaşıyor. Bölgeye gelen turistlerin sayısı her geçen gün artarken, Trabzon Havalimanı’nda dış hatlardan gelen uçuş sayısında önemli bir artış yaşanıyor.

Doğu Karadeniz’in tarihi ve doğal güzellikleriyle ünlü şehri Trabzon, özellikle Körfez ve Ortadoğu ülkelerinden gelen turistlerin gözde destinasyonu haline geldi. Trabzon Havalimanı’na günlük olarak 12 ülkeden direkt uçak seferleri yapılırken, bu ülkeler arasında Kuveyt, Amman, Sharjah, Jeddah, Riyad, Dammam, Muscat, Doha, Bahreyn, Dubai ve Abu Dhabi öne çıkıyor. Özellikle yaylalarıyla ünlü Trabzon, Arap turistlerin ilgisini çekiyor.

Yoğun Turist Akını ve Kayıt Dışı Tesis Sorunu

TÜRSAB Doğu Karadeniz Bölge Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Tuna, Trabzon Havalimanı’na dış hatlardan inen uçak sayısının geçen yıla göre arttığını belirterek, “Geçen sene 1 Temmuz 2023’de 15-16 uçak iniyordu, bugün ise bu sayı 21 uçak olarak kaydedildi” dedi. Ancak bu artış, otellerin doluluk oranlarına yansımıyor. Tuna, kayıt dışı tesislerin fazlalığının bu durumun en büyük nedenlerinden biri olduğunu belirtti. “Bugün 2 bin kayıt dışı tesis rakamları konuşuluyor. Bu bağlamda, Bakanlığımızın aldığı kanun tasarısını memnuniyetle karşıladık. Ancak denetimlerin yetersizliği sahada hissediliyor” dedi.

Günübirlik Turlar ve Bölgesel Turizm

Trabzon’da konaklayan turistler genellikle günübirlik turları tercih ediyor. Tuna, Uzungöl, Çal Mağarası, Hıdırnebi gibi turizm destinasyonlarının yanı sıra, Ordu, Giresun ve Rize gibi komşu illere yapılan günübirlik turların da popüler olduğunu ifade etti. “Batum’a yapılan günübirlik turlar da turistler arasında oldukça revaçta” dedi.

Denetim Eksiklikleri ve Kayıt Dışı Turizm

Tuna, TÜRSAB dışında denetim yapan bir kurum olmadığını belirterek, “Şu anda sahada net olarak söylüyorum, TÜRSAB’tan başka denetleme yapan bir kurum yok. İki personelimizle birlikte sahada denetleme yapmaya çalışıyoruz” dedi. Kayıt dışı turizm faaliyetlerinin, özellikle MA plakalı araçlarla yapılan turların büyük bir sorun olduğunu vurguladı.

Turizmin Sürdürülebilirliği ve Yatırımların Gerekliliği

Trabzon’da turizmin sürdürülebilirliği için yatırımların artırılması gerektiğini söyleyen Tuna, “Arap turistler şehrimizi ve bölgemizi tercih ediyorlar. Ancak onların burada konaklama sürelerini artırmak için daha fazla yatırım yapmamız gerekiyor. Eğlenebilecekleri ve zaman geçirebilecekleri lokasyonlar oluşturmalıyız” dedi. Tuna, Ordu’nun bu konuda örnek teşkil ettiğini belirterek, “Ordu’da çok güzel yatırımlar yapılıyor. Belli atraksiyon alanları oluşturulmuş. Trabzon’da da benzer yatırımlar yapılmalı” ifadelerini kullandı.

Fuar ve Kongre Merkezi Eksikliği

Trabzon’da fuar ve kongre merkezi eksikliğine dikkat çeken Tuna, “Yıllardan beri Trabzon’da bir fuar alanımız yok. Bir eğlence merkezimiz yok. Bu konuda yıllardır hep Gülcemal Projesi’ne odaklandık. Ancak bu proje ne zaman tamamlanacak belli değil” dedi. Tuna, şehrin yöneticileri ve yatırımcılarıyla ortak akıl oluşturarak bu sorunların çözülmesi gerektiğini vurguladı.

Yabancı Turistlerin İlgisi ve Çeşitlendirme Gerekliliği

Trabzon’a Yunanistan, Almanya ve Fransa gibi ülkelerden de turistlerin geldiğini belirten Tuna, “Bu turistler genellikle gurbetçi kesimden. Sümela Manastırı ve Kızlar Manastırı gibi tarihi mekanlar tercih ediliyor. Ancak turizmi sadece Ortadoğu odaklı düşünmemeliyiz. Farklı pazarlarla işbirliği yaparak turizmi çeşitlendirmeliyiz” dedi.

Geçen Yılın Turizm Verileri

Trabzon, geçtiğimiz yıl yerli ve yabancı toplamda 1 milyon 319 bin 299 turisti ağırladı. 2022 yılına göre yüzde 38 artış gösteren turist sayısının 706 bin 532’si yabancı, 612 bin 767’si ise yerli turistlerden oluştu. Kentte en çok ilgi gören turizm destinasyonları ise Uzungöl, Sümela Manastırı, Sera Gölü, Çal Mağarası, Şahinkaya, Boztepe, Ganita ve Ayasofya Camisi oldu.

Trabzon, sahip olduğu doğal ve tarihi zenginliklerle turizmde parlamaya devam ediyor. Ancak bölgedeki turizmin sürdürülebilirliği ve gelişimi için yapılacak yatırımların, denetimlerin ve yerel yönetimlerle işbirliğinin artırılması büyük önem taşıyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 6 gün önce

    Araplar parsal parsel satın aldılar trabzonu. Uzungöl de yerli turist görmek çok zor. Yaz tatili için köyüne gelmiştir turist değil onlar. Bize her yer Trabzon anlayana

    Cevapla