TOYOTA UZAY ARACI ÜRETECEK

TOYOTA UZAY ARACI ÜRETECEK

Japon Uzay Araştırma Ajansı, Toyota ile anlaşma sağladı.

Toyota ve Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı (JAXA) arasında yapılan görüşmeler sona erdi ve iki taraf bir ay aracı geliştirmek için üç yıllık anlaşma imzaladı. Araç, aya gitmek için Toyota’nın hücre yakıt teknolojisini kullanacak.

Açıklanan ön bilgilere göre ay aracı 6 metre uzunluğa, 5.2 metre genişliğe ve 3.8 metre yüksekliğe sahip olacak. Aracın 13 metre küp alan sunan iç mekanında iki kişi rahatlıkla seyahat edebilecek. İç basıncı ayarlanacak uzay aracı, astronotların uzay kıyafetleri kullanmadan içeride görev yapabilmesini sağlayacak. Toyota’nın ay aracı, hücre yakıtına ek olarak yerleşik aküleri şarj etmek için bir güneş paneli de içerecek.

Toyota ve JAXA, aracın nihai özellikleri 2019 yılı içerisinde netleştirecek. Parçalarının üretimi 2020’de başlayacak aracın parça testleri ise 2021 yılında yapılacak. 2022’ye kadar tam boyutlu bir prototipi sunulması planlanan araç, 2029 yılında aya gitmeye hazır hale getirilecek.

JAXA, aracın astronotların altı hafta boyunca çalışabilmesini sağlayacak şekilde hazırlanmasını istiyor. JAXA, aracı aydaki donmuş suların araştırılması da dahil olmak üzere, oradaki kutupsal bölgeleri keşfetmek için kullanmayı planlıyor. Ajans aynı zamanda, bu makine ile yapılan inovasyonların, ileride diğer büyük gezegenlerde ulaşım yöntemlerinin oluşturulmasına katkıda bulunabileceğine inanıyor.

Aşağıdaki videoda da aracı inceleyebilirsiniz.

(Motor1)

Geri

1
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
TUA

Türk ızay ajansı konusunda lider olmak üzere hedef açıklamıştı.Bu habere revize gelir mi acaba