TOPÇU’NUN DARBE GİRİŞİMİ VE İZİN DAYATMASI

TOPÇU’NUN DARBE GİRİŞİMİ VE İZİN DAYATMASI

Değerli okurlar, bu THY yönetiminde “numara” bitmiyor. İlla birşey bulup çalışanları huzursuz edecekler ! Son numaraları “birikmiş izinleri” kullandırmak…Tüm çalışanlara mail atıp “geçmiş yıllardan kalan izinlerin kullanılmasını” istiyorlar. Yaptıkları yasal mı? Yasal…İyi de durup dururken nereden çıktı bu izin işi?

TOPÇU’DAN KOTİL’E ŞİRKET İÇİ DARBE

Sizi şimdi 4 sene önceye götürelim. 2013 Mayıs ayı…THY’de grev başlamak üzere… Dönemin kudretli ismi Hamdi Topçu İcra Komitesini toplamış…Toplamış derken 8-10 kişilik bir kuruldan bahsetmiyoruz. Hepi topu 3 kişilik bir kurul. Başkanı Topçu, Başkan Vekili Prof. Dr. Cemal Şanlı, üyesi de Genel Müdür Kotil… Komitenin garip bir çalışma şekli var. 2 kişi ile de toplanabiliyor. Bu iki kişi anlaşamazlarsa Başkanın dediği oluyor. Yani tam kumarhane işi. Hep “masa” kazanıyor. Topçu ne derse o oluyor. Neyse dönelim o meşum 10 Mayıs gününe…Topçu, Cemal Şanlı’yı odasına davet ediyor ve Komite çalışmaya başlıyor ! Diyeceksiniz ki, Kotil nerede? Kotil babasının rahatsızlığı nedeniyle saat 18.00 gibi ayrılmış. Herhalde fırsat bu fırsat deyip Topçu şirket içi darbeye yeltenmiş. Alınan kararda:

“Şirketimizde denetim yapan iş müfettişlerinin hazırladığı tutanağa göre, çok sayıda personelin birikmiş izinlerinin bulunduğunun anlaşıldığı, bu saptamaya uygun şekilde birikmiş izinleri bulunan Genel Müdür Temel Kotil’in 13 Mayıs 2013’den itibaren 1 ay süreyle izne çıkmasına, yerine Genel Müdür Yardımcısı Coşkun Kılıç’a vekalet etmesine karar verildiği” belirtiliyor.

Nasıl ama? “Pazartesi gününden itibaren işe gelme” diyor havacılık dehası Topçu bey ! Kime diyor? Şirketin Genel Müdürüne, üstelik bu kararı alan İcra Komitesinin bir üyesine… İnanılır gibi değil..Bay Topçu, şirketin ikinci adamına apron işçisi muamelesi çekiyor. Şimdi bunları okuyunca, bu şirketi Allah korumuş diyorum, kimlerin eline kalmış güzelim şirket !

KOTİL’DEN TOPÇU’YA REST ”KARARINI TANIMIYORUM!”

Kötü haber tez ulaşır derler… Zorla izine çıkartıldığı haberini hastasının başında alan Kotil, hastaneden çıkar çıkmaz bir mail hazırlayıp saat 21.45’de Genel Müdür Yardımcıları ve Başkanlıklara yolluyor. Kendisine danışılmadığını, görevinin başında olduğunu söylüyor. Günlerden Cuma…5 gün sonra da grev başlayacak…Gerçekten ilginç bir olay…Şimdi düşünüyorum da, greve beş kala, THY’ye hasbelkader Yönetim Kurulu Başkanı olan bir şahıs, Genel Müdürü niye zorla uzaklaştırmaya çalışır ki? Kotil’in o dönemde nisbeten havayı yumuşatmaya yönelik mesajları mı rahatsız etmiştir Topçu’yu? Bakın ne demişti Kotil grev sürecinde? “Biz sendikayı seviyoruz. Çalışanlarımızı da seviyoruz. Bu konuda bir çözüm yolu bulabileceğimizden umutluyum”…  Grevi daha sert bir şekilde bastırmayı, bunu da Coşkun Kılıç ile daha rahat yapabileceğini mi düşündü acaba hazret ? Kılıç’ın Topçu’dan sonra bir süre daha görevde kaldığını ve 15 Temmuz başarısız kalkışmasından sonra 211 kişilik listenin içinde işten çıkartıldığını da ekleyelim.

EKİM AYINDA YAZ İZNİ !

Bu konuyu niye anlattık? Yasalarımıza göre yıllık izin kullanılması gereken bir haktır. Bu haktan vazgeçilemez. Peki bir çalışan niye izne çıkmaz? İşi vardır, görevini bırakamaz. Herhalde Kotil de yıllık izinlerini kullanamadığı dönemde bay Topçu’nun bilgisi içinde hareket etmiştir. Yani Kotil’i hergün şirkette gören Topçu ses çıkarmamış. Şimdi bir düşünün, kaptanı, kabin amirini tepe tepe kullanıyor, yaz kış demeden uçuşa gönderiyorsunuz. Tırışkadan 5’er gün izin veriyorsunuz. Onlar da abuk sabuk aylarda…Yaz iznini Ekim’de veriyorsunuz mesela… Zaten şirket kuralına göre uçuş ekiplerinde yaz mevsimi 1 Nisan’da başlıyor, 31 Ekim’de bitiyor. Sanki burası Florida ! Ama Kış tanımında hata yapmıyorlar. Kasım-Mart dönemi harbiden kış ! Özetle uçuş personeli için tam şarkıdaki gibi “baharı görmeden yaz gelip geçiyor.” Taaa ilkokulda öğretilen 4 mevsim düşmüş 2 mevsime… Çalışma koşullarına bakılırsa, gasp edilen haklar düşünülürse uçuculara her gün kış mevsimini yaşatıyorlar ya neyse…

“ÖNÜMÜZDEKİ SENE İZİNLİSİN, YAT AŞŞAĞI…”

Konuya geri dönelim. İzin hakkı dinlenme kavramı ile doğrudan bağlantılıdır. Örneğin bir yıl çalışan işçi, bir sonraki yıl aynı performansla çalışmak için 14 gün dinlenmeye ihtiyaç duyuyorsa, 10 yıl izin kullanmadan çalıştı ise, 140 gün dinlenmelidir denilemez. Bir işçi izin kullanmamışsa veya kullanamamışsa mutlaka bir nedeni vardır. Daha önemlisi, amirinin bilgisi vardır. Sıkı mı, amirin sana “planlı iznine çık.” diyecek de sen “çıkmıyorum kardeşim, gücün yetiyorsa çıkart.” diyeceksin? THY’de öyle kafana göre izin erteleyemezsin. Aslında THY düzenlemelerine göre iznini kullanamayacaksan mutlaka amirine bu durumu onaylatmak zorundasın. Demek ki neymiş, işçinin izne çıkmaması şirketin bilgisi, onayı veya en azından göz yumması ile gerçekleşiyormuş… Eeee şimdi aradan yıllar geçmiş “şu izinleri bitir bakalım” diyorsun. Yasal mı, yasal… Doğru mu, değil… “Çok çalıştın. 15 senedir 200 gün iznin birikmiş, hadi kardeşim 7 ay izinlisin.” denilebilir mi? Bu adam pilot kardeşim, recurrent, sim, medical check gibi takvime bağlanmış zorunlulukları var. Melekesini kaybetmesi de cabası… İşverenin, yıllarca bekleyip işçinin bu hakkını talep etmemesine ses çıkarmaması ve daha sonra da toplu olarak izni kullandırmak istemesi hakkın kötüye kullanılmasından başka bir şey değil bence… Peki ne oldu şu Personel işlemleri Prosedüründe yer alan “Ertelenen izinler ertesi yıl mutlaka kullandırılır.” maddesine ? Niye uygulamadınız bugüne kadar?

İŞLER İYİ İKEN NİYE KULLANDIRMADINIZ İZİNLERİ?

Üstelik bakın bu konuda denetim ne zaman yapılmış? Nisan 2013’te…İş müfettişleri tutanağı tuttuktan sonra tam 4 yıl geçmiş… Böyle bir tutanak varsa niye o tarihte gereğini yapmadınız? Niye 2013’e kadar biriken izinleri kullandırmadınız? Çünkü İşler iyiydi, uçaklar lebalep dolu gidiyordu, çeşme akarken kovaları doldurmak gerekiyordu. “Dünyanın parasını alıyorlar, çalışsınlar bakalım.” diye düşündünüz değil mi? 2014-2015 böyle geçti. 2016’nın ikinci yarısında ise işler bozulmaya başladı.

İŞTEN ATARKEN BOŞUNA İZİN PARASI ÖDEMEYELİM…

Baktınız ki, yıllık zamları tırpanlama da yetmeyecek, işten adam çıkartmak gerekecek, “bari atarken izin parası vermeyelim.” Diye düşündünüz… Sözün özü, uyanık işveren bu yaz mevsimindeki gidişata bakarak bir tasfiye yapıp yapmayacaklarına karar verecek…Haa, işler iyi gitti, adam çıkartmaya gerek kalmadı, o zaman da birikmiş izinlerden kurtulmuş olacaklar.

Şimdi burada bir soru daha akla geliyor… Tam peak sezona girerken hangi havayolu uçuş ekiplerini “zorla” izine çıkarır? Yoksa ileri rezervasyon verileri o kadar parlak değil mi? Gelir-gider projeksiyonunda sıkıntı mı gözleniyor? Veya Varlık Fonu üzerinden bir operasyon çekilecek de, şirket “yüklerinden” arındırılarak çöpsüz üzüm haline mi getiriliyor? Sorular çok… Şirket yönetiminin samimi olması, çalışanlara tuzak kurmaması lazım…

Unutmadan, Hava İş’in yaptığı başarısız grev 15 Mayıs günü başlamıştı. Sendikacılığın işveren eliyle bitirilme sürecinin başladığı tarihtir aynı zamanda 15 Mayıs… 20 Mayıs günü ise THY’nin 84. Kuruluş yıldönümü kutlanacak. Dileriz, birkaç yıl sonra Katarlıları, şunların bunların çöktüğü bir şirket haline gelmez ulusal havayolumuz…

Bu vesile ile, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımızı da en içten dileklerimle kutluyor, mutlu yarınlar diliyorum.

 

 

Geri

Yapılan Yorum Sayısı (19)

 1. çıkmıyorum be!   - Tarih: 17 Mayıs 2017 - Saat 00:39   - Cevap Yazın

  Ben olsam birikmiş izinlerim için dilekçe vermem. İşveren zorla kendisi çıkarsın izine.

  3

  0
 2. Fırıncı   - Tarih: 17 Mayıs 2017 - Saat 00:40   - Cevap Yazın

  Vay tombalak vay, çapına bakmadan darbe yapmaya kalkışmış.

  1

  0
 3. Kokpit gidici   - Tarih: 17 Mayıs 2017 - Saat 00:41   - Cevap Yazın

  Doğru bir tespit. Yine bir adam atma furyası başlayacak. Bunun hazırlığını yapıyorlar.

  2

  0
 4. AVA İŞ, Şişşşt   - Tarih: 17 Mayıs 2017 - Saat 00:43   - Cevap Yazın

  Bodyguard AKKemal, ne diyosun bu konuda?

  3

  0
 5. TALLLPA   - Tarih: 17 Mayıs 2017 - Saat 00:47   - Cevap Yazın

  Bence kokpitte birikmiş izni olan tüm pilotlar hep birden birikmiş izinlerini alıp izine çıkmalı. Bakalım n’aapacak uyanık geçinen THY yönetimi. Kimi uçuracak ? Haydi TALPA bu işi organize etsene. Organizasyon işlerinden(konser, piknik felan) iyi anlıyorsunuz da, onun için dediydim.

  4

  0
 6. Hans'ı da kapsıyor mu?   - Tarih: 17 Mayıs 2017 - Saat 00:52   - Cevap Yazın

  Sayın THY Yöneticilerine bir sorum olacak. Bu kullanılmamış eski izinleri kullanma talimatını YABANCI PİLOTLARA DA verdiniz mi? Verdiyseniz bu padişahın sol kaşığı arkadaşlar size ne cevap verdiler. Teşekkür ederim, cevap veremeyeceğiniz için !

  4

  0
 7. ZİYARETCİ   - Tarih: 17 Mayıs 2017 - Saat 04:15   - Cevap Yazın

  Müdür ve üst kadrolar yıllık izin kullanmıyorlar birbirlerini idare ediyorlar. İzin parası stokluyorlar.
  Bu arada pekala resmiyete koyma da n izin de kullanıyorlar. Dilerseniz bunu bir sorgulayın .

  3

  0
 8. Hanimiş Sendika?!   - Tarih: 17 Mayıs 2017 - Saat 10:43   - Cevap Yazın

  Bu konu da dahil olmak üzere THY’de yaşanan bu tip olumsuzlukları ve havacılık bakış açısıyla yapılan yorumları aylardır neden sadece bu sitede okuyabiliyoruz? Diğer sitelerdeki bu THY ve Hava-İş yönetimi seviciliği nasıl ve ne karşılığı peydah oldu? Maşallah, diğer sitelere bir bakıyorsun THY’de her şey güllük gülistanlık, başarıdan başarıya koşuluyor, karlılık neredeyse artmış vs..!?.Ali Kemal Tatlıbal ve avanelerinin yönettiği Hava-İş desen, işçiler için yapmadıkları şey yok, her TİS’te yeni haklar ve enflasyon üstü zamlar alınıyor, uçuş ekipleri başta olmak üzere tüm çalışanlar memnun ve umutlu..!? Kara mizah bir yana, neredesin sendika? O bozuk anlatımlı Türkçe’niz ile bir mail de bunun için atıverin. Nasılsa maliyeti ucuz size.

  3

  0
 9. Francala   - Tarih: 18 Mayıs 2017 - Saat 22:23   - Cevap Yazın

  Ulan ne fırıncıymış be !

  0

  0
 10. 2012   - Tarih: 18 Mayıs 2017 - Saat 22:25   - Cevap Yazın

  Katılır mısınız bilmem ama sendikayı bitirme operasyonunun işaret fişeği 305 ile başladı.

  1

  0
 11. Manager   - Tarih: 19 Mayıs 2017 - Saat 19:44   - Cevap Yazın

  Diğer sitede seviye bayağı düştü farkında mısınız? Patronları olacak kişi yorum atanlara YAVŞAK diyor, çömezi olan delikanlı “Hacının hacıyı Mekke’de becerdiğini ” söylüyor. Gazetecilikten falan vazgeçtik de adamlarda ahlak, din falan da kalmamış. Aman diyeyim, siz seviyeyi düşürmeyin. Kalitenizi bozmayın.

  5

  0
 12. PM   - Tarih: 19 Mayıs 2017 - Saat 19:46   - Cevap Yazın

  İnadına mı yapıyorlar bilmiyorum. Okuyan küçük çocuğu olanlara okullar açıldıktan sonra izin veriyorlar.

  0

  0
 13. Ugur Timsah   - Tarih: 19 Mayıs 2017 - Saat 20:02   - Cevap Yazın

  Keske yazarlarda biraz mevzuat ogrense; birikmis izni kullandirmak kanunen “zorunludur”, kullandirmamak suctur. Sirketin insiyatifi yoktur.

  0

  3
  • Gergedan   - Tarih: 19 Mayıs 2017 - Saat 20:19   - Cevap Yazın

   Timsah kardeş, yazıyı iyice okumadın galiba.Yazar diyor ki, işçi bugüne kadar izne çıkmadıysa işverenin bilgisi ve onayı dahilinde çıkmamıştır veya çıkamamıştır. Yıllar sonra dönüp hepsini kullan şimdi demek doğru değildir. Ayrıca yazıya bı daha bak -Yapılan iş yasal mıdır, yasaldır- diyor. Nerenizden okuyorsunuz kardeşim bu yazıları?

   2

   0
  • Akıl öğretene bak   - Tarih: 19 Mayıs 2017 - Saat 20:22   - Cevap Yazın

   Keşke sen de biraz Türkçe öğremsen.”Yazarlarda”yazılmaz. “Yazarlar da” yazılır.

   0

   1
  • Sallama çay   - Tarih: 19 Mayıs 2017 - Saat 20:24   - Cevap Yazın

   Cühela arkadaşım, İzin kullandırmak ve kullanmak zorunludur. Birikmiş izin kullandırmak veya kullanmak zorunlu değildir. Yoksa işten atıldığında nasıl birikmiş izin paralarını cebine indireceksin?

   0

   0
  • Öbür siteye gir sen   - Tarih: 19 Mayıs 2017 - Saat 20:25   - Cevap Yazın

   Eyvahhh, bu siteye da cahiller girmeye başladı. Yandık.

   0

   0
 14. ne desek boş   - Tarih: 20 Mayıs 2017 - Saat 13:37   - Cevap Yazın

  izin dayatmasında, anlı şanlı yöneticiler ekim’de yaz izni kullandırılmak istenen çalışanlara yüzleri kızarmadan ‘ ne de olsa pass biletiniz var yaz tatiline bangkok’a gidin’ diyorlardı ! işten atacaklarını zorla izne çıkararak, izin paralarını ödememeyi marifet sayanlar, işten atılanlara ödenen tazminatları açıklasınlar da millet görsün bunların ne müthiş yöneticiler olduklarını! temel’in hamdi tarafından zorla izne gönderilmesi tam bir skandaldı ve hem ikisi hem de thy insanların gözünde daha da küçülmüştü ama kimin umurundaydı ki. temel, makam ve güç sevdalısıydı hamdi de buranın kralı benim havasındaydı! temel ve hamdi, thy’ye fetocuları tıka basa doldurup,makam verdiler, bunların yedikleri her haltı ne de olsa bizden deyip görmezden geldiler ama hala serbestçe dolanıyorlar hatta temel başka bir kuruma ödüllendirilir gibi genel müdür bile yapıldı! ee hani fetocuların inlerine giriliyordu hani bunlarla ve bunlara yardım edenlerle mücadele ediliyordu nerede? ayrıca cemal şanlı’nın iki damadı da şirkete torpille sokulmuş biri direk kargo başkan yardımcısı 3-4 ay sonra da başkan yapılmıştı ve geçen sene nisan’da bir anda istifa etti ve turkcell’e kapağı attı ! sebep torpille daha yağlı bir iş ve makam bulması değildi tabii ki ! geleceği gördü yakalanmamak için sıvıştı diyorlar ! öteki damat da direk miles and smiles müdürü olarak işe alınmıştı ve hala müdür ! cemal şanlı,damatlar ve işe soktukları neden araştırılmıyor acaba ? gerçi ağababaları hamdi ve temel araştırılmıyor,sorgulanmıyor bunlar mı sorgulanacaklar değil mi ?

  6

  0
  • Marketing   - Tarih: 20 Mayıs 2017 - Saat 15:47   - Cevap Yazın

   Off, çok sert olmuş be arkadaşım !

   1

   0