TOPAL ÖRDEK MİSALİ SÖZLEŞMELERLE TEKNİK KÖLELİK VE TEKNİK TAŞERONLUK İCAT ETTİNİZ… - Airline Haber
 • Airline Haber
 • Haberler
 • TOPAL ÖRDEK MİSALİ SÖZLEŞMELERLE TEKNİK KÖLELİK VE TEKNİK TAŞERONLUK İCAT ETTİNİZ…

TOPAL ÖRDEK MİSALİ SÖZLEŞMELERLE TEKNİK KÖLELİK VE TEKNİK TAŞERONLUK İCAT ETTİNİZ…

Değerli okurlarım, Türkiye’de sendikalara güvensizliğin nedenini sorgulayanlar apar topar yapılan baskın seçimlere ve koltuğuna kene gibi yapışmış yöneticilere baksın. Herkesten habersiz sesiz sedasız biçimde bir Hava İş Genel Kurulunun ardından yine aynı ekip krallığını ilan edip birkaç kendileri ile anlaşamayan kişiyi eleyip küçük rötuşlarla yeni yönetimini belirledi. 

Değerli okurlarım,

Türkiye’de sendikalara güvensizliğin nedenini sorgulayanlar apar topar yapılan baskın seçimlere ve koltuğuna kene gibi yapışmış yöneticilere baksın. Herkesten habersiz sesiz sedasız biçimde bir Hava İş Genel Kurulunun ardından yine aynı ekip krallığını ilan edip birkaç kendileri ile anlaşamayan kişiyi eleyip küçük rötuşlarla yeni yönetimini belirledi. 

Sadece bunlar mı? 

Pilota, kabin memuruna, kargoda, yer hizmetlerinde çalışanları temsil edenlere bakıyorsunuz içiniz acıyor. Bu kadar mı kopuksunuz aidat aldığınız üyelerinizden… Ya da bu kadar mı korkuyorsunuz ki, apar topar herkesten habersiz oldubitti seçime gittiniz. Böyle rakipsiz ve alternatifsiz bir seçimle ilan edilmiş bir saltanat ne kadar adaletli ve demokrat olabilir ki. Bu tür bir seçim ne kadar vicdanlarda karşılık bulabilir? 

Ülkemizde sendikacılık, işveren ve hükümetlerle gizli-açık flört ve büyük bir rant alanı olmaya devam ettiği müddetçe, sanırım bu düzen değişmeyecek. Maalesef her gelen gideni aratıyor. 

Böyle başarısız sendikalar, işverenlerle anlaşıp, her gecen gün çok daha kötüleşen toplu sözleşmelerle üyelerinin desteğinden yoksun, sistemin yanı sıra karşılığında yarı aç üyelerinden aldıkları aidatlarla lüks ve ihtişam içinde yaşayıp krallıklarını sürdürmenin savaşını veriyorlar…

  Toplum korkak ve ikiyüzlü hale getirildi. Eleştirdiği gücün karşısında el pençe durup, vicdanında karşı olduğu herkesin himayesine girmek için yarışılıyor. Çalışanların en onurlusu bile aidatını ödeyip bin sitem ve şikâyetle, hiçbir şeye bulaşmadan uzak durmayı tercih eder oldu. Bu enteresan çelişkilerle bir kısım çalışan da, utanmadan gidip delege olarak, kendinin sömürüldüğünü bile bile oy kullanmanın yanı sıra, bir de bu vasıfsızların peşine takılıp başarısızlığı da ayrıca alkışlayanlar da var.

Değerli çalışanlar; İnanın ki düzen böyle olduğu müddetçe güdülen hiçbir zaman değişmez.

Bakın THY Teknik A.Ş ye… TEMMUZ ayından beri toplu sözleşme görüşmeleri yapılıyor. Aylardır bir araya gelip her gün bir iki madde okunup yazılıp geçiştiriliyor. Maksadınız nedir kardeşim? Masaya oturduğunuzda 5 Litre sıvı yağ 60-70 TL iken şimdi 100-120 TL’lere tırmandı. Siz 4 ayda beşinci oturumu yaparken artan hayat pahalılığı ve kadar yükselen enflasyon karşısın da, hayat sizin masaya oturduğunuz rakamlar da değil, bilmem farkında mısınız? Artan hayat pahalılığında bu kadar yükselen enflasyon karşısında, beşinci oturumu yaptınız. Bundan sonra da ne kadar oturum yapacağınız bilinmiyor. Her geçen gün aleyhinize seyrediyor. 

Bazen dönüp bakarak, neredeyse asgari ücretle, taşeron maaşına yakın maaş verdiğiniz Teknik Destek ve Destek Personelinizin durumuna bakıyor musunuz? Gün yok ki bu arkadaşlardan arayıp dert yanan sızlayan olmasın.

İcralara düşenler mi?  Geçim sıkıntı yüzünden boşanmanın eşiğine gelmiş dağılmaya yüz tutmuş aileler mi?  Huzursuzluk ve isyanla her gün işe gelirken ayaklarımı beni geri atıyor diyenler mi dersiniz ne derseniz deyin. Kısaca, iş hayatımda hiçbir zaman bu sektörde bu kadar çok feryat ve isyana şahit olmamıştım. Ücretlerin bu kadar düşürüldüğü çalışanın bu kadar değersizleştirildiği, paranın alım gücünün her geçen gün düştüğü bir dönemi 40 yıllık sektör tecrübemde görmedim ve benden evvelki nesillerden de duymadım. Bunu işverenin ve sendikanın görmezden gelmesini anlayamıyorum, makamlar büyüdükçe, aşağıdaki sorunlar gözlerinde küçülüyor mu acaba?

 Bu “al gülüm ver gülüm” oyalamalarıyla her hafta 2-3 satırlık maillerle, “oturduk kalktık” mesajlarıyla bu yoksullaşmış geçinemeyen sancılı kitleyi kandıramazsınız. Bazen düşünüyorum da, acaba diyorum bunlar sözleşmeyi kasıtlı olarak mı sarkıtılıyorlar? Ne bekliyorsunuz? Sebebini açıkça söyleyin…

Yoksa THY’nin A.O  ‘na keseceği raconu mu bekliyorsunuz?  THY A.O çalışanına yine sizden fazla verirler diye mi korkuyorsunuz?  Zaten şu halde bile her iş gurubunda bir kaç puan önünüzdeler… Her oturum attığınız maillerdeki kazanım diye sattığınız şeflik vs tazminatları bile A.O nın en son sözleşme rakamları civarında olduğu söyleniyor…  Yani siz zaten hep geriden gelmeye alışmışsınız. 

Yahu, maalesef bir şekilde temsil ettiğiniz kurum tencere-tava yapan bir işletme değil. Hani o içine bindiğiniz ve sizi emniyetle dünyanın bir ucuna kadar götürebilen araçların bakım ve arızalarının yapıldığı yer. Sözleşme masasında, bilmediğiniz bir meslek grubunda maalesef temsil etme durumunda kaldığınız kurumdaki çalışanların yaptığı görevleri bir düşünün. Bilmiyorsanız utanmayın, sorun soruşturun… 

 Pardon az kalsın unutuyordum; Hakkınızı yememek lazım, bir tek kestiğiniz üye aidat oranlarında THY A. O’nun önündesiniz. Bakın gördüğünüz gibi hak yemiyorum. Aidat konusunda ki başarınızı(!) yazabiliyorum. “Çok para alandan az, az para alandan çok aidat sistemi” Bu sistem Türkiye’de ilk defa deneniyor. Bu başarıda (!)sizlere ait

Bu kadar geçim sıkıntısı yaşayan, maaşı erimiş, yoksullaşmış insanlara karşı bir sorumluluğunuz yok mu? Tek derdiniz hileli seçimleriniz ve alengirli seçtirdikleriniz mi? Arada sırada aynaya baktığınızda ne görüyorsunuz… 

Dönün artık gerçek gündeminize. Dışarda iş arayan, ek gelir için ek iş yapan üyelerinizin haline bir bakın. ALLAH Aşkına, ülkenin en büyük markası koskoca THY den 3500- 4000 TL gibi düşük maaş alan bir adam İstanbul’da nasıl ev kirası ve belirli faturaları ödeyip aile geçindiriyor hiç haberiniz var mı? 

Beni arayanlar, “ağabey zincir marketlerde çalışanlar, motorlu kuryeler bile bizden fazla maaş alıyor” diyen yüzlerce şikâyet ve sitemle karşılaşıyorum. Telefonla arayanlar, mail atanlar, whatsapp dan ulaşanlar, yazılarımın altına yorum atanlar o kadar çok ki, inanamazsınız. 

Eskiden meslek lisesi mezunlarından oluşan Teknisyenliğe, artık Üniversite mezunları bile alınmıyor. Teknisyen maaşının 3/1 ine yüksekokul üniversite mezunu gençleri zamanında destek işçisi, teknik destek personeli olarak aldınız.  Bu nasıl bir adaletsizliktir? Uçağın altında, hat bakımda, kabin içinde bire bir uçaklarda çalışan bu adamlara Teknisyen yardımcısı demenin neresi adaletli. Aynı işi yapanlar arasında bile yaratılan ücret farkı ve çalışan ayrımı resmen bölücülük değil mi? Böyle iş barışı, iş yeri huzuru olur mu? Bu tür uygulamalar iş verimini düşürmez mi? 

Bir zamanlar, sizin gibi havacılığı hiç bilmeyen ve THY yönetiminde, yukarıdaki ağabeyleri vasıtasıyla maalesef yer alan Bay Hamdi zamanında Habom isimli rezalet bir işyeri uygulamasıyla Teknik A.Ş de ücret skalalarını delik deşik ettiniz. Ücret, izin ve kıdem haklarına bile tam manasıyla sahip çıkamadınız. Bari bu sözleşmede Teknik Destek ve Destek işçisine sahip çıkın. 10.0 diye yeni icat ettiğiniz yetkisiz teknisyen gurubuna bir faydanız olsun. Bu adamlar sizlerin sayesinde var olanı bile 10 yıl içinde kaybetti. Hakları ve ücretleri ellerinden eriyip gitti. Genelgelerle, avukatlık ücretleriyle vurduğunuz darbeleri, pandemi de bile yarı maaşlardan, utanmadan aldığınız tam aidatları konuşmuyorum bile.

Uzmanın, memurunun, mühendisin halini soran bile yok. Kaderlerine terk edilmişler. Bu yüksek enflasyon karşısında onlar bile kıvrım kıvrım kıvranıyor. Yolunu bulan zaten istifayı basıp kaçıyor. Artık THY markası bile onları durdurmaya yetmiyor. Onlar bile “Teknik desteğin, destek işçisinin yüzüne bakamıyoruz abi” diyorlar. 

Eyyy Özçelik İş mi yoksa Çelik Çomak sendikası mı her neyseniz, Hangi yüzle hangarlara inip çalışanların yüzüne bakabileceksiniz gerçekten merak ediyorum. Ya çok yürekli ya da yüzünüze tükürseler yarabbi şükür diyecek zihniyette olmalısınız. Yahu yediğiniz ekmeği, içtiğiniz suyu, temsil etmeye çalıştığınız kişiler sayesinde elde ediyorsunuz. Patronunuz, ekmek tekneniz işveren değil çalışanlar… Kısaca, bu zihniyetle helal para yiyemezsiniz.  

Bu kadrolarla resmen Teknik kölelik ve teknik taşeronluk icat ettiniz. Aynı eğitimli ve aynı işi yapanları bile birbirinden ayırdınız.  Bu acınası başarınız (!) hakikaten takdire şayan. Ellerinden aldığınız Teknisyenliği bile şimdi dillendirerek, bariyerlerden hoplata zıplata sürükleyip adaletsiz bir maratonla sunuyorsunuz. Beş yıl kapıda bekle, bu ücretle sürün, lisans al yetki al, işime gelirse ben de seni 10.0 yaparım diyorsunuz. 

Birazcık vicdanınız, birazcık utanma duygunuz varsa bu pandemide bile sıcak yatağından çalışanlar karşısında, hangarları boş bırakmamış hayatını sağlığını hiçe sayıp, maaşını kesip, en düşük ücretle nerdeyse full çalıştırdığınız bu özverili personele inşallah bu sefer sahip çıkarak, onların yüzünü güldürecek bir iyileştirme yaparsınız…

Sendikacılık oynayan acemiler; Sizi çok yakından izliyorum bilesiniz. Kendinizi sokağa bile çıkamayacak duruma getirmeyin. Genel merkez yönetimi olarak arada sırada hangarlara bir uğrayın ve oradaki çalışma ortamını çıplak gözle bir görün. Havacılıkla ilgili sıfır bilginiz olduğu için, bunu yapmak zorundasınız ki, biraz empati yapabilesiniz.

Bırakın temsilciliği, şube yönetimlerini falan… Hangarlara genel merkez yönetimi olarak gelin ve siz aidat baronlarına verilen değeri bizzat yakından gözlemleyin. 

Cesaretiniz varsa tabii ki…

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum Airlinehaber moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Tüm Yorumlar (59)
 • Teşekkürler
  8 1

  Sefa abi desteğin sorununu size anlattığım gibi açık seçik yazmışsınız teşekkür ederim

 • Saw teknik
  17 3

  En yakın arkadaşı Mustafa Aktay ı satan Ferhan kimi satmaz ki.. o.ç.

 • Ferhancığım
  17 1

  Ferhan 2014 yılından bu tarihe kadar sendika genel merkezinde yöneticidir . 2 defa iş yeri ziyaretinde gördüm Sefa abi . . Adamın gelmeye yüzü yokki. Hangara gelsede bi bardak çay ısmarlasam .

 • Sesimizi duyun
  15 3

  Teknik destek maası motor kurye maasından markette calısan sorumludan fazla kımseyı kucumsrmıyorum ama evime marketten siparis getiren kurye benden fazla kazanıyor bunlarda hala 2 madde gorusup gorusup kalkıyorlar şu devran dönünce yüzlerini gormek ıstıyorum

 • helal
  13 5

  Sefa abi çok güzel konuştun. Lisans mezunu o kadar çok teknik destek personeli var ki. ya devlet okutmuş aynı işi yaptığı halde ayrım yapmassınlar.

 • Sayın yazar,Bu yazıyı direk sendikaya hitaben yazmışsınız. Şunu özellikle belirteyim. Bu sendika, sendika falan değil, para yemek için, işçi ile dalga geçmek, işçinin hiç umrunda olmadığı ve sadece kendi menfaatini düşündüğü bir sendika.Geçelim size sayın yazar. Habom’u ve şu an teknik destek kadrosunu sendika yapmadı. Şirket yaptı. Habom’dan tekniğe geçişte herkesin haklarını şirket yedi. Teknik desteği üç kuruşa çalıştırıp diğer mesleklere göre ezdiren, markanın imajını zedeleyen yine şirket. Şimdi size soruyorum;Neden şirkete yönelik hiç bir siteminiz, eleştiriniz ya da şikayetiniz olamıyor?Ben alamayacağım cevabı yazayım, siz teknisyen dostu, teknisyen abisi falan değilsiniz. Sadece sitenizi düşünen, maddi gelirinizi düşünen ve bu nedenle de şirkete ve yönetimine tek laf edemeyen birisiniz.Yani sendikadan ne farkınız var?

  • Editor
   12 1

   Sefa İnan inanma’ya
   Sendikalı şirketlerde işçiyi sendika korur. İşverenin yaptığı veya yapmak istediği her değişikliğe işçi adına tepki koyan sendikadır. Sözleşme karşılıklı bir anlaşmadır. Bu anlaşmada işçi adına imzayı sendika koyar. İşveren işverenliğini tabii ki yapacak. Burada işçi adına işverenin hamlelerine tepki koyamayan sendika suçludur. Sendikanın işverene karsı hiç bir hamlesi yok. Süreç danışıklı dövüş gibi sürüyor. Destek kadrosunu işveren gündeme getirdiğinde sendika hayır diyebilirdi. O zamanda sendika vardı. O zamanda bu gelişmeye yönelik görüşlerimi yazdım. İşverene yönelik en sert yazıları Rauf Eren yazmakta. Rauf Eren de bizim sitenin yazarı. Onun yazıları da beni bağlıyor. Çünkü sitenin sahibi benim…
   Sendika sizin adınıza işverenin yapmak istediği her yanlışa dur demek zorunda. Sendikaların sadece toplu iş sözleşme aşamasında devreye girme şartı yoktur. İşçiye yapılan her hamleye karsı çıkabilir. Kısaca, danışıklı dövüş var gibi görmekteyim. Siz işverene karsı çıkamazsınız sizin temsilciniz sendika yönetimi. Aidatı bu nedenle veriyorsunuz. Sizi her koşulda koruyabilmesi için…THY de de aynı sorunlar var. Siz işverenle karşılıklı muhatap olamazsınız. Sizin adınıza işverenin yaptığı veya yapmak istediği her hamleyi anlayıp karsı çıkması gereken sendikadır. Unutmayın daha geçen senelerde sizin imza parası olarak aldığınız 1500 TL yi 5000 e çıkartılmasına önayak olan benim. Antalya toplantılarında herkese para dağıtılırken tekniğe verilmesi bile düşünülmeyen 5.000 liraları da almak için uğrasan ve alınmasına yardımcı olan da benim.
   THY genel kurullarında ki konuşmaları kayıtlıdır. Resmi kayıtlardır. Pass biletlerde ki sıralama için yaptığım uğraşıyı aslında sendika yapmalıydı. Bu konuyu sayfalarca yazdım çizdim ve THY genel kurulunda konuştum. Bu benim görevim değildi. Ben o genel kurullara hissedar olarak katılıyorum. Tabii ki bu uğraşım da seni tatmin etmedi. Çünkü sen sendikanın veya malum kişilerin adamısın. İsimsiz yazıyorsun. Provokasyon yapıyorsun. ,ibreyi bana doğru çevirmeye çalışıyorsun. Bu hamleni kimse yutmaz bilesin…

 • Mechanic TDP
  3 0

  Sefa abi çok teşekkürler.. Okudukça rahatlıyorum, terapi gibi. Keşke senin döneminde çalışsaydım, supervisor ‘ım olsaydın. 🙂

 • Helal olsun
  25 0

  Abi sen sesi olmayanların sesisin , bunlar bizim ekmeğimizi elimizden alır korkusuyla ağzımızı açıp itiraz edemiyoruz . Hem sendika hem şirket el ele verip bizi bitirdi , yemin ederim artık ağzıma aldığım lokmadan tad alamaz duruma geldim . 3 tane kredi çektim birbirini çevirsin diye . 3 senelik teknisyenim 5 sene okulunu okuyup buraya geldim ama rezil rüsva oldum

 • The Hunger Games TT
  10 0

  Bir insan neden bir işe girer çalışır yasam kalitesini yükseltmek için ben buraya girdim gireli yaşam kalitem her sene kademeli olarak düştü artık yerlerde sürünüyor şeflerin başteknisyenlerin nazi kamplarındaki ss subaylarından farkı yok

 • Kabin
  21 10

  Teknik destek kadar saçma bir oluşum yok. Kim getirdiyse Allah belasını versin. Teknisyen arkadaşlar ile aynı işi yapıyoruz ama maaş skalamızda fark 1000 lira. Adam lise mezunu iken teknisyen olmuş. Biz 4 yıllık girdik, teknik desteğiz. Bu nedir arkadaş? Kimse karşı çıkmayacak mı buna?

 • Base
  5 0

  Yazıklar olsun. Masada yediğiniz hurmalar gün gelir biyerinizi tırmalar. Bu adamların dalgınlığı çok kişiye dokunur bilesiniz.

 • Cx
  23 0

  5 seneden buyana ilk defa sefa bey’in bu kadar sert köşe yazısını okudum. Sefa bey bile çıldırdıysa çalışan grubun halini siz düşünün. Elinizi vicdanınıza koyun artık !!!

 • Sendika her geçen gün dolar artıyor maaşlar ona göre eriyor zam isterken ona göre düşün sizin derdiniz zam değil zamcık sizde zamcıksınız ondan maksadınız vergiye sokmak en üst tabandan yer mi lan personel bunu sefa abi ağzına sağlık ama anlayacak insanlar değil bunlar lanetli aidatlar hastalık yapar kursağınızda kalır dikkat edin

 • Kime konuşuyorsun?
  22 0

  buradan eyyli falan konuşuyorsunuz ama biz okuyup biz gaza geliyoruz. Birde thy’nin sosyal mesyacıları okuyor. He birse sendikadaki şube okuyor ama okusalar ne yazar? Adamlar zaten kabullenmiş ezikliği. Yıl 2018 dolar kuru 5,20, bir yıllık CQM maaşı 5000 tl (1000 dolar aşağı yukarı. ) Yıl 2021,10 yıllık CS MAAŞI 10000 tl 1000 dolar. Başka bir sözüm yok. Bu şirket yetkili personeline 3 yıl önce yetkisi personeline verdiği parayı ödemeyi kar sanıyor!

 • Shyo
  24 28

  Havacılık fakültesi mezunu mekanikle ön lisans mezunu kabin içinin bir farkı olsun bir zahmet. Birinin aldığı risk, sınavda aldığı başarı ve uçak deneyimleri aynı şey değil. uçağa departure yazmaya korkuyorlar

 • Shyo ya cevaben
  9 20

  Sen ve senin gibi adamlar yüzünden bölünüyoruz. Bu işin okulu ve süresi heryerde aynı neredeyse. Daha da anlamak istiyorsan bak araştır diğer dünya ülkelerini. Bizim ülkemizde sen şu bu mezunusun diye bölüyorlar. He bi de o beğenmediğin kabin içi içinde çürükte var elmas gibi parlayan adamlarda. Aynısı sizin mekanikte de var. 4 yıllıkların hepsi sütten çıkmış ak kaşık değil, bilesin. Bizim birbirimizden farkımız yok. O üniformayı giyiyorsan eşitsin kardeşim.

 • YETER
  13 0

  YETER ARTIK. SENDİKASI DA YÖNETİMİ DE BİZİMLE FARE GİBİ OYNUYOR. TAM HERŞEYİ, BORÇLARI ÖDEMELERİ BÜTÜN KAYGILARIMI UNUTUP MUTLU MUTLU İŞE GİDİYORUM. YÖNETİCİLERİN MOBBİNGİNDEN, ASPARAGAS DEDİKODULARDAN, SENDİKA YALANLARINDAN, DANIŞIKLI DÖVÜŞMELERDEN, ACEMİ İNSANLARIN GELECEĞİMİ BELİRLEMEK ZORUNDA OLDUĞUNU GÖRMEKTEN TÜM MOTİVASYONUM DÜŞÜK BİR ŞEKİLDE EVE GERİ DÖNÜYORUM. BİZ HANGİ GÜNAHIN BEDELİNİ ÖDÜYORUZ?

 • Tech
  10 0

  Safa bey siz sendikaya vuruyorsunuz ya onlarda size vurmaya çalışıyor. Sizi çok iyi tanıyoruz ve sendikacıları sokağa çıkamaz hale getirmenizi az bile görüyorum. Bu adamlara daha çok giydirmelisiniz. Benim paramla bana yardımcı olmayan aksine işveren tarafına geçen kurum sendikadır. Hedef saptırmaya uğraşmak beyhude bir cabadır. Kurt kurtluğunu puşt puştluğunu her zaman yapar derler. İsteseniz Size atılan yorumları malum site gibi siler geçerdiniz. Silmeyip cevap vermek ne kadar kendinizden emin olduğunuzu gösteriyor. Biz sizi sadece yazılarınızdan değil zamanında sizinle çalışan abilerimizin anlatımından tanıyoruz

 • kimse ağlamasın bu iktidarı başa getirenler thy teknikte çalışanlar ve aileleri. sendikayı da başımıza getirende bu iktidar olduğuna göre sızlanmak ağlamak boşa. kendi düşen ağlamaz. ASIL OLAN KURUNUN YANINDA YAŞA OLDU. 2006 yeni giren uçak teknisyeni maaşı 1000 dolar .. 2021 yeni işe giren teknisyen maaşı 400 dolar.

 • Teknik TDP
  1 16

  Buraya işveren diyerek gn md Mikail Bey i ve/veya gn md yrd Fazıl Bey i hedef alıyorsunuz ama hepinizin bildiği gibi bu şirketin başı İlker Aycı. Niye onun adını anlıyorsunuz. Onun izni olmadan kuruş vermeyecekleri hedefe koymayın!

  • Editor
   12 0

   Teknik AŞ THY’nin bir kuruluşu olarak görünmekte. Ayrıca ben Mikail beyin ve Fazıl beyin ismini geçirmedim yazımda. Tabii ki şirketin başı İlker Aycı dır. Dikkat ederseniz kişilerin ismi yok yazımda. İşverenin muhatabı sendikadır.

 • K.i.b.b
  8 0

  Tdp ni sgk da prim yatırırken teknisyen olarak gösteriyorlar.Uçakta çalışırken teknisyenmiş gibi çalıştırıyorlar ama sırf maaş ı az vermek için tdp adında bişey cıkartmışlar.sgk bile teknisyen olarak görünüp içerde teknisyenmiş olarak calıstırıp maaşı az vermek için usulsüz bir kadro cıkartmak tamamen yasal olmayan birşey dönüyor demektir.Sendika bu konuda yaralı parmağa işemiyecekse niye sendika var.Sendikanın bu konu hakkında ivedi bir şekilde çalışma yapması lazım. Bugün bu söylediklerimi konu alarak dava acılsa teknisyenlik kadrosunu alır tüm tdp i

 • Tamam anladık hükümeti karalamak istiyorsun da arkadaş biraz mantıklı konuş kara cahil seni ! Tekniğin cürümü ne ki Cumhurbaşkanını başa getirsin. Sende bu akıl varken buralarda ziyan oluyorsun git istifa et başka işte calış.

 • Yazı güzel kaleme alınmış Sefa Bey teşekkürler.Şahsım adına inandığım yönetim ve gecmiş eğitimlerine baktığımızda Hak,hukuk,adelet kavramlarının inancımızdaki öneminin,eğitimini bilincini tam yerinden almışlar.Güzel okullar bitirmişler.Fakat teknik destek ve Genelge bu adelet hak hukuk kavramlarından cok uzak kararlar olmuştur.Genelge ile insanların resmen maaşları düşürülmüştür.Teknik destekle hem ucuz işçilik hemde çalışanların arasında para farkı acılmış birbirlerinin kazancına nefis gözüyle bakmalar başlanmıştır.maaşı düşenler arasında yetimler,garipler ve ümmet var.”Nefsim kudret elinde olan ALLAH ‘a yemin ederimki,bir kişi ALLAH yolunda öldürülürse,sonra diriltilip tekrar öldürülürse,sonra diriltilip tekrar öldürülürse,üzerinde bir borç varsa,borçu ödeninceye kadar cennete giremez”(Nesai,büyü 98/4681).Bu iki sorunun çözümlenmesi helallik alınması lazım.Şirketin genelge konusunda davalık olmasına bakılmadan ASIL Olan makama ALLAH ın ne dediğine peygamberimizin (SAV) ne dediğine bakılmalı.Saygılarımla.

 • DipNot
  2 0

  Aşağıdaki sorunlar TDP,GENELGE,SIKALALAR vs vs.ÖZÇELİK İŞLE kim muhattap oluyor şirket adına toplantılarda.Peki bu zamana kadar bu sorunları yukarıya aktardı mı?Aktarmak istedimi?Sorunları oluşturan kimdi?Kimler geldi gecti kimlerin yerleri değişti ama kim yerinde sabit kaldı?Birilerini buk HAK tecavüzünden namazları yada cuma namazları kultarmıyacak emin olun.

 • Keşke ekiple konuşmayı bilip bizi utandırmasanız, keşke saat açıp kaçmaktansa iş öğrenmeye çabalayıp kaliteyi artırsanız.(iş için çabalayan arkadaşları ayrı tutuyorum). belki de bugün maaş skala farkını konuşuyor olmazdık.

 • Kibam
  8 0

  Burayı ağlama duvarına çevireceğinize 1 kişi bile çıksa su sendikadan tepki tepkidir. Ama telegram olayında gördük tepkilerinizi. Siz kafanızı kuma gömmeye devam edin atı alan Üsküdari geçeli yıllar oldu. O zaman tepkinizi koysaydiniz yaaa. Ancak sefa abiyi bile karalayacak kadar 5 para etmez kişiler ile çalışıyorum ya ona yanarım. Az bile yapıyorlar içinde bende dahil. Ama bir farkla o dönem tepkimi koyarak beş para etmez sendikadan çıkarak, basiretsizlerden ayrılıyorum…

 • Bırakın
  22 19

  Arkadaş bırakın şu allahları peygamberleri kul haklarını… onlardan hayır gelseydi yıllardır gelirdi. Başınızdakiler de şirketi yönetenlerde allahın sevgili kulları. İmam hatipli ehli sünnet ve 5 vakit namazında insanlar. Namaz kılarken saat kaç diye insanın namazını bozan da başkalarıydı zaten. Unutmadık! Benim bunlarla derdim yok kim neye inanıyorsa inansın da onların inandığı allahla sizinki arasında çok fark var

 • Herkes kendi bacağından asılacak.Ama uslübün hiç iç acıcı değil eğer bir insanın toplumunun inandığı inancı bu usluble eleştiriyorsan benim bunlarla derdim yok DİYEMEZSİN.Bayağı bir derdin vark ki HAŞA ALLAHLARI ve PEYGAMBERLERİ kelimelerini kullanmışsın saygı göstermemişsin.Bir sen utan,bin kerede örnek davranmayan adaletli olamayan temsileyetten nefsi ağır basarak uzaklaşmış,inanç degerlerin hakkını veremeyip senin gibileri konuşturan, yöneticiler utansın.Ben bazen burda hadis ayet yazıyorumki istikametten uzak olduğumuzu müslüman gibi davranmamız gerektiğini hatırlatmaya çalışıyorum çapımca.Senin gibiler zaten yoksun olduğu için ALLAH HİDAYET versin derim.Adaletli olmayan bu dine inan yoneticiler ve sahislar için ayet ve hadisler acık eleştirilerde aşağıda yorumlarda.Herkes kendi hesabine verecek sen inanmadigin icin hesap verecek bir mevkinde yok yapilan tisleri,genelgeleri elestirecek bir hakkinda yok HESAP VERMEYE INANMAYAN HESAP SORAMAZ.

 • Teknik
  19 2

  Yani çok güzel yazıyorsun Sefa Abi de bu işlerin artık sendikayla, yönetimle alakası yok. Bu kötü durumlar mevcut iktidar değişmeden düzelmeyecek. Mevcut iktidarın temsilcileri ne yazık ki her şeyin güllük gülistanlık olduğunu söylüyor her fırsatta. Her gün haberlerde boy boy yolsuzluklar dökülüyor ortaya. Balık baştan kokar. Mevcut iktidar değişmeden bir metre yol alamayız. Saygılarımla.

 • Ege
  7 2

  4.1,3.1 gibi skalalar hemen ortadan kalkmalı ve düzen düzeltilmeli.boya hangarında uçak boyanıyor toz duman kimyasalın içinde çalışıyor personel.3.1 de personelde uçakda canla başla çalışıyor bu haksızlık giderilsin artık.TİS de bitsin haklarımızı geri verin geçinemiyoruz

 • Elde var sıfır
  26 2

  Saat şuan 00.15 sabah 5.30 gibi kalkıp işe gitmem lazım ama uyku girmiyor gözüme. İnsan işe giderken şu servis kaza yapsa acaba bize ne kadar tazminat verirler diye düşünür mü? İşe git bir kuru simit ile kahvaltı et, her 5 dk da bir saate bak çay molası ne zaman gelecek diye, aşağı in çay sırasına gir, kaldı 7 dk . Çayı iç işin başına gel başındaki hadi 10 dk lik işi bitirmedin diyip dursun, sürüne sürüne yemek sırasına gir , yemek ye gece uyuyamadigin için git bir köşede sız, işe başla kafanda milyon tane dert ile çalışmaya çalış , üç kuruşluk işin bile altından kalkamayacak psikolojiye soktunuz insanları. Ateş parçası gibi çocuklar şimdi ayağını sürüyerek geziyor ortalıkta, tuvalete giden gelmiyor, çayını kahvesini alan bir saat sigara içiyor. İşverenin mantığı neye benziyor biliyor musunuz; “arabanın deposuna benzin diye su doldurup, motorun bunu yiyeceğini sanıyorlar” kardeşim sizin aklınız alıyor mu bunu ? Siz istediğiniz Ali Cengiz oyununu yapın, çalışan cebine ne girerse o kadar çalışır. Yeni gelen bazı yöneticiler de tebrik mesajları ile bize gaz vereceğini sanıyor. Aman şu kadar hedefimiz var sizin ozveriniz ile bilmem ne… Ya başkanım ne konuşuyorsun sen ? Dünyalık yükünü tutmuş dinazor olmuş başteknisyenleri Nazi subayı gibi dikmissiniz milletin başına, insanlar ulan şu oc bana laf etmesin diye çalışıyor. Şirkette yüzü gülen bir tane adam kalmadı. Biz anlamıyor muyuz sanıyorsunuz, yılbaşı alın ulan size para diye vereceksiniz , sonra hoop vergi dilimine girdiniz el sallayın. Bıçak kemik mevzusu da kalmadı artık, iligimiz kemiğimiz kurudu.

 • screwdriver
  14 1

  arkadaşlar boş yapmayalım. hepimiz biliyoruz ki şirket ne verirse onu alacağız. hep beraber diske geçelim desem kaç kişi gelir? işten atılırım korkusuyla geçemeyiz değil mi? işte bu korku imparatorluğu yıkılmadan hiç bir şey düzelmez. O da ilk genel seçimde yıkılacak! bakın ondan sonra neler olacak neler. bu sendikacılık oynayan “arkadaşlarımız” insan içine çıkabilecek mi? az kaldı çok az…

 • Sagopa
  9 0

  Ferhan anca kimi başkan kimi üst kurul yapıp yaklaşan seçimde nasıl oy attırıp kendini seçtirecek onu düşünsün. Biz Onu Ankara’da paramızla Audiye binsin, her ay kemiksiz 60 bin maaş indirsin, Sıfır daireleri peşpeşe dizsin diye yolladık.Teknik destek miş, destek işçisiymiş çokta s******. Ağına takılanlarla koltuğunu korusun yeter bize

 • çayın tahta kaşıkla karıştırılmasına karar verilmiştir 8.oturumda görüşmek üzere

 • sendikadan bir kişiyi bile gördüğümüzde suratlarına tüküremiyoruz şimdi 10.oturumda bişey alamadık derler yüzde 20yetmediimi derler yine tüküremeyiz

 • Engelliyim Thy den 39 yaşımda işten atıldım HASTAYKEN uzun seneler uçak bakım teknisyeniydim büyük bakımda çalıştım son seneler hastalanınca eskisi gibi çalışamadım hastayken AYHAN UÇARCAN tarafından zor bölüme gönderildim atılma korkusuyla belgelensin anlayış olur engelli rapor cıkardım MİKAİL AKBULUT geldi müdür oldu uğraşmaya başladı kim ne dediyse raporlarımı götürdüm durumumu anlattım sakin ol dedi ama sonrasında yetkimi maaşımı düşürdü insank kaynakları adımı göndermiş 37 yaşımda emekliliğim dolmuş nasılsa MİKAİL de insan kaynaklarına gönderdi atmak istediler ben çalışmak istediğimi söyledim sakinleştirci ilaçlarla son senelerimde beynimdende hastalandım şirkette teknisyen başladım teknisyen atıldım yetkim vardı hiç uçuşa göreve gitmedim hastalığım gözükmeyen polinöropati eller ayaklar güçsüzlük denge bozukluğu İNANMADI çok terlerdim yürürken üşütüp hasta olurdum teknisyenler soğukta çalışırken ben odada keyif yapıyormuşum aslında odada 3 kişi olurdu her ekipte ama beni hedef aldı 16 sene uçaklarda büyük bakımda çalıştım soğuklarda hastalanmadan önce görülmedi çok uğraştı MİKAİL müdürken atılmadım aylar sonra vekili SÜLEYMAN ALPARSLAN ÇELİK attı VERİMSİZLİKTEN YETERSİZMİŞİM atmadan önce azarlamak odasına çağırdı tüm hatalardan ben sorumluymuşum ALLAH cc büyüktür hastalıklar herşey ondan ve ona ait ben seçmedim hasta olmayı en büyük intikam sahibi ALLAH cc tır kimsenin yaptığı yanına kalmaz 3 yıl oldu başka işe giremedim tek çalıştığım şirket thy idi hastalanınca atıldım ALLAH yar ve yardımcımız olsun

 • Merhaba
  11 1

  Sayın yönetim lütfen bana gözünüzle gülmeyin ama bu kur şartlarında alım gücü olarak olması gereken yetkisiz maaşları en az 10bin yetkili maaşı da en az 25 bin . Bu verirseniz hepimiz rahat ve mutlu yaşarız şu anda yapmanız gerek zam cs maaşı için %150 evet. Bence bunu hak ettik. Tabi bu sözleri ipinize bile sallamayacağınız için sadece yazmış oldum ama olması gereken bu. Dolara vursan devede kulak.

 • sen dika
  7 0

  Bu sendika aidatları çok fazla. Benim gözümde 1 tl aidatı bile haketmiyorlar. Şirket genelge çıkarsa da üyelerden yağ çıkarsak diye avuçlarını yalıyorlar.. Doyuracak adam çok olduğu için aidaları artırmayı düşünüyorlar. Nede olsa hayat pahalandı. Audi ve villa fiyatları yükseldi. Sendikacıların alım güçleri düştü.Bu duruma bir el atmaları gerekiyor. Gerekirse tis görüşmelerinde çalışanların maaşların %50 zam tehtidinde bulunsunlar. Şirket de reklam giderleri yönetici giderleri bonservis giderlerini düşünmek zorun da nede olsa. büyük lerin sponsorluğu cabası. Onlar da ekmek yiyiyor onlarında ihtiyacı var yat gezileri lüx otel masrafları falan. yazıktır bu adamlara.”hadi bakalım çalışan alt kademe , pamuk eller cebe”..

 • sen dik ci
  0 0

  Doğru diyorsun, aldıkları maaşı haketsinler. bu günler için maaş alıyoruz

 • Tech saw
  9 0

  Asgari ucret açiklanmadan tisin bitmesini beklemeyin.

 • Boşa aidat
  8 1

  Boşuna celik çomaga aidat vereceğimize bizde hava işe gecelim hic degilde o bizimkinden bir tik daha çalışıyor en azindan bosa aidat vermiş sayilmayiz.Zaten hava is ne aloyorsa bizede o veriliyor.eksigi var fazlasi yok

 • Kardeşim şu zor günde bile güldürdün 🙂 gelin artık razı olun şu işe , şirket bundan kelli öyle yüksek maaş falan vermeyecek bize. Yapılacak tek şey ya boyun büküp çalışmak yada daha iyi bir iş bulana kadar yine çalışmak. Küçük tüyolar vereyim, bugün semt pazarına toplanmaya yakın gittim, biraz da cirkeflik yapıp akşam pazarı olur olur falan diyorsun torba 100 liraya doluyor. Çocuklara kıyafet ayakkabı letgo sağolsun , şöyle zengin gözü tok birini bulursanız baya bir kıyafet alırsınız. Dışarda yemek için bir örtü termos çay sandviç, arabaya da arka sokaklarda yer bulursanız otopark parasıyla çocuklara pamuk şeker ohhh değme keyfine. Ev interneti komşudan ortak, market indirimlerini sürekli takip edeceksin. Hafta sonları eşe dosta indir kaldır amele işi olursa adam var diye haber salacaksin. Ev sahibinin sürekli hâlini hatrini sorup araya çocuklar masraflar hayat pahalılığı gibi cümleler sikistiracaksin ki zam gelince acısın. Malum kış geldi kombiyi en kisiga alıp petekleri de iyice kisacaksin, gündüz perdeler ne kadar açık olursa ev güneşten o kadar ısınır, eve derece alıp Max 21 derece yapacaksın. Muslukları alttan kisacaksin el yikarken fazla su gitmesin. Kettle ütü saç kurutma makinesi, bunları hayatından cikaracaksin. Bunlar hikaye değil şahsen hayatımın küçük bir kesitidir. He tabi şu var bunca çalkantıdan sonra kendi işine harcayacak efor kalmıyor o ayrı, ki zaten şirket de artık kimseden iş yapmasını beklemiyor. Öyle olsa bu maaşlara adam alır mıydı işe? Ben sadece diplomamı kullanmak için işte yetkili teknisyenim var demek için beni işe aldığını düşünüyorum. şirket şuan tutup %50 zam yaptım dese bile şu kalp kırıklığı şu ortada kalmışlık hissi çok uzun bir süre geçecek gibi durmuyor. Artık farkına varın arkadaşlar bizler Ahmet Mehmet Zehra değiliz şirket için , bilançoyuz , gider’iz, adam saatiz, depolarda duran onca ekipmandan daha kıymetsiziz anlayın artık…

 • Aml Yes
  1 11

  Arkadaşlar yüzde 40hayırlı olsun

 • Hacı hepiniz derdinizi anlatmaya çalışıyorsunuz. Belki adamlarda zeka geriliği var ve anlayamıyorlar. Tam olarak içverilmesi gerekeni yazdım. Herkes pazar diyor geçim diyor kimse net söylememiş. Net 25 verim bu kardeşinize. Uçaklarla nasıl uğraşılıyor görün. 😄

 • Tgs
  2 1

  Arkadaşlar tgs ye alım var mı?

 • Çayın tahta kaşıkla karıştırılmasına bile karar verememişler.Tebrikler

 • ÇEKİÇ ALİ
  4 0

  şu anda türkiyede asgari ücret çin’den daha geride.çin 340 dolar. türkiye’de 264 dolar. bu fark yatırımcıların ağzını sulandırıyor. bence önümüzdeki süreçte büyük bakım merkezleri türkiye’ye gelebilir. bin dolara 17 senelik cs çalıştırabileceğiniz dünyada başka bir ülke yok. Dil bilenler kendini geliştirenler zaten çoktan geminin batacağını görerek yurtdışına gittiler. bu şartlara sahip kalanlar ailevi sebeplerden dolayı gidemeyen ve yeterince cesur olamayanlar. önümüzdeki başarısız sözleşme sonucunda tekrar bir miktar deneyimli personel kaybı olacak. sonra herşey kaldığı yerden devam edecek.

 • Dövize dönün
  8 1

  Ben bu satırları yazıp ediyor onaylayana kadar 1dolar 12tl olacak. 10 yillik Teknisyenin maasi düştü 700dolara allah belanızı versin. Özel sektörde iş başı yaptığımızda tuvaletin yolunu bilmez iken 500dolar 2 yıllık lisanssız yardımcı teknisyen iken 700 dolar para alıyorduk. Halen saçma sapan maddeleri geçiremedik diyorlar. Gereken neyse yapın eyyy sendika başka sansiniz yok. Teknisyen minimum 2500 dolara denk gelecek maaş almalıdır.

 • Hesaplatmis 5 sende yeterince zam yapamamış şimdi 500 yaptı avukata sordum yapabilirmis, Kredi kartı ni söylemiyorum eskiden zeytin yağını sevmezdim sonra alıştım şimdi alıp yiyemiyorum sağolsun şirketim yemesekte olur 10 senedir şirkette çalışıyorum ama evlenirken düğün takıları ile aldığım araba haricinde borçtan başka hiçbir şeyim yok çok şükür zengin olup ta cehenneme mi gecektim tek dertleri bu para bizi bozmasın, şimdi Esenyurt ta bol Suriyeli biryerden ev bulup Arapça agrenicem inşallah, belki ek iş olarak Araplara emlakcilik yaparım sonucta çalışmak lazım Allah bosdurani sevmez ama kul hakkı önemli değil bizim hakkimizi gönül rahatlığıyla yiyebilirsiniz sonuçta sizi oraya işçiyi madur etmeniz için koydular, 900 kişi dimi icralık her an 901 olabilir sayın insan kaymaklarim, Amerika’ya vize için artık evrakta vermiyormuş şunuz dimi insan somurulmek varken neden gidip Amerika’da kanadada yaşasın varolun yoksa nasıl rahat uyursunuz insan dimi birilerinin ailesiyle kavga ettiğini bilmeden bazılarının boşanmasına bile sebep olmadan nasıl rahat uyur, bul hakkı yiyenler için yaşasın cehennem Sakkin bana yazmamislardir diye üzülmeyin biz sizi unutsakta nediyor kaf 16.ayette ”İnsanı biz yarattık ve elbette içinden geçenleri biliriz; sağında solunda oturmuş iki alıcı (yaptıklarını) alıp kaydederken biz ona şah damarından daha yakınız.” tabi bunu inanlara yazmış inanıyormuş gibi yapanlara değil siz sık mayın canınızı sizin için daha güzelleri var

 • Beyler boş yapiyoruz. ne sendika nede yönetimden fayda var. Elimizden gelen çok şey var aslında umitsiz durumda degiliz. Elimizdeki en önemli koz da prosedüre uygun çalışmak. Kimse mührünü kimseye vermesin. İşleri bizzat CS lere kontrol ettirsin. Destek personelleri her işi yuklenmesin. Mobbing ise mobbing yapsınlar zaten giren girmis bence bu kadarını yapabiliriz. Herşeyi gerçekten olması gibi yapıp elini taşın altına sokmadan insiyatif almadan çalışsın herkes kalıbımı basıyorum yarı yarıya düşer işler. Greve falan da gerek kalmaz. Biz şirketteki bütün açıkları omuzladigimiz sürece gördüğünuz gibi ne değerimiz olur nede bu ücret meselesi çözülür. Gelin topyekûn birlik olup prosedüre uygun çalışmaya başlayalım.

 • Yeter artık teknik c/s personelin maaşı en as 2500dolar olmalı bunu kafanıza sokun saçma salak zamlarla gelmeyin artık.hiçbir işe yaramıyorsunuz zaten.biyerden para çıksa şu işten çıkıp giderken ilk önce şu sendikacıların suratlarına balgam atmak gerek.Ben başka biyerde böyle rezillik görmedim böyle utanmazlık lakayitlik görmedim yeter artık adam gibi işinizi yapın

 • Sefa abi
  8 3

  Abi şirket taze kan olan gençlerini kaybediyor. Bu hafta sadece bizim birimden üç arkadaşımız daha başvurularından olumlu cevap aldı ve işi bırakıyorlar. Ayrıca çok fazla iş başvurusu yapan var çünkü kira ve geçim derdi olmadan memleketlerinde ailelerinin yanında olmak daha cazip geliyor. Malum İstanbul’da geçim zor. yetki alamıyor ama yetkili personelin yaptığı tüm işi yapıyorlar. Gelecek kaygıları hat safhaya ulaştı son dönemle birlikte. Mührü yetkisi olan artık oturduğu koltuktan bile kalkmaz oldu. Abi bı görsen varya şirketin halini. Artık yazacak bişey bulamıyorum …….!

 • En köyü şirket
  11 2

  Asgari ücrete en az yüzde 25 zam gelicek ama bu gerizekalılar yüzde 20bile alamıcak söylentisi var.bizim çalışan marabalarda yüzde 20olsa iyi diyor çalışan bizlerde de sıkıntı çok.çünkü buraya alışmışlar iş yapmadan yatarak para almaya burdan çksalar başka yerde iş bulamazlar çünkü uçakcı değiller burda da yüzde 20mi iyi diyip çekiliyorlar bu marabalar yüzünden şirkette sendikada zaten salağa yatıyor.Bizim hakkımızı yüzde 50 ile bile çözemezsiniz o yüzden haram zıkkım olsun kul hakkı yediniz hepsi çıksın sizden hepsi

 • VARLIK FONU
  5 2

  kardeşim hesaba kitaba gerek yok. 2005 yılında yetkisiz teknisyen maaşı 1000 dolardı. şu anda 15 senelik cs o parayı ya alır ya alamaz. kısaca şu anda yeni işe giren uçak teknisyeni 1000 dolar almalı. bunun altındaki her sayı zarardır. ayıptır uçak bakımı yapan adama bekçi maaşı bile vermiyorlar. sonra milletten iş bekliyorlar. bekçi 5-6 bin tl alıyor. asgari ücrete yakında zam gelecek 3500 tl’yi geçecek. BİRAZCIK BEYNİNİZİ KULLANIN. 2005’te 1000 DOLAR VERİLİRKEN NE OLDU DA ŞİMDİ 1000 DOLARI 15 SENELİK ADAM ALIYOR DİYE BİR SORUN KENDİNİZE?

 • Teknik mağdur
  5 0

  Ah sefa bey ah şu sendika kurma konusuna hiç sıcak bakmadın zamanında bizzat aldığın zamlardan bizi mahrum ediyorsun. uted yok et olmuş. İlker beyin odasına gidip hiç konuştular mı sence. bir dergi çıkartıyorlardı onu da beceremediler ya pes yani. utanmadan hala o makamları işgal ediyorlar. Pislik bunlar pislik

 • Cs 2500usd
  2 1

  Arkadaşlar yüzde 40 alsak sevinecek insanlar büyük çoğunlukta. Burada emek hırsızlığı var . Yüzde 40 alsan 1200 dolar maaşın olur buna mı seviniyorsunuz. Şu an bir cs 2000 dolardan fazla maaş almalı. Kim ne derse desin market fiyatları bile dolara endeksli . Dolar artıyor haftasına herşeye zam geliyor.

 • Yahu dalga geçer gibi yorum atıyorsunuz. Türkiye’de TL ödeniyor bir dolar lafıdır ortalarda dolaşıyor. . TL konuşun TL. Biz %40 alalım da önce sonra konuşalım. havada değil yerde uçuyorsunuz be arkadaş. Kim verir sana 2000 dolar karşılığı maaş alla senSıradaki haber:

DHL Express, 9 tane Boeing 767-300ERBCF siparişi verdi

Hızlı Yorum Yap

Yazarlar
Video
Galeri

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Airline Haber'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Airline Haber'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.