TOMTAŞ'ın Hedefi Belli: Kayseri'nin Havacılık Mirası Yeniden Gökyüzüne Yükseliyor

TOMTAŞ’ın Hedefi Belli: Kayseri’nin Havacılık Mirası Yeniden Gökyüzüne Yükseliyor

TOMTAŞ Havacılık ve Teknoloji AŞ, yüzde 49’u kamuya, yüzde 51’i ise iş adamları ve sanayicilere ait olan bir şirket olarak, 1926 yılında Kayseri’de kurulan ilk uçak fabrikasının mirasını devam ettiriyor. Şirket, büyük bir hedefle yola çıkarak kamu ve özel sektör ortaklığında önemli projelere imza atmayı amaçlıyor.

TOMTAŞ Havacılık İcra Kurulu Üyesi Ali Ekşi, TOMTAŞ’ın genç Cumhuriyet döneminde Türkiye için önemli projelerden biri olduğunu belirterek, “TOMTAŞ, 1926 yılında Kayseri’de kurulan ilk uçak fabrikası. TOMTAŞ’ın Türkiye için ehemmiyeti var ama Kayseri için çok daha fazla şey demek.” ifadelerini kullandı.

Ali Ekşi, şirketin önümüzdeki 10 yıl içinde, TUSAŞ’ın birikimlerinden de faydalanarak özgün projeler geliştirmeyi planladığını vurgulayarak, “TOMTAŞ, önümüzdeki 10 yıl içerisinde ortağı olan TUSAŞ’ın bundan önceki birikimlerinden de istifade ederek, TUSAŞ ile beraber geliştireceği özgün Hürkuş gibi hafif taarruz ve eğitim uçağı benzeri bir platformu inşallah tasarlayıp, geliştirip ve üretip 10 yıl içerisinde göklere çıkaracak.” dedi.

Şu anki ortaklarının dünya havacılık ve savunma sanayiinde ilk 100’de yer alan firmalar olduğunu belirten Ekşi, TOMTAŞ’ın da önümüzdeki yıllarda bu sıralamada yer almayı hedeflediğini ifade etti.

Kayseri’nin milliyetçi ve muhafazakar bir şehir olduğunu söyleyen Ekşi, “Yerli ve milli hamle olmasa, devlet ve millet bütünleşmesi gerçekleşmese biz bunlara cesaret edemeyiz.” diye konuştu.

Hedef: Güvenli ve Milli Bir Gelecek İçin Katkı Sağlamak

TOMTAŞ Havacılık ve Teknoloji AŞ, Kayseri’deki havaalanının yanı başında altyapı çalışmalarına başlayarak, büyük bir yerleşkede hava bakım, onarım ve revizyon faaliyetleri gerçekleştirecek. Ayrıca, kendi milli ürünlerin bakımını gerçekleştirecekleri belirtildi.

Ali Ekşi, şunları ekledi: “Ana hedefimiz, Anka kuşunun yeniden gökyüzüne yükselmesiyle beraber şehrimize, bölgemize ve ülkemize hem istihdam hem de sanayi noktasında destek sağlarken, yarının Türkiye’sinde güvenli bir şekilde kendi evlatlarımızın, çocuklarımızın yaşayabilmesi için özellikle havacılıkta gerçekleşen gelişime bir nebze de olsa katkı sağlamak istiyoruz.”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir