THY/TEKNİK A.Ş NİN TETİKÇİLERİ

THY/TEKNİK A.Ş NİN TETİKÇİLERİ

Geçen haftanın en önemli konusu, Teknik A.Ş deki sendika savaşlarında ilk atılmanın yaşanmış olmasıdır. Bu atılma İlker Aycı imzası veya bilgisi dahilinde yapıldıysa yandı gülüm keten helva. Çünkü bu THY yönetiminin, İlker Aycı’nın gelmesinden sonra değişmediğini ve hala aynı eski tas-eski hamam mantığında ilerlemeyi sürdürdüğünü üzülerek görmüş oluruz.

Bir gecede grev yasağı çıkartabilen, Hava-İş greve çıktığında tüm yasalara rağmen grev kırıcılığına devam eden ve mevcut sendikayı devirmek için akla hayale gelmeyen oyunlar oynayan ve sonunda sapsarı bir sendikayı THY çalışanlarının başına musallat eden yapıdan kurtulduk denirken, İlker Aycı yönetiminin de bundan aşağı kalmadığı görülmüş olur. İlker Aycı geldiğinden beri yaptığım ilk eleştiridir.  THY’nin Genel Kurulunda yüzüne karşı söylediğim gibi; eğer bu yazdığım yazıda kendine yapılmış haksızlık görüyorsa beni aramasını bekliyorum. Böylece, nelerin yanlış olduğunu daha net anlatabilirim. Kısaca buradan klavye kabadayılığı yaptığımı sanmayın.

Sevgili THY yöneticileri; Hamdi Topçu’nun bölüp parçaladığı bu şirketi siz isterseniz düzeltebilir ve tümüyle kaybolan aidiyet duygusunu tekrar kazandırabilirdiniz. Ancak, görülen o ki; kasıtlı yapmıyor ve kaostan beslenme yoluna gidiyorsunuz.  THY/Teknik A.Ş toplu iş sözleşmesi sürecine girdi. Bu süreç başlarken, Hava-İş yetkisini kaybettiğinden üç tane metal –iş sendikası ile çalışanlarınız baş başa kaldı. Her üç sendikada YASAL sendikalardır ve hangi sendikanın kendilerini temsil etmesine, çalışanlarınız karar vermelidir. Yasalarımıza uymayı düşünüyorsanız, BU BÖYLEDİR.

Siz ne yapıyorsunuz? Yasa dışı olarak işçilere aba altından sopa gösteriyorsunuz.  Çalışanınızın özgür seçimine saygı duymuyorsunuz.  İşçilerin özgürce sendikalarını belirlemelerine, yasa dışı yollardan (işten atılma ile korkutarak ve sayısız tehditlerle) engel oluyorsunuz, öte yandan yandaş sendikaları destekliyor ve yandaş medyanız vasıtası ile reklamını yaptırtıyorsunuz. Aslında iyi ve güçlü bir sendikadan korkmanıza gerek yok. Bu korkaklık, koskoca THY yönetimine hiç yakışmıyor.

Türk Metal-Çelik İş-Birleşik Metal sendikaları arasında olan rekabette, her nedense bir anda Türk Metal kenara çekiliverdi ve Birleşik Metal ile Çelik İş karşı karşıya kaldı. Türk Metal’i nasıl saf dışı bıraktınız bunu bilemem(!) ama Çelik İş’e yönelik tavrınız, tüm THY çalışanları tarafından biliniyor.

Sendika seçimi sizin işiniz değil. Size ne? İşçilerden ve sendikadan Korkunuz ne? Bakın, hala başkaları gibi şu sendika daha iyi görünüyor falan diye işinize karışmayacağım. Bu, sizin işiniz olmadığı gibi, benim işim de değil. Ben nasıl haddimi biliyorsam, siz de bilmelisiniz. Yasalara göre hareket etmeli ve kesinlikle taraf olmamalısınız.

Kusura bakmayın, ama, bu Birleşik Metal korkunuz, o sendikayı çalışanların gözünde daha da büyütüyor.

Çelik –İş veya Birleşik Metal olsun-olmasın destekle gizli emri THY yönetim kurulundan sözlü olarak çıkmış olması lazım. Aksi takdirde Teknik A.Ş’de hiçbir yönetici, şu sendika daha iyi, şu sendika daha kötü diye yorum yapamaz. Korkarlar sizden.

Teknik A.Ş’ nin üst yönetimine bir bakın. THY orijinli bir tek Ahmet Karaman’ı görürsünüz. Diğerleri; üçüncü sınıf şirketlerden gelmiş, hasbelkader torpille THY/Teknik A.Ş direk yönetici olarak girmiş tipler. Onlar siz ne derseniz, tamam efem, Yaman efem diyeceklerdir. Hani son THY genel kurulundan sonra abilerinin gitmesi ile şok olan bu kişiler sizin elinizi sıkmak için sıraya girmişlerdi ya işte onlardan bahsediyorum. Tanırsınız onları.

Ahmet Karaman Bey eski THY’li. Birlikte çalışmışlığımız var. “Ahmet Bey, bu sendika seçiminde lütfen taraf olmayın ve bırakın, çalışanlar kendi geleceklerini kendileri belirlesin” diye yaptığımız bir konuşmada, “Ben taraf olmam” dediğini yazmıştım. Şimdi çalışanlar, ‘bu nasıl tarafsızlık Sefa Bey?’ diye beni arıyorlar. Sizin adınıza özür mü dileyeyim? .Ne dersiniz? Ahmet Karaman Bey

Teknik A.Ş’de her geçen gün artan baskı nedir Ahmet Bey?

İlker Bey emretti biz de uyguluyoruz derseniz, size hak verebilirim. Vicdanla-cüzdan arasına girildiğinde, cüzdanın kazandığını maalesef çok gördüm. Bu nedenle sizi anlayabilirim. Şimdi içinizden ben hala taraf değilim derseniz, o yeni yetme genel müdür yardımcılarınızın kulaklarını çekin. Onlara, “size ne kardeşim. Haddinizi bilin deyin.” Onların işi uçak bakımlarını yönetmek ve Teknik A.Ş’yi kar ettirmek, iken, boylarını aşan işlere burunlarını sokmasınlar. Önce hangarı yönetmeyi öğrensinler. Hadi-Hadi-Hadi Beyler uçağın acele seferi var. Topuklayın bakalım  diyerek Teknik A.Ş yönetilmez.

Tuna Beken’in İş kazası sonucunda hayatını kaybetmesinin nedenini siz de ben de biliyoruz. Kimin eli kimin cebinde belli olmayan bir organizasyon yapısı var hangarlarda. Bu kazanın faturası kimseye çıkmaz. Ölenle ölünmez değil mi ama? Zaman her şeyin ilacı. Yakında bu iş kazasıda diğerleri gibi unutulur gider. Taki yenisi yaşanana dek…

İlker Bey sendika konusunda yazılı bir emir veremezsiniz. Bu nedenle olsa olsa sözlü olarak bir iki kişiye söylediyseniz bizim işçi düşmanı yöneticilerimiz,siz şu sendika olsa daha iyi olurdu diye kişisel bir cümle bile kursanız bunu büyütür ve kraldan çok kralcı olarak atılırsınız diyerek tehdit etmeye başlarlar. Bir nevi tetikçi oluverirler.

İşlerine baksınlar. Orada burada milleti köşelere sıkıştırıp, baskı yapmak onların işi değil.

Sevgili İlker Aycı;

BAKIN ŞİMDİ İŞTEN SENDİKAL GÖRÜŞ NEDENİYLE ÇIKARTILAN ARKADAŞIMIZIN HİKÂYESİNE

İsmi;  Gökhan Şar.2012 Şubat ayında işe girmiş bir teknisyen yardımcısı.

Havacılık aşkıyla dolu, ileride yetkili teknisyen olma hayalleri taşıyan,  TYP programını bitirerek ve mülakatlarınızdan geçerek işe aldığınız biri. 26 Haziranda işe geliyor ve yukarıda toplantı var hemen oraya çık deniyor. Oda çıkıyor. Konuşan kişi Çelik AŞ yi methediyor. Oda daha önce ağzı yandığından olsa gerek farklı düşündüğünü söylüyor ve konuşmacıya katılmadığını belirtiyor.  Buraya kadar yanlış var mı?  YOK.

Günlerden 29 Haziran; Bakım müdürleri Hasan Halil Usta bu arkadaşımızın yanına geliyor ve ‘sen ne yapmışsın be Gökhan… Buraya DİSK i getirmeye mi çalışıyorsun’ diyor.

Gökhan Şar; Hayır efendim sadece Çelik İş temsilcisi ile tartıştım diyor. Konu kapanıyor.

Günlerden 2 Temmuz; Akşam vardiyasına geliyor ve saat 16,15 de İnsan kaynaklarından aranıyor.  Tabii ki eline aşağıdaki kağıt tutuşturuluyor ve yallah kapı dışarı. Bu muymuş tarafsızlık. Neden dürüste gerçek nedeni yazamıyorsunuz? O gün mü bu kişi verimsiz olmuş? Ne tesadüftür ki, aşağıda göreceğiniz işten atılma tebliğinde yazan,”Hizmetinizden istifade edemiyoruz” suçlaması ile teknisyenin müdürünün buraya DİSK imi getirmeye çalışıyorsun sözcüğü ile çakışması ne ilginç bir tesadüftür. 

Bu nasıl vicdandır. Bu nasıl Allah korkusudur? Bu nasıl kul hakkı yemektir.

İlker Aycı Bey;

Bu işten atılan teknisyenin savunmasını aldınız mı?

Suçlu olduğunu nasıl belirlediniz?

Bu teknisyeni karşınıza alıp çok değerli zamanınızı verip birkaç dakika dinlemek ister misiniz? Yoksa ben koskoca yönetim kurulu başkanıyım ne muhatap olacağım mı dersiniz?

Bu teknisyen sadece görüşünü belirtti ve bu sizin için suçsa sizin yönetmeliğiniz de ihtar- kınama-üç yevmiye kesim- Kıdem terfi inin durdurulması gibi cezai maddeler var iken neden en büyük cezaya çarptırıyorsunuz?

Bu atılma olayı gözdağı verme biçiminiz midir? Bu atılma olayından sonra biz ne dersek o olur. Bunlar şimdi korkar diye mi düşündünüz? 

Cevap vermenize gerek yok. Siz ne yaparsanız ben nasıl olsa duyacağım. Size yakışanı yapın ve tüm Teknik A.Ş ye hitaben bildiri yayınlayın. TARAFSANIZ TARAFIM, TARAFSIZ İSENİZ TARAFSIZIZ DEYİN VE ÖYLEDE OLUN.  

Bu teknisyen de suç bulamazsanız onu insan kaynaklarına yollatıp eline verimsiz kağıdı sıkıştıran tetikçiyi bulun ve poposuna iki tekme atın lütfen. Bunu yaparsanız hayatımda ilk defa bir yöneticiye teşekkür yazacağım. 

LÜTFEN VE LÜTFEN ÇALIŞANLARI VİCDANLA CÜZDAN ARASINDA BIRAKMAYIN. BU DURUMDA MAALESEF CÜZDAN KAZANIYOR AMA BUNUN ACISI SİZDEN DE BİR ŞEKİLDE MUTLAKA ÇIKIYOR. BİLESİNİZ İSTEDİM.

Geri

29
Kimler Neler Demiş?

avatar
22 Comment threads
7 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Vekil hissedarTesadüfün böylesihakemsindirilmiş teknisyenlergoygoy Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Sefa bey
Ziyaretçi
Sefa bey

Siz yazınızı dayanaklarla destekliyorsunuz. Belge bilgi ne varsa koyuyorsunuz. Sizin eski firma airporthaber hala işten atılan var mı bilgi yok diyor. Uyuyormu bunlar

0

0
teknik
Ziyaretçi
teknik

arkadaşımız için çok üzgünüz. birçok kişi korkudan diskten istifa edip çelik işe üye oldular. kimse işini kaybetmek istemiyor. nereye doğru gidiyoruz. thy böyle bir şirket olmamalı.

0

0
vayyyy
Ziyaretçi
vayyyy

Mükemmel yazı ne yorum yapacağını bilemedim

0

0
Teknisyen
Ziyaretçi
Teknisyen

Sefa Hocam ellerinize sağlık. Yine bu zor günümüzde yanımızda bir tek siz varsınız. Buna da şaşırmadım.

0

0
Vekil hissedar
Ziyaretçi
Vekil hissedar

Hava İş, eski eğitim başkanı Ayhan Uygun’un facebooktaki yazılarını takip edin, çokta güzel yol gösterici yazılar yayınlıyor.

0

0
Haramın en büyüğü
Ziyaretçi
Haramın en büyüğü

Kimse yapmadım demesin burda gözlerimizin önünde oldu olay , Cuma namazını kılmakla olmuyor sayın yönetici ne ayaksın onu bilelim , kenara koydugun paralarla cennetten yer satın aldında haberimizmi yok . Benim cebimden yedigin her lokmanın hesabını sorucam ahirette Haram zıkkım olsun . Reklamlar için Milyonlar Harcayın , iş garibana gelince vurun kırbacı, vurun kırbacı ama bu saf masum insanlarında bigün ahı tutucak rahat olun !

0

0
Vekil hissedar
Ziyaretçi
Vekil hissedar

Bunlar geldikten sonra; her akşam şarabını içen besmele çekmesini bilmeyen yalakalar Cuma namazına gidip yatıp kalkıyorlar, yetmezmiş gibi mescite vakit namazlarını kılmak için gidiyorlar eğer içerde kimse yoksa biraz oturup çıkıyorlar içerde birileri varsa olanları taklit edip besmelesiz suresiz namaz kılıp çıkıyorlar.

0

0
Yazik
Ziyaretçi
Yazik

Doğru soyleyeni 9 köyden kovuyorlar iste.. Sirf bu arkadasimizin onurlu duruşu için birlesik metal e üye olunur..

0

0
Yazık
Ziyaretçi
Yazık

Doğru söyleyeni dokuz koyden kovuyorlar işte.. Sırf gökhan arkadaşımızın onurlu duruşu için bile birlesik metale üye olmaya yeterli..

0

0
ezik teknisyen
Ziyaretçi
ezik teknisyen

referandum sandıkları getirilsin gercek oylar taraflara ortaya net cıkar!!

0

0
Gökhan ŞAR
Ziyaretçi
Gökhan ŞAR

İNŞALLAH BU YANLIŞLAR İVEDİ BİR ŞEKİLDE DÜZELİR GÖKHAN KARDEŞİMİZ GİBİ BAŞKALARIN CANIDA YANMAZ.. REFARANDUM SANDIĞI İSTİYORUZ AMA KİME NASIL BİLMİYORUZ BUNA DA ÖN AYAK OLACAK KİŞİLER SİZSİNİZ BENCE.. ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER…

0

0
ADALET İSTİYORUZ!!
Ziyaretçi
ADALET İSTİYORUZ!!

GEREK EKMEK PARASI GEREK KİRA GEREK COCUGUMUN RISKI!!!! HANGARIN ORTASINDA COK DEĞER SAYIN CAN ŞAŞMAZ BEY EFENDİNİN TEHDİTLERİ 305 ÖRNEĞİNİ VERMESİİİİ BUNLARIN HEPSİ ETKİLİ OLUYOR DİSK TEN İSTİFA ETMEME, İŞTEN CIKARILMA KORKUSU!!! REFERANDUM SANDIKLARININ GETİRİLMESİ İLAHİ ADALET OLACAKTIR!!!

0

0
Bu kadar basit
Ziyaretçi
Bu kadar basit

Insanlarin ekmegiyle oynamak bu kadar kolay 🙁

0

0
Onursal Başkan
Ziyaretçi
Onursal Başkan

Mükemmel bir özet.Lütfen tum basina ve haber bulma sıkıntısı çeken Airport Habere de bu yazını bağışla.Ağzına sağlık.

0

0
hayret
Ziyaretçi
hayret

Çok zor değil arkadaşın adını sosyal medyada aratın. Ak partiyle ilgili herşeyi beğenmiş ak partiye gönül vermiş bir kardeşimiz sanırım. Nasıl olurda böyle birini işten çıkarırlar

0

0
Misafir
Ziyaretçi
Misafir

Bende Habom A.ş den 30 martta işten atılanlardan biriyim Can Şaşmaz;Halil Hasanusta ve Eski MNG peroneli olan Bay Manager’ler (onlar kendilerini bilir) Uçak bakım şirketlerinde müdürlük falan değil Anca BEN BİLMEM EŞİM BİLİR programına katılabilecek verimde ve kapasitede adamlardır.Bunlara yazıklar olsun THY yi ne hale getirdiler.Bu arada Gökhan Şar geçmiş olsun.

0

0
Hat.bkm
Ziyaretçi
Hat.bkm

Ne soyliyecegim bilemiyorum cok guzel ve cok onurlu bir yazi , keske basimizdakilerde bu onuru tasisa, cok baski var uzerimizde sefa abi bize destek olmalisin , zorla bi sendikaya uye olmamiz isteniyor kabul edilebilir bi durum degil , bizi masada satanlarla bir olmamizi istiyolar , bunlari herkes not ediyor bunu herkes bilsin , gunu ggelicek…

0

0
Habom Mağduru
Ziyaretçi
Habom Mağduru

Birileri sormazsa Allah elbet hesabını soracaktır bunların… Sözde Müslüman onurunu gururunu kaybetmiş yönetimin dalkavuğu olmuş işçi hakkı kul hakkı yemiş CAN ŞAŞMAZ şaşırmışı ve onun taze bebesi HALİL HASAN USTA hadi şaşırmışı biliyoruz sana ne oluyor usta senin lavaboyu sorduğun günleri biliriz tatlı masum bir çocuktun ne ara bu denli şeref haysiyet yoksunu oldun… Al birini vur ötekine…

0

0
Anonim
Ziyaretçi
Anonim

BEYLER HALİL HASANUSTA HAKKINDA YAZILAN DA DÜŞÜNÜLEN DE YANLIŞTIR.ŞAŞMAZA YADA BAŞKASINA SALDIRIN AMA HALİL HASANUSTA HAKSIZLIK YAPMAYIN!!!!!TEKNİKTE OLAN VE TEKNİSYENİ SAVUNAN TEK YÖNETİCİDİR.

0

0
teknik
Ziyaretçi
teknik

Taner imamoğlu fairing takıyor efsanedir teknikte

0

0
HASAN HALİLUSTA'YA ALGI
Ziyaretçi
HASAN HALİLUSTA'YA ALGI

OLAYIN ASLINI ASTARINI BİLMEDEN YARGISIZ INFAZ MEKANIZMANIZI KLAVYE DELİKANLILIĞINIZI ÇALIŞTIRIP SALDIRACAĞINIZ ADAM HALİL HASANUSTA DEĞİL ARKADAŞLAR SAMAN ALEVİ GİBİ HEMEN HARLAMAYIN KENDİNİZİ.ŞAŞMAZ ZATEN ŞAŞIRACAĞI KADAR ŞAŞKIN HAREKETLER PEŞİNDE AMA DÜŞTÜĞÜ YANLIŞLARA PEŞİNDEN BAŞKALARINI GÖTÜRME ALGISINDAN VAZGEÇİN…!!!!

0

0
kaza
Ziyaretçi
kaza

tunanın kazasıının nedenini bilmiyoruz,bilipte açıklamıyorsanız en büyük tetikçi sizsiniz,biliyormuş gibi yapıp insanlara gizemli mesaj vermek de ahlaksızlık,lütfen açıklayında öğrenelim,aksi takdirde malum şahıslardan bir farkınız kalmaz birde kimin eli kimin cebinde kavramını biraz acarmısınız,alsi takdirde sitenizin diğer pırthaberden farkınız olmayacaktır

0

0
sindirilmiş teknisyenler
Ziyaretçi
sindirilmiş teknisyenler

bunu aramaya gerekyok bu kişi can şaşmaz

0

0
Tesadüfün böylesi
Ziyaretçi
Tesadüfün böylesi

Yeni genel Müdürümüz Ilker beyin ziyareti sonrasında ziyaret ettiği birim çalışanlarının birden çelik iş sendikasına üye olması tesadüfmüdür? Yoksa bunun altında yapılan açıklamalara rağmen mobing uygulanmaya devam edilmesi midir? Başlangıçta TGS de çalışan arkadaşlarımıza yaptığı ziyaret ve açıklamaları bir göz boyamamıdıdır? Hat bakıma yapılan ziyaretinde önceki birime yapılan ziyaret gibi algılanmasını sağlamak için mi TGS çalışanları üzerinden ben sizlerin yanındayım imajı verilip aba altından sopa gösteriliyor olmasın?

0

0
Tesadüfün böylesi
Ziyaretçi
Tesadüfün böylesi

Yeni genel Müdürümüz Ilker beyin ziyareti sonrasında ziyaret ettiği birim çalışanlarının birden çelik iş sendikasına üye olması tesadüfmüdür? Yoksa yapılan açıklamalara rağmen mobing uygulanmaya devam edilmesi midir? Başlangıçta TGS de çalışan arkadaşlarımıza yaptığı ziyaret ve ben sizi anlıyorum imajı bir göz boyamamıdıdır? Ilk önce artık eski baskıcı yönetim anlayışı yok sizin yanınızda bir yönetim var imajı verilip insanlarda olumlu bir imaj yaratmak sonrasında uygulanan mobing i gizlemek çalışanın inandırıcılığını zedelemek midir plan?

0

0