THY’nin kuruluşunun 86. yılı

THY’nin kuruluşunun 86. yılı

-ATATÜRK’ÜN ONAYI İLE HAVAYOLLARI DEVLET İŞLETMESİ

-BUGÜNKÜ ADIYLA TÜRK HAVA YOLLARI

-GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE TÜRK HAVA YOLLARI LOGOLARI

HAVA YOLLARI DEVLET İŞLETMESİ, Milli Savunma Bakanlığı’na Bağlı olarak 20 Mayıs 1933’te Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün onayı ile kuruldu. Filosunda 2 adet 5 koltuklu King Bird, 2 adet 4 koltuklu Junkers F-13 ve 1 adet 10 koltuklu ATH-9 bulunuyordu.

21 Mayıs 1955 ‘te 6623 sayılı kanun ile Türk Hava Yolları adını aldı.

Üst üste Avrupa’nın en iyi havayolu seçilen Türk Hava Yolları’nın %50.88 lik kısmı halka arz olmuştur. Birçok ortaklıkları bulunun Türk Hava Yolları’nın logosunda kırmızı zemin üzerinde yaban kazını temsil eden figür bulunmaktadır. Yaban kazının logo için tercih edilmesinin sebebi ise çok uzun süre uçabilen nadir hayvanlardan biri olmasıdır.

Türkiye’nin “yükselen değeri” Türk Hava Yolları, 1933 yılında 5 uçakla başladığı yolculuğuna bugün, 336 (yolcu ve kargo) uçaktan oluşan filosu ve ilk günkü heyecanı ile devam ediyor. Kaydettiği büyüme rakamları ile dünyanın önde gelen havayolu şirketleri arasında anılan Türk Hava Yolları, 2013 yılında aldığı önemli kararla Türk Sivil Havacılık tarihinin en büyük uçak alımına imza attı. Bayrak taşıyıcı havayolu bu adımla, önümüzdeki birkaç yıl içerisinde filo yaş ortalamasını korumak suretiyle hizmet kalitesinde çizdiği yükselen grafiği daha da yukarılara çekmeyi hedefliyor.

Kuruluşunun 86. yılında dünyada en fazla noktaya uçan havayolu olmanın haklı gururunu yaşayan milli bayrak taşıyıcımız Türk Hava Yolları’na daha nice zaferler diliyoruz.

RESİMLER TÜRK HAVA YOLLARI’NIN RESMİ İNTERNET SAYFASINDAN ALINMIŞTIR.
Serdar BAŞAĞAOĞLU
Uzay ve Uçak Müh.
Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.