featured

THY’nin Kabin Amirleri Dertli…

THY çalışanı okurumuzun tarafımıza göndermiş olduğu mektup da THY Kabin Hizmetleri Başkanlığı yeni bir gündemle çalkalandığını ve geçtiğimiz ay yıllardır ortaklığa hizmet etmiş uçucu personel olarak yönetim kurulunun yaklaşımını onur kırıcı olarak görüyor ve Hava İş’in, şirketin yaklaşımı ile bizlere olan ikna edici tavrını kınıyoruz ifadeleri ile sitemlerini dile getiren bir mektup gönderilmiştir.

İşte Bir grup yeni kabin amiri tarafından gönderilen o mektup;

Sayın Airlinehaber yöneticileri ve kıymetli Sefa İnan bey,

Bir süredir THY Kabin Hizmetleri Başkanlığı yeni bir gündemle çalkalanıyor. Geçtiğimiz ay, KHB yeni amirlerine bir e-posta gönderdi ve online bir görüşme olacağını bildirdi.

Ancak bu görüşme randevusu, bir iki gün kala iptal edildi. Çünkü içeriden sızan bilgiye göre, yönetim kurulunun aylardır kabin amirliği görevi yapan personelinin durum fişlerini imzalamadığı ve bunun üzerine online görüşme ile yeni kabin amiri personeline “artık amir değil memur olarak uçacaksınız” diyeceği ortaya çıkmıştır.

Durumun sendikaya aktarılması üzerine, sendika acil olarak KHB ile temasa geçmiş ve bunun üzerine online görüşme usulü ile yaklaşık 45 yeni KA personeli ile iki Hava İş temsilcisi 2 saatlik bir görüşme düzenlemişlerdir.

Bu sendika temsilcileri yeni KA çalışanlarına “biz sizin hak kaybınız olmasın diye şirkete teklif edeceğimiz bir feragatname düzenlemek istiyoruz” diye görüş bildirmiştir.

Bu feragatnamenin amacı da tarihi belirli olmayan bir belgeye imza atıp, KA olarak kalmak fakat tüm THYAO KA personeline ödenen KA TAZMINATINDAN VAZGEÇTİĞİMİZİ taahhüt etmektir.

THY içerisinden yapılmak istenen bu yeni taşeron düzenini asla kabul etmiyoruz.

Biz, yıllardır ortaklığa hizmet etmiş uçucu personel olarak yönetim kurulunun bu yaklaşımını onur kırıcı olarak görüyor ve Havaiş’in, bizleri şirketin yaklaşımına ikna edici tavrını kınıyoruz.

Yanımızda, verilene razı olan değil, üyelerinin haklarını koruyan bir sendika görmek istiyoruz.

Bir grup yeni kabin amiri.

Sesimizi duyurmanız ve bize destek olmanızı bekliyoruz. Şimdiden teşekkür ederiz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

19 Yorum

 1. 4 sene önce

  kokpite girip kaptan tavlama ümitleri suya düştü diye mi bu patırtı

  Cevapla
  • 4 sene önce

   Gerçrkten kaptan mısın sen? Öyleysen yüzkarasısın. Yazıklar olsun sana. Eğer yazdığın gibiyse bile ve sen dürüstsen, kimsenin ırzına dil uzatmayıp dönüp önüne işini yaparsın.

   Cevapla
 2. 4 sene önce

  Bu sorunu yaşayan amirlerden birisiyim. Yukarıda yazılan yazıyı kabul etmiyorum. Dünya tarihinde görülmemiş bir kriz var ve en çok etkilenen sektör sivil havacılık. Her şey yoluna oturur ancak biraz sabır. Hiç birimiz yaşanan olayları kabul edemiyoruz ama bazen elden gelen bu oluyor. Ben de bu haberi sızdıran kişiyi kınıyorum.

  Cevapla
 3. 4 sene önce

  Sen misin kiiz ? Eski sevgilin bir hostesle evlendi diye mi bu kadar nefret var hosteslere karşı.mesai yapılan her iş emektir kız sen bilmiyor musun ? Ama nasıl bilicen işte çalışmayan ne anlasın boş boş … kendine sorsan dünyayı kurtarıyor bu Aylin ?

  Cevapla
 4. 4 sene önce

  Arkadaşlar 17 kasımda işten çıkarma yasakları bittiğinde şirket personel çıkaracak. Şirketin durumu vahim.. İstifa dilekçelerinden şirketin düşündüğü kadsr çalışan istifa etmedi. Yasağın bitmesi bekleniyor. Belkide listeler bile hazırdır.

  Cevapla
 5. “ Kendini icinde taseron yaratmak”, heralde en can alici tespit bu. THY gibi bir göz bebeğinin yillar icinde nereye nereye geldiginin aynı zamanda Türkiyenin de özeti gibi. Sürekli çalışanın, emekçinin tepesine binen, ilk fırsatta işçinin haklarına göz diken anlayış. Aylardır yetki verip amir uçurduğun insanların amirlik tazminatı vermeyip, üç, beş kişiden kar edeceğim diye bu rezil durumu yaratmak bile içler acısı. Kabin memuru ve pilotların maaşının yarısı vermeyip, karın büyüğünü yapmadınız mı zaten?

  Cevapla
 6. 4 sene önce

  Valla bu kafayla ve bu sendikayla çalıstiğına dua edeceksin..

  Cevapla
 7. 4 sene önce

  işlerinden istifa etmeleri istenmiş akabinde eğitimi üniformaları vs verilmiş kabin memurları (MESLEKTAŞLARI) hakkında yapılan yorunları gördükten sonra, şunu belirtmek isterim ki 45 tane kabin amiri ne olacak canım şirketin daha büyük dertleri var memur olarak uçsunlar birazda :)

  Cevapla
 8. 4 sene önce

  Hava-is ile halledin çok seversiniz ya

  Cevapla
 9. 4 sene önce

  Adamlara 8 aydır uçak emanet ediyorlar. Sonra da vazgeçtim artık amir değilsin diyorlar. Hatta o 8 aylık amirlik paranı vermiyorum diyorlar. Onunla da kalmayıp seni kovmamızı istemıyosan imzala hiçbişey talep etmiyeceğine dair diyolar. Shgm easa faa filan da hiç bişey yapmıo. Shgm yi boşver de diğer otoriteler o adamlara verecekleri paranın kaç misli ceza keserler bilmiyorum. Selam ve dua ile…

  Cevapla
 10. 4 sene önce

  Eeee Ne olmuş Amir olarak uçmuyorsan Normal personel olarak uç Hizmet Hizmettir çalisan her türlü çalisir ne oldu forsun mu bitiyor anlamiyorum Dua edin isiniz gucunuz var

  Cevapla
 11. Bir çok pilot aynı şekilde kaptan kurulunu sınavını geçti,eğitimine girdi geçti,tip eğitimini geçti,sol sandalye lifusa başladı ama şu an FO olarak eski filolarına döndüler…

  Cevapla
 12. 4 sene önce

  Yillardir çalışıyoruz, aylardir amir olarak ucuyoruz, herseyimiz tam fakat simdi gelmiş amir değilsiniz diyecekler öyle mi? Alin size turkiyenin goz bebegi ve en kurumsal sirketi, bu mobbing değil de nedir? Sendika kimin icin calisiyor anlamak mumkun değil.

  Cevapla
 13. Boydan mı giremedin canım kilodan mı..yoksa dil sınavında mı elendin..

  Cevapla
 14. 4 sene önce

  Çöp topluyorsunuz altı üstü hicbir ise sahip olmayan insan topluluğu çoğunun yabancı dili bile yok bence çok gereksizler sorsan herşeyler ıyi oldu bence

  Cevapla
 15. Malı durum bitik

  Cevapla
 16. 4 sene önce

  Teknisyenler dertli değilmi. Çocuğuna bebek bezi, mama alamayacak duruma düşenler var. Yazık değilmi. Allah bunun hesabını sormazmı. Acil bir şekilde kesilen teknisyen maaşlarının eski haline gelmesi gerekmektedir. Pandemi süresince az kişiyle çok işler yaptık. Şimdi ise şirkette vakalı çıkan çalışanlar olduğu halde halen çalışıyoruz.

  Cevapla
 17. 4 sene önce

  Kabin amirine pursere gerek yok zaten.

  Cevapla
 18. Hava is in yaninda olmaya Devam! Hak kayiplarina ve Dicount uygulamalarina destek verip hala uyesi isen Senin icin yapilacak birsey yok! SAP sari sendika senin icin ne yapabilir?Peki sen Kendin icin birsey yaptinmi?

  Cevapla