THY'nin futbol bağlantısı. THY bu sene hangi sponsorluk anlaşmasını yürütecek?

THY’nin futbol bağlantısı. THY bu sene hangi sponsorluk anlaşmasını yürütecek?

Dünyanın en büyük havayollarından bazıları, dolaylı olarak gelirlerinin önemli bir kısmını sponsorluk anlaşmalarından elde etmektedir. Peki THY bu sene hangi sponsorluk anlaşmasını yürütecek?

Havacılık ve spor, sanıldığından daha çok bağlantılıdır. Dünyanın en büyük havayollarından bazıları, dolaylı olarak gelirlerinin önemli bir kısmını sponsorluk anlaşmalarından elde etmektedir. Bunların çoğu, futbol ağırlıklı sponsorluklardır.

GlobalData’ya göre havayolu sektörü, 2023 yılında sponsorluk anlaşmalarına yaklaşık 1 milyar dolar yatırım yapacak. Sponsorluk faaliyetlerinde futbolun yanı sıra motor yarışları, basketbol, beyzbol, Amerikan futbolu, tenis, buz hokeyi ve kriket yer alıyor.
Milyonlarca dolarlık sponsorluk anlaşmalarına yatırım yapmanın ardındaki mantık, marka bilinirliğini artırma, isimlerini prestijli spor kuruluşlarıyla ilişkilendirmektir.
Bu sponsorluklar aynı zamanda marka bağlılığını da artırmak için pazarlama görevi yapar.
Şimdi listemize gelelim. Havayolları ve spor takımları arasındaki en önemli 5 sponsorluk anlaşmasını sizin için derledik.
1- Katar Havayolları – PSG
Bu yılın en dikkat çekici spor sponsorluğu, Qatar Airways ve PSG arasındaki sponsorluk oldu. Anlaşmanın değeri yıllık 80 milyon dolar.
2- Emirates – Real Madrid
En değerli ikinci sponsorluk anlaşması, Emirates Havayolları ve Real Madrid arasında. 2011 yılına dayanan bu anlaşma, 2026 yılına kadar yenilendi ve Emirates’in takımın ana sponsoru olma rolü daha da ileriye taşındı.
3- Etihad Havayolları – Manchester City
Etihad Airways ve Manchester City, 2023’ün en değerli 3. sponsorluk anlaşması oldu. İkili arasında bağ 10 yılı aşkın süredir devam etmekte.
4- Türk Hava Yolları – UEFA
Türk Hava Yolları, bu yıl spor sponsorluğuna en çok yatırım yapan marka olarak listenin 4. sırasında yer aldı. THY, 2. kez UEFA’ya sponsor olmaya hazırlanıyor.
5- Delta Havayolları – ABD Ulusal Kadınlar Futbol Ligi
Delta Air Lines, Emirates ve Qatar Airways’in ardından spor sponsorluğu ile en alakalı 3. markadır. Bu yıl ABD Ulusal Kadınlar Futbol Ligi ile bir sponsorluk anlaşması imzaladılar. Bu sponsorluk anlaşması, bir kadın profesyonel spor takımının ilk büyük sponsorluğunu ve ilk ulusal lig sponsorluk anlaşmasını temsil ettiğinden, taşıyıcının sponsorluk stratejisinde bir dönüm noktasını temsil ediyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir