THY,HOLLYWOOD’DAN SONRA POLLYWOOD’A YÖNELDİ

THY,HOLLYWOOD’DAN SONRA POLLYWOOD’A YÖNELDİ

THY, Pakistan’da çekilecek önemli bir filme sponsor oldu.

Sinema sektöründe gelişmekte olan ülkeler Hollywood’un ardından benzer isimlerle küresel pazarda yer sahibi olmaya çalışıyor. En fazla film çekilen ve bütçe ayrılan Hindistan sinemasını, Bollywood olarak, Afrika’nın en kalabalık ülkesi Nijerya ise Nollywood olarak isimlendirmeye başladı. Bunlar arasında dikkat çeken bir ülke daha var aslında. Pakistan ve Pollywood…

Hindistan’ın sınır komşusu ve aynı zamanda yarım asırdır sorunlar yaşadığı ülke olan Pakistan, beyazperdedeki rekabeti ise Pollywood ile yapıyor. Son dönemde de bu alanda ciddi yatırımlar söz konusu…

İşte bu alanda rekabeti artıracak en önemli sinema yapımlarından biri de önümüzdeki günlerde galası yapılacak olan “Wujood” adlı film…

Yönetmenliğini Pakistan’ın bu alanda en ünlü ismi Javed Sheikh tarafından gerçekleşecek olan filmin baş rollerini Danish Taimoor, Saeeda Imtiaz’ın yanı sıra Bollywood yıldızı Aditi Singh gibi isimler paylaşıyor. Filmin sponsoru ise Türk Hava Yolları.

Bunun için geçtiğimiz hafta Pakistan’da bir ortaklık anlaşması da imzalandı.

Batman ve Superman’in geliri 873 milyon dolar

Filmin yapımcısı ve yönetmeni Javed Sheikh, Wujood’un birçok bölümünün Türkiye’de çekileceğini ve bu alanda Türk Hava Yolları’nın yaptığı yatırımın kendileri için önemli olduğunu açıkladı.

Filmde Türk sanatçıların da rol alacağını açıklayan Wujood, THY’nin “Batman & Superman: Adaletin Şafağı” sponsorluğunun büyük başarı getirdiğini söyledi.

Geçen yıl 25 Mart’ta prömiyeri yapılan filmin bütçesi 250 milyon dolardı.

Filmde, Boeing 777 tipi uçakta çekilen önemli bir sahnenin arka planını teşkil eden Türk Hava Yolları’nın ayrıca, filmin iki yıldız oyuncusu; Ben Affl eck ve Jesse Eisenberg’in yer aldığı reklam filmlerinde; iki ikonik şehir, Gotham City ve Metropolis’i yeni destinasyonları olarak geniş uçuş ağına dâhil ettiği de görülmekteydi.

ABD’den uçuşlara kabin yasağı

Dünya medyasında yankı uyandıran bu sponrosluk Türk Hava Yolları’nın ABD’deki gücünü de bir anda artırmıştı. Filmin gişesi 873.3 milyon dolara ulaşırken, Türk Hava Yolları yeni destinasyonlar açarak uçuş ağını da genişletmişti. Ancak geçtiğimiz haftalarda ABD’nin aldığı karar THY’nin bu coğrafyadaki hedeflerini sekteye uğratacak cinstendi. Hatırlanacağı gibi 21 Mart’ta ABD Başkanı Donald Trump aralarında İstanbul’un da bulunduğu sekiz ülkedeki 10 havalimanından ABD’ye doğrudan sefer yapacak uçaklara binecek olan yolcuların kabinde yanlarına boyutu cep telefonundan büyük elektronik cihaz alamayacağına yönelik bir karara imza attı. THY, bu yasağı ise ücretsiz internet ve uçağın ön bölümünü sinema salonu konseptine çevirerek konfora dönüştürmeye çalışıyor. ABD’de bu yasağa rağmen sponsorluk çalışmalarına devam eden THY, “yerelleşerek küreselleşme” atağına Hollywood’un ardından Pollywood ile sürdürecek…(dunya/Kerim Ülker)

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments