featured

THY’den yeni yönetim açıklaması yapıldı

 

Türk Hava Yolları’nda bugün gerçekleşen istifaların ardından yeni atamalar yapıldı. KAP’a yapılan açıklamada THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Sayın Mehmet İlker Aycı, THY İcra Komitesi ve Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Mehmet Muzaffer Akpınar ve THY Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Mithat Görkem Aksoy görevlerinden istifa ettikleri bildirildi.

THY’de yapılan yeni atamalar

Prof. Dr. Ahmet Bolat İcra Komitesi Başkanı; Sayın Şekib Avdagiç’in İcra Komitesi üyesi, Denetimden Sorumlu Komite Başkanı ve Riskin Erken Saptanması Komite üyesi; Sayın Mehmet Kadaifçiler’in Uçuş İşletme Genel Müdür Yardımcılığı’na ve İcra Komitesi üyesi ve Kurumsal Yönetim Komitesi Üyesi olarak atanmalarına karar verildi.

Prof. Dr. Ahmet Bolat Biyografisi;

Ahmet Bolat aslen Konyalıdır. Konya’da dünyaya gelen Ahmet Bolat İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezundur.

Profesör Ahmet Bolat THY A.O’nda Yatırım Yönetimi, Uluslararası ilişkiler ve Anlaşmalar ile İnovasyon ve Projeler Başkanlıklarından sorumlu Genel Müdür (Yatırım ve Teknoloji Yardımcısı olarak çalışmaktadır.

1984’te A.B.D.’de Stanford Üniversitesi’nde Yöneylem Araştırması alanında yüksek lisansını, 1988’de University of Michigan’da Endüstri ve Operasyonlar Mühendisliği bölümünde doktorasını tamamlamıştır. Dr. Bolat 1959 Konya doğumludur.

Ahmet Bolat aynı zamanda akademisyendir. Ahmet Bolat pek çok üniversitede çeşitli konularda öğrencilere ders vermektedir.

Uzay ve havacılık alanında bilgi birikimi oldukça fazla olan Ahmet Bolat pek çok şirkette de yönetici pozisyonunda görev aldı.

Ahmet Bolat iş hayatına 1981’de Yıldız Kalıp Şirketi’nde tasarım ve üretim mühendisi olarak başlamıştır.

1985 ve 1988 yılları arasında University of Michigan’da araştırma görevlisi, öğretim görevlisi ve yardımcı doçent görevlerinde bulunmuştur. 1988’den 2005’e kadar olan dönemde Riyad King Saud University’de yardımcı doçent, doçent ve profesör pozisyonlarında görev almıştır.

Daha önce de Strateji Geliştirme, Filo Planlama, Yatırım Yönetimi ve Ar-Ge’den sorumlu Başkan olarak Ortaklığa 400’e yakın uçak satın alımı ile 150’ye yakın uçak kiralanmasının planlanması ve gerçekleştirilmesinde hizmet etti.

Turkish Cabin Interior AŞ Yönetim Kurulu Başkanı, Turkish HABOM AŞ ve SunExpress Havayolları Yönetim Kurulları Üyesi ve THY Spor Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı olarak çalıştı.

Ahmet Bolat uçak-körük ataması, petrol tanker taşımacılığı, şehirlerarası otobüs işletmeciliği gibi lojistik alanlarda projeler yürütmüş; optimizasyon, sıralama ve çizelgeleme ve otomobil üretim hatları konularında birçok doktora, yüksek lisans tezleri yaptırmış ve bu alanlarda uluslararası periyodiklerde çok sayıda makale yayınladı.

İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Sanayi Mühendisliği alanında Lisans, Stanford Üniversitesi’nde Yöneylem Araştırması alanında Yüksek Lisans ve Michigan Üniversitesi’nde Endüstri Mühendisliği alanında doktora yaptı.

Ahmet Bolat Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nde Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak görev yapmaktadır. Bolat bu göreve 2 Mayıs 2018 tarihinde başlamıştır.

Şekib Avdagiç Biyografisi;

Şekib Avdagiç 1959 yılında Zenica’da (Bosna-Hersek) doğdu. Almanya-Köln’de başladığı ilk öğrenimine İstanbul’da devam etti.  İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı.
1982 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Makina Mühendisi olarak mezun oldu. 1988’de İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletmecilik İhtisas Programını derece ile bitirdi. 1990 yılında MÜSİAD’ın kuruculuğunu yapan heyette görev aldı ve 2000 yılına kadar Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.1995-1999 arası İstanbul Ticaret Odası Meclis Üyeliğinde bulundu.
2005-2009 arasında İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı.

2008-2009 arasında İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Yürütme Kurulu Üyeliği’nde bulundu. 2009 yılında İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Yürütme Kurulu Başkanı oldu ve projenin tamamlanması ile bu görevi 2011 yılının haziran ayında sona erdi. 2009-2013 arasında İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, 2013 – 2018 arasında İstanbul Ticaret Odası Meclis Başkanı olarak görev yaptı.

2013-2019 yılları arasında Kompozit Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlendi. Nisan 2018’den itibaren İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır. Türk Hava Yolları’nda 27 Ocak tarihinde gerçekleşen Yönetim Kurulu Toplantısında, Yönetim Kurulu Üyesi olarak seçilmiştir.

Mehmet Kadaifçiler Biyografisi;

1963 yılında dünyaya gelen Mehmet Kadaifçiler 1986 yılında Hava Harp Okulu’ndan lisans düzeyinde mezun oldu ve 2006 yılında İkinci Pilot Adayı olarak Türk Hava Yolları ailesine katıldı.

Ortaya koyduğu çalışmaları ile 2012 yılında şirkette Üstün Hizmet Belgesi ile ödüllendirilen Kaptan Pilot Görevindeki dokuzuncu yılı olan 2015’te Uçuş İşletme Başkanlığı görevine atandı. Kadaifçiler 2018 yılında ise gökyüzündeki Sorumlu Kaptan Pilotluk görevine geri döndü.

Başarılı pilot, 27 Ocak günü gerçekleştirilen Yönetim Kurulu Toplantısı’nda Yönetim Kurulu üyesi seçildi ve Uçuş İşletmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak atandı.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

  1. Mehmet K. Kaptana başarılar diliyorum, daha önceki vazifesini de bence layıkıyla yerine getirmişti ve haksız bir şekilde görevlerine son verilmişti, hakkı teslim edilmiştir, Allah utandırmasın.

    Cevapla
  2. 1 sene önce

    Ahmet Bey in yerine gelebilecek en uygun isim de Levent Konukçu ‘dur

    Cevapla