THY’DEN VERGİYE “BYPASS” FORMÜLÜ

THY’DEN VERGİYE “BYPASS” FORMÜLÜ

193 sayılı Gelir Vergisi Kanununda değişiklik yapılmasını öngören ve uçuş personelinin gelirlerindeki vergi muafiyet oranını % 70’e düşüren kanun teklifi ile ilgili  belirsizlik sürerken bu değişiklikten en fazla etkilenecek olan THY’nin,  farklı alternatifler üzerinde çalıştığı öğrenildi.

Çalışmalar içinde en ağırlıklı olanın ise, personelin gelirini artırarak vergi kaybından etkilenmesinin önüne geçilmesi formülü olduğu iddia ediliyor. Bu formüle göre pilotlarda dondurulmuş uçuş saati 70’den 50 saate düşürülecek. Böylece 50 saatten sonra uçulan her saat için daha yüksek ücret alacak.

Oluşacak fark pilotun vergi kaybını karşılayacak. Bu yöntemle, pilotların eline geçecek ücretin değişmeyeceği hesaplanıyor. Özellikle düşük sezonda, pilotları 70 saatin altında uçurmaya çalışarak kredili uçuş parası almasını engelleyen THY, bu formülü uygulamaya koyarsa hemen hemen tüm pilotlara kredili uçuş parası ödemeye başlayacak

Bilindiği gibi, THY pilotları 1 saat dahi uçsalar 70 saatlik dondurulmuş uçuş parası alıyorlar.70 saati aşan her saat için ise daha yüksek olarak belirlenmiş kredili uçuş parasına hak kazanıyorlar. Uygulama hayata geçirilirse, ayda bir git-gel seferi yaparak veya simülatöre girerek 70 saatlik dondurulmuş uçuş tazminatı alan yönetici pilotlar bu formülle zarara uğrayacak ve sadece 50 saatlik para alabilecekler.

Kabin memurları için ise herhangi bir çalışmanın yapıldığına ilişkin ise bir işaretin olmadığını belirten THY’ye yakın kaynaklar “Aynı formüle göre kabinin dondurulmuş tazminat karşılığının 80 saatten 60 saate düşürülmesi gerekir.” şeklinde konuştular.

 

Geri

22
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
SSA A330

Hayatta ki birçok konu Arz/ Talep üzerine kurulmuştur. Kokpit personeline ihtiyacın artması ve mevcut kokpit ekibinin ekonomik koşullardan dolayı yurtdışına gidiyor olması, şirketin gelmeye başlayan yeni uçaklarının yerde kalmaması adına kokpit maaşlarını arttırmasına sebep oldu. Kabinde çalışabilecek yeni kişileri hemen bulabiliyor , teknik içinde.. Konu tamamen bu. Bu yazdıklarıma ek olarak, kabin, teknik ya da herhangi bir departmanda görev alan arkadaşlar , akademi pilot alımları devam ediyor, üsttekine taş atmak yerine sizde oraya çıkabilirsiniz

Kast

Sen üsttekimisin? Ahirette gorecegiz usttekini alttakini…kibir kibir nereye kadar?

Pilot

Evet. Üstteki. Hem de bal gibi de üstteki. Kabul etsen de etmesen de üstteki. Ahirete gelince. Fiş çekildiğinde ekran kararır olay biter. Huri de Nuri de yok. Herşey bu dünyada. Uyan artık.

B737 cpt

Pilot arkadaş ben de pilotum . Huri de Nuri de bilmem ama fiş çekildiğinde ekran kararacak ama farklı voltaj ile yeniden elektrik verecekler. Uyandıracaklar seni de beni de. Aynen uykudayken gördüğün rüya gibi uyandığında bambaşka dünyayla karışılacaksın. Ya huriyi ya da Nuri’yi gösterecekler. Dünya ya gelmenin nedeni sadece annenle baban değil yani.

Thy Teknik

Sefa bey merhaba. Yetkili teknisyen arkadaşlar bu yasadan faydalanabilir mi sizce? Geçen hafta yazınızda bahsetmiştiniz ama çok belirsizlik var. Bize bu konuda en güzel açıklamayı sizin yapacağınızı düşünüyorum. İyi çalışmalar

Mantık

Kabin ayrı, kokpit ayrı işyeridir.

YAZIK YAZIK

Kabin için ne zaman bir çalışma olduki zaten sanki kabin ayrı kokpit ayrı makinede uçuyor yorgunluğun en büyüğünü yaşayan kabin onca insanla uğraş onca fedakarlık yorgunluk uykusuzluk sonuç kabinin adı yok anlaşılır şey değil o kadar aidat ödüyoruz zerre karşılığı yok şuan olanları bıraksan kabin kendinş savunsa daha çok hak elde eder allaha emanet kabin resmen yazık yazık

Pilot

Kabin ile kokpit aynı uçakta uçsalar da farklı meslekler ve ayrı iş yerleridir. Bunu anlayın artık.

Techi

Bi yanda cay kahve dagitip 7 8 bin tl alanlar bi yanda ucagi ucusa elverisli konuma getiren teknik uni mezunu teknisyenler.gelin bi teknisyenin bordrosuna bakin bakiyim ne kadar vergi kesiliyor utanmadan aglamayin bide insallah daha cok vergi keserler sizlerden

Km km

Bu yorumu yemekhanede önünde 5 çeşit yemek yerken ya da servisle eve giderken mi yaptın?

Kunta kinte

Yok sen galleyde ickileri findiklari cantana dolustururken yapmis….

737 F/O

Kabine çatmak yerine kendi haklarınız için mücadele etmeniz daha yerinde olacaktır.

S\L

Uçan şeflerin durumu ne olacak?
Kesilen kesilene. Gümrük evraklarında S\L olarak tanımlanıyoruz, Uyruğumuz- Milliyetimiz bile yazmıyor, Biz kimiz ne iş yaparız, birilerinden ya da biryerlerden birseyler mi gizleniyor? Çoğunlukla kabin memurlarından fazla saatler uçuyoruz, fakat aldığımız maaş ortada üstüne birde vergi kesintisi tavan.
Neler dönüyor?

Asgari Ücretli

Aldığın eğitimin karşılığını alıyorsun (belki de hakettiğinden fazlasını)

Cüneyt

Dığer personeller icin ne dusunuluyor. Sadece ucanlar mi iş yapar.

Mantar

Vergi kesintisi gibi, dondurulmus saat de ucmayanlari kapsamiyor evladim, musterih ol.

KARABOGA

kapsamiyor mu? gel bakalim bordrolarimiza kim ne kadar vergi oduyor gorelim.

Türk

Rumuzun kişiliğini yansıtmış çok küstahça evladım yaklaşımı

zrtlr

boş verrr sen al takım çantanı dogru tayyare altına marş marş

737 F/O

En azından burada bitik yorumlar olmuyordu. Yazık ki bu site de kendi için mücadele etmek yerine başkalarının kazancına göz dikenler tarafından keşfedildi.

Senegal

Tabiii dayadin torpili attin kendini kokpite,30 kagidi indiriyim,onum arkam sagim solum sobe diyim km ye… bi de ustune uyandirmayin kuzuyu dillendirmeyin bulasmayin benim keyfim tikir diyosun….

Senegal çakalına!

Senegal’li! Herkesi kendin gibi zannetme. Senin gibi Ak-it’ leri, emekçilerin maaşlarını çalarken değil de; pırlanta, altın, yat tüccarlarından, hacı-hocalardan, kaçakçılardan vergi alırken görsek birde. İşid cilere yedirdiğiniz paralar azaldı tabi. Türk Milletinden çıkartın parasını, seni çakal.