THY’den KAP’a açıklama

THY’den KAP’a açıklama

Türk Hava Yolları (THY) Kamuoyu Aydınlatma Platformu (KAP)’a dün yaptığı açıklamada kredi notunu değerlendirdi.

İşte o açıklama;

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Investor Service tarafından Türkiye ülke kredi notu ve yabancı para cinsinden tahvil tavanı notu B1 seviyesine indirilmiştir. Bu not değişikliğine bağlı olarak Türk Hava Yolları kredi notu, Türkiye’nin yabancı para cinsinden tahvil tavanı notu seviyesiyle sınırlı olması gerektiği için Ba3 seviyesinden B1 seviyesine revize edilmiştir. Negatif olan not görünümü değiştirilmemiştir.

Bu gelişme ile birlikte, Ortaklığımızın 2015 yılında ihraç etmiş olduğu Ekipman Teminatlı Geliştirilmiş Kredi Sertifikalarının notları da gözden geçirilmiş ve tüm sertifikaların notları Ba1 seviyesinden Ba3 seviyesine çekilmiştir.

Ne olmuştu?

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, geçen hafta cuma günü Türkiye’nin kredi notunu düşürmesinin ardından, 11 Türk şirketinin kredi notunu bir kademe indirdi.

Moody’s’in dün geceki açıklamasına göre, kredi notları B1’e düşürülen şirketler, Anadolu Efes, Coca-Cola İçecek , Doğan Holding, Koç Holding, OYAK, Türk Hava Yolları, Tüpraş olarak sıralanırken, yine not indirimine gidilen Erdemir, Rönesans Gayrimenkul Yatırım, Turkcell ve Şişecam yeni bir not indirimi için izlemeye alındı.

Petkim ise not indirimi için izlemeye alındı.

Moody’s’in B1 notu yatırım yapılabilir seviyenin dört basamak altında.

Moody’s cuma günü Türkiye’nin kredi notunu olası bir ödemeler dengesi krizinin yaşanma ihtimalinin artmaya devam etmesini gerekçe göstererek bir kademe düşürmüş, kredi notu görünümünü ise negatifte tutmuştu.

Moody’s dün de 18 Türk bankasının kredi notunu bir kademe indirmişti.

Geri
Etiketler:

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.