THY'den 6,2 milyar TL net kâr - Airline Haber

THY’den 6,2 milyar TL net kâr

Türk Hava Yolları yılın üçüncü çeyreğinde 9.03 milyar TL gelir elde ederken, 6.29 milyar TL net kâr etti. Şirket geçen yılın aynı dönemini 946 milyon TL zararla kapatmıştı.

Şirketin bilançosu dolar bazında incelendiğinde, 2020 yılının ilk 9 ayında 4,962 milyon dolar olan hasılat bu dönemde 7,377 milyon dolara yükseldi. Şirketin net dönem kârı ise, benzer dönemde 734 milyon dolar olurken, bu rakam geçen yıl 786 milyon dolar zarar olarak paylaşılmıştı.

Dokuz aylık performanslar itibarıyla FAVÖK marjı yüzde 17,6’dan yüzde 30,8’e çıkarken, net kâr marjı eksi yüzde 15,8’den artı yüzde 9,9 a yükseldi.

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum Airlinehaber moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Tüm Yorumlar (27)
 • Ne önemi var
  34 1

  Bakalım bu karla çalışanlarının haklarını verecek mi?

 • teknisyen
  54 2

  kaç milyar tl kar olunca hakkımızı vermeyi düşünüyorsunuz artık , ciddi şekilde geçinmekde zorlanıyoruz ve herşey ateş pahası olmuş , bir thy çalışanı bu durumlarda olmamalı , artık herşey düzeltilmeli fazlasıyla

 • Vay vay vayy
  39 2

  Arkadaşlar koskoca THY Türkiye’nin markası çalışanına bakamiyor. Çalışanı açlık sınırında böyle bir marka çalışanını nasıl perişan durumda bıraktığını herkes bilmeli. Dışarı da herkes THY dedim mi akar sular duruyor birşey sanıyorlar amaa en ufak bir esprisi yok. Eskiler ekmeğini yemiş şirketin o zaman marka olmuş şirket o zaman çalışanı ile birlikte büyümüş ve marka olmus. Ama şimdi kendisinden başka birşey düşünmeyen bir kurulustsn öte değil. Personeli borç batağında mı gecinebiliyor mu umrunda değil.

 • Paralar nerede?
  39 0

  2019 ucus sayisi, doluluk orani falan dinlemez su saatten sonra hic bir calisan. Su rakamlar ortadayken hala tam maasa bile geciremeyen sendikada da tamamen cuvallamistir. Hic vakit gecirmeden enflasyon farkiyla tam maasa gecip TİS ile beraber de en azindan gercek enflasyon olan %40 (ÜFE ya da yeniden degerleme orani baz alinabilir TUFE’ye cocuk bile inanmiyor artik) oraninda iyilestirme alinmiyorsa yaziklar olsun.

 • HAKKIMIZI VERİN !
  45 2

  Teknisyen asgari ücretin az biraz üstünde maaş alıyor , sanayide oto ustaları daha çok para kazanıyor gidin biraz bakın dışarı piyasaya durum ne halde , perişan ettiniz personeli , hadi pandemi tamam kriz oldu etkilendi tüm dünya ama kardeşim artık görün halimizi bavulu toplayıp memleketlere dönücez

 • teknik
  15 11

  Bu kârı gördükten sonra Mikail Bey Başkanın yakasına yapışır.

 • Ebu Cehil
  22 0

  Haram zıkkım olsun

 • Teknisyen
  35 1

  Bu kadar kar açıklarken teknisyeni geçim derdine soktunuz. Non cs ler asgari ücret standartlarinda çalıştırılıyor yazık. Neden ya neden??

 • Bir garip teknisyen
  32 2

  Kış geçer kurt yediği ayazı unutmaz

 • Logar
  25 4

  Bir kaza olmasi an meselesi , yüzler gülmüyor borçlar ödenemiyor hangar mutsuz ve umutsuz. Hadi bizi düşünmüyorsunuz yolcuları düşünün…

 • Technician
  30 1

  Artık karı müdürden genel müdüre kadar kadrolar arasında kırışırlar, çalışanlardan da kesinti yapmaya devam ederler, belliki sistemleri iyi tutmuş.

 • Kaptan(eski teknik)
  24 0

  Arkadaşlar lisans sahibi olan iki meslek grubu pilotlar ve teknisyenlerdir. Bu sarı sendikalar bizi asla savunmayacaklar hatta bizleri onlara köle yapmak için var güçlerini kullanacaklar. İşler açılınca(maaşları arttırsalar bile ilk fırsatta her şeyinizi almaya çalışacaklar ki bunu pandemi de gösterdiler) herkes burayı terketmez ise bunlar bize semer vurmaya devam ederler. Bu baştakilerin zihniyetinin değişmediği sürece bizlere huzur yok. O zaman bizler yolumuza bakacağız ve bu yöneticiler çalışanlar sayesinde şirketin bir yere geldiğini anlayıp çalışanlara köle gözüyle değil kalifiye çalışan olarak bakacaklar.

 • fed
  23 0

  bugün sanayiye arabayı götürdüm. oradaki ustaya yeni işe giren uçak teknisyeni 4-5 bin tl maaş alıyor dedim. inanmadı.

 • Liyakati yıkmak…
  39 1

  Bilmiyorum buraları yöneticiler okuyormudur? Ama okuyor ise birkaç önemli noktaya parmak basmak istiyorum. Acaba bunları hiç düşündünüz mü? Bakınız bir ülke toprak kaybını şuanda savaşlarda değil erozyonlar ile yaşamakta. Büyük şirketlerinde erozyonu tecrübeli insan kaybıdır. Malesef Gerek uçuş ekibi gerekse de Teknik ekip artık gözünü başka firmalara çevirdi. Bu şirket bugüne kadar kişilerin Milli bayrak taşıyıcısı üzerinden hissettikleri liyakat ile bunca başarıya imza attı. Bu liyakat insanlardaki Milliyetçilik ruhundan gelen bir bağ idi. Ancak kırılması zor olan bu bağı sizler malesef kestiğiniz maaş ile değil, sonrasındaki durmadığınız sözlerin üstüne birde matematik hesabı bilmeyen cahil insanlar yerine koyup %lik dilimlerde yaptığınız hatalar ile kopardınız. “ne olacakki giden gitsin dışarda adam çok” düşünceniz malesef bu şirketin altını oymakta. Bu bina çökerse altında ilk kalacak sizlersiniz. Başarılı bir yönetim şirkete kar açıklamak ile alakasız sponsorluklar üzerinden olmaz. Tğm çalışanlar ile iş huzuru ve mutluluğu ile beraber şirkete yol aldırmak başarıdır. Ayrıca şunun farkına varmalısınız, burası bir havacılıl şirketi ve tecrübenin en önemli olduğu sektör. Şimdi şöyle bir bakalım, (en uzun süreç olduğu için Yetkili teknisyen örneğini veriyorum) havacılık kökenli bir okuldan mezun kişi önce 3 yıl tecrübesini tamamlayacak. Bu süreç içerisinde 14 modül sunavını verecek ve ilgili otorite logbookunu dolduracak. Tüm bu evrakları ilgili oteriteye gönderip lisansını alması 4 yıl. Sonrasında uçak tip kursuna gidecek. Tüm süreci yaklaşık 5 aylık bir kurs dönemi. Sonra ojt logbookunu dolduracak. En hızlısı 8 ay. Bunuda kattıkmı etti 5 yıl. Bunları lisansı ile birlikte ilgili otoriteye göndermesi gelmesi gitmesi vede kalite mğlakatları derken en hızlı şekilde 6 ay. Eee ne oldu 5.5 yılda giden kişinin yerine yeni geleni koyabiliyorsun. Tabii giden kişi tek tip kurslu ise. Ee gel gelelim gidenin tecrübesi? Uçakçılık hergün yenilenen teknoloji ve her yenilikte yeni ve zor arıza vs durumları ortaya çıkmakta. Bunların kısa sürede aşılması tecrübeyle olabilir ancak. Bir arızayı 1 saate tecrübeli çözüp şirkete kazandırabilir iken o arızada tecrübesiz kişi saatlerce çözmesi bir yana nokta atışı yapabilmesi dahi para demek. Ee siz bu insanların elşnde bu şirketin kaderinin olduğunun bile farkımda değilsiniz sanırım. İnsanlar mutsuz ve liyakatten kopuk. İnsanlar işe dikkatini vermek yerine ay sonu hesabı yapmakta. Havacılık sektörü için inanılmaz büyük bir riske attınız şirketi. Umarım kısa zamanda düzeltirsiniz.

 • 2019
  38 1

  THY’nin sevgili yöneticileri 2019 rakamlarından çok uzaktayız diye bizleri kandırıp durdular. Aslında kandırdıklarını zannettiler. Uçaklar dolu, ekip parkı dolu , kargo uçakları dolu ve sen hala de ki durum iyi değil sizin eski maaşlarınız veremiyeceğiz. Ondan sonra Bay İlker, ABD yolunda kokpite girer, bu kesilmiş maaşlar daha 2023 e kadar gider diye ortaya bir laf atar. Şirkete ve Havaişe olan güvenini kaybetmiş pilotlar tek tek havaişten çıkmaya başlar. Bu arada Emirates, qatar ve diğer şirketler pilot ilanı açarlar. THY sisteminden referans mektup istekleri bir anda artar. FlyDubai bu kadar Türk pilotunun bize müracaat etmesine çok şaşırdık der. Ne kadar acıdır ki bir bayrak taşıyıcıolan dünya markası THY nin tüm pilotları başka şirketlere gitmeye hazırlanıyor. Sonra Havaiş sendikası başkanı tatlıbal bir anda müjdeyi patlatır. Sizin için haklarınızı geri alıyoruz. Çok çalışıyoruz hurra diye. Bunu kimse yemediği gibi Havaişten istifalar devam eder. Gzüeli şirketi ne hale getirdiler. Plotunu kabini teknisyenini, yer çalışanının emeğini çocuklarının rıskını yediler ve yemeye devam ediyorlar. HARAM OLSUN

 • Dolar
  2 0

  Dolar pahali olunca cok gorunuyor tabi tl bazli

 • CS/SS
  26 1

  Artık ip koptu. Şöyle olsaydı böyle olsaydı demek için çok geç. Onlarca yabancı firma teknik personel arıyor. Döviz bu boyutlara gelmişken bu şartlarda hala TK dan birşeyler beklemek saflık. Maaşlar en az X2 olmadıktan sonra ne verirlerse boş. Aklınızı kullanın, gözünü açın, başvurunuzu yapın. Zaten bu firmalar kaymak tabakanın peşinde. Kalan kalifiyesiz, lisansını Bulgar’ın bile kabul etmediği personel ile bayrak taşıyıcı havayolumuzda sadece yolcu olmak umuduyla.

 • 3434
  10 5

  gidip nerede şalvarlı, çarıklı, ibb, halk ekmek, istoç artığı varsa thy’ye toplarsan olacağı bu.

 • Yorum
  30 0

  dün linkedin de takılıyorum (artık niyeyse) mercedesin ilanına denk geldim. Thy sirketinden 14 kişi işe alınmış diye açıklama geçmiş linkedin. O sıra tuvalete gidiyordum bilirsiniz insanın aklına fikirler hep tuvalette gelir. Kendimle olan konuşmam: Acaba işi bırakırmıyım? –Valla parasını verirlerse bırakırım zaten buradan her şekilde fazla verirler. Ama havacılık ayrı bir kol bırakılır mı bu kadar zaman geçmiş? –Ya neden bırakılmasın evin bile alamadın. Sonra kendimi sorguladım, bu işi seviyormuyum dedim, -evet hoşuma gidiyor. Kendi adıma konuşuyorum ve tamamen benim fikrim, uçak sistem bilgim, tecrübe ve el işçiliğime puan verecek olsam 9/10 veririm ama kapasite olarak %1 bile çalışmıyorum. Bu çoğu arkadaşta da öyledir. Önceleri bir iddam vardı o da kalmadı. Bir arkadaş geçen gün çok güzel bir söz söyledi. Ölmeyecek kadar maaş verirsen, kovulmayacak kadar iş alırsın. ulan insanın kovulma korkusu olmaz mı ya? O bile yok varın gerisini siz düşünün

 • Teknisyen
  23 0

  Evet yöneticilerin samimiyetini görme zamanı…. Pandemide tüm personel fazlası ile bedel ödedi..şirket kaybederken zarar ederken personelde kaybetti…. Madem THY şimdi iyi kar yaptı, iyi bir zam Ve geriye dönük tüm kayıplarını verme zamanı….

 • Yorumsuz
  19 0

  2 senedir çektiğimiz eziyeti Allah bilir sadece geriye dönük paralarımızı vermeyeceksiniz biliyoruz ama bukadar eziyet çeken bedava çalışan işçilerine artık bir iyilik yapar güzel bir kar payı ve sözleşme imza parası ve seyyanen zam yapmanızı kaç bin tane çalışanıniz bekliyor kabin ekibi olsun pilot olsun teknisyen olsun maaşı düşen hangi birimden çalışanlar varsa hepsi için görecez bakalım

 • tgs
  2 5

  alım var mı ?

 • Bıktık…
  10 0

  Fatura edilen işçilik ücretine göre 4 saat çalıştığımda benim bi aylık maaşım çıkıyor. Bu mantelitede bir çalışan işine ne kalitede devam ederki…

 • Alın Teri…
  7 2

  Yüce Rabbimizin “İnsan için ancak çalıştığı vardır.” (Necm, 53/39.) ayeti ile Sevgili Peygamberimiz (s.a.s.)’in “Kişi, elinin emeğinden daha hayırlı bir şey asla yememiştir.” hadisi, emeğin ve kişinin çalışarak hayatını kazanmasının önemine vurgu yapmakta, “İşçiye ücretini alın teri kurumadan veriniz.” sözü de insan emeğinin, emeği kullanan açısından değeri üzerinde durmaktadır. Dolayısıyla kendisi değerli olan insanın emeği de değerlidir.

 • Tevfik Fikret
  3 1

  Yiyin efendiler yiyin, bu han-ı iştiha sizin,Doyunca, tıksırınca, çatlayıncaya kadar yiyin!

 • Bu zamana kadar Her taraftan darbe vurdu bize şanlı bayrak taşıyıcımız lisans dedi aldık tip dedi aldık her 5 senede bir kendini ingilizce yönünde bize kanıtlayacaksın dedi gittik şirketin yaptığı sınava parasıyla girdik aldık dikkatinizi çekiyorum şirketimiz sınav yapıyor ama personeline bile ücretli ve bu kesintili maaşta non cs olan arkadaşlarımız kare mühürlerini kaybetmemek için onca geçim sıkıntısına rahmen o parayı verip o sınava girdi. Lisans alan personel tam rahatlayacak yetki alacak maaşı artacak derken karma sınav diye birşey çıkartıldı. Çoğuda sınavdan başarısız olduğu için tip eğitimine gidemedi. Habomdan geçerken yıllık izinler iptal ve harfleri düşürülerek geçirildi. Beraber çalıştığımız tdp arkadaşlar lisans aldılar teknisyen kadrosuna geçirildiler geçirildiler ama harfi a0 a düşürülerek geçirildiler her taraftan bir darbe vurdular işte her taraftan bir insanın şirketine işyerine gelirken ayakları geri geri gider mi gidiyor işte maalesef gidiyor duyun be sesimizi bi çılgınlık yapın bizim bu önümüzdeki engelleri kaldırın kayıpları geri verin aaa evet bizi düşünen bir şirket varmış diyelim az da olsa neşeli çalışalım yüzümüz gülsün bu karanlık günlerde aydınlığa çıkalım sayın yöneticilerimiz sayın sendika yetkilileri sayın devlet büyüklerimiz duyun bizi tükendik artık borç gırtlakta kımıldıycak halimiz kalmadı yalvarmamız gerekiyorsa artık onuda yapıyoruz duyun bizi…

 • Ghjj
  1 0

  İlkel ayci efendi madem kar elde ediyorsunda neden 17 18 19 maddeleriyle personeline saldırıyorsun tassaruf için işine haftada 2 saatliğine gelen müdür kankalarina gereksiz şisirdigin müdürlere saldırsana kendi adamlarına yedirdinSıradaki haber:

AN-12 nakliye uçağın radarda kayboldu

Hızlı Yorum Yap

Yazarlar
Video
Galeri

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Airline Haber'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Airline Haber'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.