THY’DEKİ KIŞLA KÜLTÜRÜNÜ BİTİRİN ARTIK

THY’DEKİ KIŞLA KÜLTÜRÜNÜ BİTİRİN ARTIK

PİLOTLARDAKİ DAR GÖVDE GENİŞ GÖVDE FARKI ÜCRETLERE NEDEN YANSITILIYOR?

Sevgili okurlarım;

Son zamanlarda bir dolu balon haber ortalıklarda dolaşıyor. Boş at, dolu tut tarzı haberler genelde okur açısından önemsense de ileriye dönük güvensizlik yaratıyor. Bir yayın kuruluşu güvenilir olmalıdır. Bu nedenle sizlere iyice araştırmadan, sorup soruşturmadan haber yapmamaya özen gösteriyoruz. Haberi aldığımız kanal dışında da haberi teyit etmeye çalışıyoruz.

Bakın şimdi sizlere medyamızda yapılan ve gerek içerik gerekse gerçeklik açısından yanlış bilgiler içeren birkaç örnek vereceğim.

Örneğin;

THY insan kaynakları başkanı Abdülkerim Çay, görevinden ayrılıp THY dışında bir başka göreve getirilecek dediğinizde bu bir haberdir. Bu haber çok okuyucu bulur.

Bir uçuşta THY’nin yönetim kurulu üyelerinden birinin, kabin memurundan kahve istediğinde, kabin memurunun doğal olarak, kahvenizi nasıl içersiniz sorusuna, “sen benim nasıl kahve içtiğimi nasıl bilmezsin” diyerek fırçaladığını yazarsanız bu bir haberdir, çok okunur ve bol yorum alır. Peki, bu söylem gerçek midir?  Tabii ki hayır. Çünkü sadece duyum ile haber yaparsanız ve onu ispat edemezseniz açığa düşersiniz.

Uçucu ekip tarafından, uygulamalarından memnun kalınmayan ve her an değişikliği beklenen, Ekip Planlama Başkanının çok yakın zamanda değişeceğini söylediğinizde gelecek kişinin de ismini veremezseniz sıradan ve tahmin edilen bir bilgi olup haber niteliği kazanmaz. Aynı haberin içeriğine, görevden alınacak başkanın ismi ile birlikte yerine gelecek kişiyi de yazarsanız bu bir haberdir.

THY’den istifa edecek pilot sayısını (istifa dilekçelerini görmüş gibi) kafanızdan sallayıp, atarsanız, bu bir haberdir ama ifade edilen sayı gerçekleşecek olandan çok farklı ise komik duruma düşersiniz.

Şimdi de tam sayı vererek şu kadar pilot ellerinde istifa dilekçeleri hazır dediğinizde bu haber CHP’deki muhaliflerin olağanüstü kongre isteğine benziyor. Muhalif kanadın elimizde fazlası ile kongre imzası hazır demesine rağmen getirin imzaları dendiğinde yeterli imzanın olmadığı ortaya çıkmıştı. İmzaları görseniz bile iş ciddiye dönüştüğünde açığa düşersiniz. Bu nedenle istifa edeceklerin sayılarını tam olarak vermek müneccimlikten de öte bir şey.

Okurlarımızın birçoğu bir zamanlar Günaydın ve TAN isimli gazeteleri hatırlar. Bu gazetelerimiz, aslı astarı olmayan yani, asparagas haber yapmakla ünlü olup günde bir milyona yakın tirajları vardı. Bu gazeteler, kapandı ama habercileri gördüğünüz gibi öğrendikleri bu tip haber tarzına burada devam ediyorlar.

Bu camiada herkes herkesi çok iyi tanıyor. Sosyal medyada kimin ne olduğu anında ortaya çıkartılıyor. Dün, THY’nin çalışanlarına yönelik, “Bulun bu FETO’cuları” ve ByLock’cuları diye haber yapanlar, bugün o kişilerin FETO’cu ve ByLock’cu olmadıklarını anladıklarında U dönüş yaparak günah çıkarma yoluna gidiyorlar. Sizce bunu yapanlar affedilir mi?  

Şimdi de gelelim bu haftaki konumuza;

Ülkemizin ve THY’nin zor günler geçirdiği konusunda sanırım mutabıkız. TL’nin yabancı para birimleri karsısında gün geçtikçe daha çok değer kaybetmesi, 3.havalimanının bir acele devreye sokulma isteği, Toplu iş sözleşmeleri, bilhassa THY’deki pilotların, yurt dışındaki meslektaşlarının ayarında ücret telaffuz etmesi, her departmanda yapılan haksız uygulamalar çalışanlarla yönetimin arasını iyice açtı. Sadece pilotlarımız değil tüm çalışanlar arayış içinde diyebilirim.

THY hiçbir döneminde bu kadar sıkışmamıştı.

Benim görüşüme göre, önlem alınamazsa THY’deki pilot kaçışı öncelikle yabancı pilotlarda başlayacak. Bunu THY’nin genç pilotları takip edecek. Çünkü eski pilotların inanılmaz borçları var. Çoğu, aldıkları dairelerinin, eş ve çocuklarının araçlarının taksitini ödüyor. Çocuklarının tahsili devam ediyor. Bu nedenle bir anda karar alıp, çoluğu çocuğu toparlayıp bir başka ülkeye gidebilmek zor olmalı.

Kendi gitmek istese eşi ve çocukları ne der? Kendileri ve aile fertleri için ülke değiştirmek, oraların yaşamına uyum sağlayabilmek, kültürel farklılıklar kolay iş değil.  Bu nedenle THY’den olası bir kaçış genç ve bekar pilotlardan oluşur diye düşünüyorum. 3.Havalimanına taşınmak bile THY için çok zor olacak. Birçok çalışan evlerini 3.havalimanı yakınlarına taşımak için stresli günler geçiriyor. 3.havalimanı açıldığında, doğal olarak bir dolu aksaklıklar birbirini kovalayacak.

Mevcut pilotlarını elinde tutmakta zorlanan THY, filosuna yeni uçaklar geldikçe daha da zorlanacak. Belki de çözümü küçülmede bulacak. Felaket tellallığı yapmak âdetim değildir ama çok zor günlerin ve alınacak zor kararların THY’yi beklediğini söyleyebilirim.

THY’DE DAR GÖVDE, GENİŞ GÖVDE AYRIMI

THY’de maalesef hala kışla kültürünün sürdürüldüğünü görebiliyorum.

Bildiğiniz üzere geniş gövdeli uçaklarda görev yapan pilotlar, dar gövdede görev yapan pilotlara nazaran daha yüksek alırlar.

Bu konu zaman zaman gündeme geldiyse de bir türlü çözüm bulunamadı. B737 veya A320 uçaklarında uçan hangi pilota veya kaptana sorduğunuzda bu konudaki şikâyetini dinlersiniz.

Peki, bu farklılık neden olmaktadır? Bu hafta bu konuyu işlemeye karar verdim. Tabii ki sizin de katkılarınızla…

Bu konuyu birçok faktör eşliğinde birlikte inceleyelim.

1.-Çevre faktörü   (hava koşulları, arazi, bölgesel farklar)

Alınan risk açısından büyük gövdeli uçaklar daha fazlamı risk almaktadır? Alıyorsa, bu riskler nelerdir?  Değişik iklim bölgelerinde uçmaları bir risk olabilir mi? Küçük gövdeli uçaklar benzer iklim şartları ile karşılaşmıyor mu? Bunun bilimsel bir kriteri var mıdır?

Gidilen meydanların radar kontrolü altında olup olmaması, ILS gibi alet alçalması kolaylıklarının olup olmaması gibi pilotların iş gücünü artıran unsurlar nasıl değerlendirilmektedir.

New York meydanına giden bir pilota verilen hava trafik hizmetleri ve aldığı risk Hakkâri meydanına giden ile aynı mıdır?

Büyük gövdeli uçaklarda bu risk daha fazla olduğu düşünülerek daha fazla ücret hak ediliyorsa bunun anlaşılabilir kriteri ne olabilir.

2.-Yazılım faktörü (Kurallar ve talimatlar, kanunlar,)

Büyük gövdeli uçaklarda uçmak için gereken nitelikler nedir. Küçük gövdeli uçaklarda belirli bir süre kaptanlık yapmış olmak gibi bir kriter mi vardır. Varsa bu nedir.

Kaptan olup ertesi gün büyük gövdeli uçaklarda görevlendirilen pilotlar var mıdır? Ya da kişiye özel, ihtiyaca özel, duruma özel kriterler mi oluşturulmaktadır.

Kaptanların büyük gövdeli uçaklarda görevlendirilmemesi durumunda liyakatleri ücrete yönelik nasıl değerlendirilmektedir. Büyük gövdeli uçaklarda görev yapan pilot daha fazla ücret alırken aynı hatta daha fazla şirkete emeği geçmiş pilotlar sırf küçük gövdeli uçaklarda görevlendirildi diye neden daha az para almaktadır. Bunun kriteri ne olabilir.

İkinci pilotların küçük gövdeli uçaklarda kaptan olması ve kaptanların küçük gövdeli uçaklarda görev yaptıktan sonra büyük gövdeli uçaklarda görevlendirilmesi ile ilgili pilotlara bir kariyer planlaması yapılması ve bilgilendirilmeleri gerekliliği var mıdır?

Pilotların uçtukları uçak tiplerine göre farklı ücret almasının hukuki alt yapısı ne olabilir.

Diğer ilginç bir konu ise büyük gövdeli uçaklarda uçan kaptanlar daha fazla ücret alır iken, ikinci pilotların küçük gövdeli uçaklarda uçan ikinci pilotlar ile aynı ücret almalarıdır.

Büyük gövdeli uçaklarda uçan kaptanlar daha fazla ücret alır iken ikinci pilotların almaması nasıl değerlendirilebilir. Bu ikici pilot arkadaşlarımız büyük uçakta uçmalarına rağmen ücret farklılığı olmaması da ayrıca düşündürücüdür.

Büyük gövdeli uçakta uçanlar ayda 3-5 kez hava limanına giderken, küçük gövdeli uçaklarda uçanlar 22 kez hava limanına gitmektedir. Aynı şekilde büyük gövdeli uçaklar bir uçuşun en riskli safhası olan iniş kalkış aşamasını 6-10 kez yaşıyorken dar gövdeli uçaklarda 30-40 kez olabilmektedir.

3.-Donanım (Uçak tipinin teknolojik yeniliği, eskiliği vb.)

Geniş gövdeli uçakları kullanmak daha mı zordur? Daha fazla mı bilgi gerektirir? İniş kalkış yapmak daha mı zordur? Geniş gövdeli uçaklar, dar gövdelilere nazaran daha karmaşık donanımlara ve zorluklara mı sahiptir?

4.-İnsan (insanın doğası gereği oluşan sorunlar)

Geniş gövdeli uçaklarda görev yapanlar çoğunlukla tek bacak uçup gittiği yerde otele gidip dinlenmekte iken dar gövdeli uçaklarda görev yapan uçaklar günde dörde varan sayıda iniş ve 14 saat mesai yaparak ertesi gün tekrar uçuşa gitmektedir.

Uçak tipleri arasındaki ücret farklılıklarının pilotlarda yaratabileceği motivasyon sorunları olabilir mi.  Yöneticilerin ortaya çıkan bu ücret adaletsizliğini açıklayacak haklı ve geçerli bir nedeni var mıdır? Bu ücret adaletsizliğine yönelik bir çözüme gidilmesi düşünülmekte midir?

Bana göre, ister dar gövde olsun ister geniş gövde… Kaptan kaptandır. Ücret farklılığı, dar ve geniş gövde diye değil, ancak kıdeme göre artmalıdır.

NOT/ Geçenlerde TALPA’nın Basın Bültenini yayınladık. (https://www.airlinehaber.com/talpa-34-pilotun-isten-cikartilmasina-mudahil-oldu/)

Haberde görüleceği üzere TALPA olarak THK (Türk Hava Kurumu) dan çıkartılan 34 pilota sahip çıktı ve THK yönetimini kınadı. Mesleki bir örgüt olan TALPA’nın bu tutumunu beğenmemek elde değil.  Ancak; TALPA keşke bu tutumunu çok yakın bir zamanda sendikal faaliyetler sürdüren THY’nin 5 pilotunun işten çıkartıldıklarında da yapabilseydi…

Değil mi  ama…

 

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

36 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
B737 CPT
1 yıl önce

Sefa bey, çok önemli bir konuya dikkat çektiğiniz için öncelikle size teşekkür ediyorum. Bir B737 kaptanı olarak Geniş gövde ile Dar gövde arasında iş yükü ve risk dağılımı konusunda dengesizlik ve adaletsizliği madde madde yazmak istiyorum. 1. En tecrübesiz FO’lar eğitimini ve uçuşlarını Dar gövde de yapmaktadır. 2. Her türlü C kategori (iniş ve kalkışı zor ve riskli) ve Standart olmayan yaklaşma usullerinin bulunduğu meydanlara Dar gövdeli uçaklar uçmaktadır. 3. Geniş gövde de uçan bir arkadaşımız ayda yaklaşık 4-5 defa Hava limanına gelirken Dar gövde de uçan bir arkadaşımız en az 18-20 defa Hava limanına gelmektedir (Hava limanına gelişteki ve… Devamını oku »

Teknik
1 yıl önce

Pilotlar ve hat bakım teknisyenleri arasındaki uyuşmazlıklar ile ilgili bir yazı bekliyoruz pilotlar teknisyenlere saygı duymuyor uçak 2 imza ile uçar bir pilot ve bir de teknisyen şu anda teknisyen camiasında huzur kalmadı

37 kaptanı
1 yıl önce
Cevapla  Teknik

Saygıdeğer Teknisyen kardeşim, sizi bu şekilde düşündüren ne bilmiyorum ama ben bir 37 kaptanı olarak kesinlikle hepinize çok saygı duyuyorum ve tanıdığım kaptanların çok önemli bir kısmı benim gibi düşünüyordur. Uçak iki imza ile uçar görüşünüze de sonuna kadar katılıyorum. Teknisyen ve pilot bulmak zordur, bizler kabin memuruna benzemeyiz, ha deyince 2000 tane kabin memuru alabilirsin ama teknisyen ve pilot bulamazsın. İyi ki varsınız, sizi seviyorum.

çoktangittik
1 yıl önce

Geniş gövde, dar gövde farkı şirkette kanayan yaradır. Bu sadece maaş anlamında bir fark değil. Mesai anlamında dar gövde aleyhinde arada uçurumlar var. geniş gövdeden 737’ye gelmemek için kaptanlık sırası gelmesine rağmen kaptanlığını erteletmek için dilekçe veren yine sırf 737’ye gelmemek için körfeze giden first officerlar var. Bir filo minimum dinlenmeli anadolujet turnelerinde yorgunluktan biterken boş günlerinde yorgunluktan evden çıkamezken her ay 40+ sektör uçarken skpk standart hale gelmişken bir diğer filodakiler her ay alaçatıdan dalamandan selfie paylaşıyor, karavan alıp ege sahillerini geziyor, new york yatı 24 saat çok kısa ya da crew restte uyuduğumuz zamanları kaptanlık saatinden saymıyorlar diye… Devamını oku »

Sercan
1 yıl önce

Değerli kaptan abiler ve kabin memurları arkadaşlar ben daha iyi para için Türkiyedeki işimi bıraktım şuan o para ya eski işime dönmeye razıyım… 3-5 Kuruş için yeni bir ortam ve dışarısı inanılmaz pahalı ….iyi düşününğz…

Zobı
1 yıl önce
Cevapla  Sercan

Engel olan mı var?

Davut
1 yıl önce

Karar vericiler geniş gövde kaptanları olunca nalıncı keseri gibi kendine yontar. Neden kimse 37 ye gitmek istemiyor diye soran yok. Dar gövde arasında bile ayrım var. 320 de kaptanlığı gelen FO lar 37ye gitmek yerine FO olarak beklerim diyor. Afrika sade 37de. (Göstermelik 1-2 yer hariç) Avrupa yatı nerdeyse yılda 1. 12 gece yatı yapıp 56 bacak uçan var. Sorunlar yıllardır düzelecek deniyor. Vaktini geçirip geniş gövdeye giden sorunu görmezden geliyor. 77 den pegasus 320sine 6 ay sonra kaptanlık sözüyle giden 4-5 yıllık FO var. Burda kalsa min 2-3 yıl sonra en sevilen 37. Kaptanlık ayrıca türlü sebeplerle bir türlü… Devamını oku »

Aircraft maintenance
1 yıl önce

Artık thy teknik sanayii a.ş. tornacılık mezunu bile olmayan herhangi bir meslek grubundan çıkmış insanı alarak bizim gibi kalşfşye olması için yetiştirilen uçağın herşeyinden anlamak için dirsek çürüten mühendislerden daha fazla puan alıp üniversiteye giren çalışanların zindanı olmuştur. Burda açlık sefalet ev kirası ödeyememek insanların istedikleri teknisyenlerin rahat kafayla çalışması değil nasıl süründüğünü izlemek isteyen egoist yöneticilerin olduğu bir kurum haline gelmiştir. Elbetteki thy eline fırsatı veren bizim akılsız teknisyenlerin gururunu kırıp 2 kuruşa mahkum etmesi kendimiz için yaptığımız en onurlu davranış burda bana yalayacaksın yoksa seni sürerim diyen insanlar başımızda doğru olacaksın düzgün iş yapacaksın bu senin işin sen… Devamını oku »

B737 CPT
1 yıl önce

Sefa bey, çok önemli bir konuya dikkat çektiğiniz için öncelikle size teşekkür ediyorum. Bir B737 kaptanı olarak Geniş gövde ile Dar gövde arasında iş yükü ve risk dağılımı konusunda dengesizlik ve adaletsizliği madde madde yazmak istiyorum. 1. En tecrübesiz FO’lar eğitimini ve uçuşlarını Dar gövde de yapmaktadır. 2. Her türlü C kategori (iniş ve kalkışı zor ve riskli) ve Standart olmayan yaklaşma usullerinin bulunduğu meydanlara Dar gövdeli uçaklar uçmaktadır. 3. Geniş gövde de uçan bir arkadaşımız ayda yaklaşık 4-5 defa Hava limanına gelirken Dar gövde de uçan bir arkadaşımız en az 18-20 defa Hava limanına gelmektedir (Hava limanına gelişteki ve… Devamını oku »

Eşel mobil
1 yıl önce

Artık toplu sözleşmeyi kaldırıp eşel mobil en iyisi en güzeli en hakkaniyetlisi

Pilotlar insan diğerleri amele köle
1 yıl önce

Sefa bey lütfen haftalık yazınızı erkene çekip bu zammı kaleme alınız lütfen, hanım oturmuş ağlıyor , bu nasıl adalet biz insan değilmişiz okullar açılıcak herseye yüzde yüz zam , hukuk adalet çiğnenmiş, sahibimiz yok.

YaZık kul hakkı
1 yıl önce

Pilotlara bir zam daha gelmiş ilk yapılan zammın yüzde 10 unun üstüne 25 daha, sefa bey hak adalet sendika sözleşme kalmadı, lütfen sesimizi duyurun , pilotların maaşı eridi diğerlerininki erimedimi, 4 şişe süt alırken aynı paraya iki şişe alıyoruz, biz bu ülkenin zencisi olduk, iktidara gonul verenler sesini çıkarmıyor maaşlar eridi gitti, 80 gelen elektrik faturası 160 geldi, biz insan değilmişiz , yazık yazık, dava açıcakta kimse yokum kardeşim bu sendikaya,sefa bey artık sendikaya aday olmanızın zamanı geldi gecıyor.