THY’DE YABANCI PİLOTLAR İSTİFA EDİYOR

THY’DE YABANCI PİLOTLAR İSTİFA EDİYOR

Yabancı pilotların, çoğunluğunun maaşlarını TL olarak aldıkları ve doların son bir yılda yüzde 25 dolayında yükselmesi nedeniyle, gelir kayıpları yaşadıkları için çoğunun ayrılarak, maaşların dolar bazında ödendiği Katar Havayolları’na gittiği bildirildi.

Filosunda 700’den çok yabancı pilot çalıştıran THY, Amsterdam kazasından sonra bu yolu seçmiş ve filosundaki yabancı pilot sayısını hızla çoğaltmıştı. Dünyanın her yanından yabancı pilot alan THY son olarak Rusya’daki Moskova ofisinde pilot seçimi yapmıştı.

THY’nin, kısa sürede doğan boşluğu doldurmak üzere, başka birçok ülkeden pilot alımı için yeni seçimler yapması bekleniyor. (Hürriyet)

YORUMUM:

Hürriyet’te yayınlanan bu haberden önce THY uçuş işletme kaynıyordu. THY yönetimi, yabancı pilotların döviz kurlarındaki oynaklıktan ve  bundan dolayı her geçen gün TL nin değer kaybetmesinden ötürü istifa etmelerinden korkarak, yabancı pilotların uçuş tazminatlarını Dolar bazından ödemeyi düşündüğü söyleniyordu.

THY’de Dolar bazlı ödeme 1987 senesinde gündeme gelmiş ve dönemin yönetimi, o zamanki iktidarı ve o zamanki iktidarın ulaştırma bakanı Veysel Atasoy’u ikna etmiş ve pilot ve kabin memurlarının uçuş tazminatlarını dolar bazında çevirip ödemeye başlamıştı. Bu yanlış uygulamaya ilk tepki UTED den gelmiş ve dönemin UTED yönetimi Veysel Atasoy dan sonra ulaştırma bakanı olan Ekrem Pakdemirli’yi ziyaret ederek kendilerine de bu uygulamanın yapılmasını istemişlerdi. Ekrem Pakdemirli bu istekten sonra THY’deki bu uygulamayı durdurmuştu.

THY yönetimi yine bu hatayı yapıp yabancı pilotları elinde tutmak için onlara Dolar bazlı uçuş tazminatı uygulamasına geçerse,en azından THY’nin yerli pilotları ve kabin ekibinden büyük tepki alır. Şirkette zaten yaralı olan Aidiyet duygusu tamamen kalkar ve büyük sürtüşmeler yaşanır. BENDEN SÖYLEMESİ 

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

6 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
Sefa Bey
4 yıl önce

Sadece pilot maaşları değil, pilotların sözleşmelere imza attıkları bedel, Türk Lirası karşılığı, Euro’nun artışıyla birlikte gün geçtikçe artıyor. Bu da aslında, pilotları ya da pilot adaylarını bile düşüncelere sevkediyor. Binlerce Euro borcunuz var ve maaşınızdan kaybın yanı sıra borç artışı da söz konusu.

hıdır kocakaya/taş ocağında işçi
4 yıl önce

Türk hava yollarında ,yaklaşık 450 yabancı pilot çalıştığı varsayılırsa, şuana kadar da yaklaşık 150 civarında, pilotun TL/DOLAR makasının büyümesini gerekçe göstererek ayrılmaları, domino etkisi ile diğer pilotlarında ayrılacağı aşikardır. TK’nın yöneticileri, sanırım şimdilik bir uçuşlarda bir aksama görmedikleri için BEKLE GÖR politikasını işlettiklerini görmekteyiz.burda dipnot düşmem gerekir, özelikle B tipi ülkelere mensup pilotların gitmesinde yarar vardı, zira çoğunun lisansı bit pazarından alınmışcasına yetersizlikleri hat safhadaydı. peki benim çocuklarım nerde işte size fırsat, gösterin kendinizi, elinde type olan herkes müracaat etmelidir. Pilot para için çalışır aldığı sorumluluğun ve riskin bir bedeli vardır, özel şirketlerde özelikle F/O ların aldığı paradan kimsenin haberi… Devamını oku »

Biz
4 yıl önce

Sadece yabancı pilotların maaşları mı eridi? Bizim maaşlarımız da aynı oranda değer kaybetti. Ondan bahseden yok. Yüksek maaş alanlar için sıkıntı yok. Fakat düşük maaş alanlar için geçim sıkıntısı git gide artıyor demek. Hakkımızı savunabilecek sendika da yok. Allah sonumuzu hayır etsin.

Tokmak
4 yıl önce

Geçtiğimiz aylarda THY’na 4500 saatle ( Boeing ve Airbus tiplerinde uçmuş biri olarak ) başvurdum . Bütün aşamalardan geçmeme rağmen ertesi gün bana olumsuz cevap gönderdiler . Şu anda özel bir havayolu şirketinde uçmaya devam ediyorum. Mülakatlarda bir sürü yabancı pilot gözlerimin önünde işe alındı . Ben bir TÜRK olarak işe giremedim . Açıkcası THY’ye artık hiç acımıyorum . O çok güvendikleri beş para etmeyen yabancı pilotlar sadece ve sadece para için çalışıyorlar . Ve maaşları düştüğü anda defolup gidiyorlar . Beter olsunlar !!!

HABER DOĞRU
4 yıl önce

Pilot Maaşları son yıllarda, yapılan zamlara rağmen, dolar bazında % 35 oranında azaldı.
Filosunda 1000 civarında yabancı pilot uçuran THY açısından konu önemli. Yabancı pilotlar durum karşısında düzelme veya değişiklik olur mu diye beklediler olmayınca da yavaş yavaş daha iyi şartlarda çalışmak için ayrılmaya başladılar. Ayrılanların 200 civarında olduğu söyleniyor.
Biz Türk’lerin son anda, ilerisini düşünmeden uyguladığı basit çözümlerimiz vardır.
Bakın kısa bir süre sonra aman gitmesinler diye Maaşlar dolar veya Eura’ya çevirebilirler.
Bu uygulama sadece yabancılara yapılırsa o zaman ortalık karışır.
Bizdeki yabancı hayranları, yabancı pilot maaşlarını Dövizle verebilirler.
Haydi Hayırlısı diyelim ve Bakalım Görelim ne olacak.

Tech
4 yıl önce

Başkan o dönem sen vardın. UTED diyeceğine Biz gittik desene.