THY’DE TAŞERON OLMAK…

THY’DE TAŞERON OLMAK…

Değerli okurlarım;

THY’nin taşeron çalışanlarının sorunları gerçekten çok önemli. Bu sorunu daha öncede yazmıştım. (Tıklayın) Ancak,taşeron çalışanların ve benim arzu ettiğim durum maalesef oluşmadı.

Hükumetin taşeron çalışanlarla ilgili aldığı karar sadece kamudaki taşeron yapılaşmayı kapsadığından THY’deki büyük ümitle bekleyen taşeron işçilerin ümidi kırıldı. Bu nedenle,bir çok taşeron işçi kardeşimizden mailler aldım. Sonuçta, Ben yazdım olmuyor.Bir kerede siz derdinizi kendinize özgü anlatın diyerek onların kendi sorunlarını,kendi anlatmalarının daha uygun olacağını düşündüm ve bir taşeron işçi kardeşimize,sen yaz ben yayınlayayım diye söz verdim. (Tabii ki ismi bende mahfuz olmak kaydıyla)

Her zaman söylediğim gibi bazen devlet bazense özel şirketim diyen THY’miz bu sefer yine ben özelim dedi ve taşeronlarla ilgili yeni yapılanmanın kendilerini kapsamadığını söyleyerek topu taca attı. İlker Aycı Beyin 2018 için 7000 kişi daha istihdam edeceğiz sözünü duyduğumda,taşeron işçi kardeşlerimizi de kapsayacak mı diye ben ve bir çok taşeron çalışan beklentiye girmişti. Bu beklentiler maalesef olmadı. En iyisi ben yazımı fazla uzatmadan sözü taşeron arkadaşlara bırakayım.

Birlikte okuyalım…

…..

Bilindiği üzere Hükümet taşeron işçiler ile ilgili en sonunda bir karara vardı ve Kamuda çalışan 850.000 taşeron işçinin kamuya geçeceğini belirtti. THY ise, özel bir firma olduğunu ve şirket bünyesinde çalıştırdığı taşeron işçileri kendi bünyesine almayacağını belirtti. Bu karar beni çok şaşırtmadı, çünkü çalıştığımız şirketin bize karşı olan tutumu önceden belliydi ve hiçbir zaman taşeron işçilere önem vermedi. Şirketimizin bize önem vermediğini gönül rahatlığıyla söyleyebiliyorum, çünkü ne bu zamana kadar bizi muhatap aldılar nede bir sıkıntınız var mı? diye sordular. Onlar sormadılar ama ben çektiğimiz sıkıntıları sizlere anlatayım;

Taşeron firmalar ile THY arasında 2 senelik sözleşme imzalanıyor, duruma göre bu sözleşme 1 sene daha uzatıla biliniyor. Sözleşme süre bitiminden dolayı sonlandırılıyor ve yerine farklı bir taşeron firma geliyor, çalışanlar bu yeni firmaya tekrardan giriş yapılıyor. Bu yüzden dolayı her 2-3 yıl arasında sigortamıza giriş çıkış yapılıyor.

Bu konu gerçekten bizim için çok hassasiyet taşıyor çünkü THY, TGS veya diğer havalimanı şirketlerindeki personellerinin böyle bir problemi yokken bizim var. Birde sürekli firma değiştirdiğimiz için düşen kredi notumuz var ki bu sicille bankaya gidip te ev, araba için kredi başvurusunda bulunsak kefil olarak THY Yönetim Kurulundan birilerini isterler galiba. İnsan bazen Avrupa’nın En Büyük Havayolu şirketi olan THY’’de değil de mahalle arasındaki “konfeksiyon atölyesin ‘de” çalışıyormuş gibi hissediyor.

                THY üniformasıyla, THY’nin kirasını ödediği ofiste ve THY çalışanlarıyla birlikte çalışıyoruz. Doğal olarak bazı durumlar göze batıyor, yanımızdaki kişi Acıbadem’de muayene olabilirken bizim böyle bir lüksümüz yok. kaldı ki iş yeri hekimi ile tanışmak bile kısmet olmadı. Haftada 3 gün mutlaka iş yerine geliyormuş duyduğum kadarı ile acaba hangi 3 gün? Şimdi yazıyı yazarken kafama takıldı da, bu bildiğin Part-time doktoru 3 sene okutmuşlar herhâlde. Baksana adamlar haftada 3 gün gelebilecek doktor bulmuşlar. Yaz aylarında da baya bir hüsrana uğruyoruz, millette Pass var Jet var e tabikide tatile yurt dışına çıkıyorlar bizim böyle bir lüksümüz yok, gerçi gözümüzde yok ama yan yana çalıştırıyorsun birine bu hakkı verip diğerine vermeyince insan diyor “Adaletin bu mu? Dünya diye içimizden geçiyor. İkramiye durumu ise ayrı bir dram, zaten en düşük maaş skalası bizde buna rağmen 3 ayda bir asgari ücretin yarısı veriliyor. Hal böyle olunca taşeron çalışanların hiçbirinde ne çalışma azmi nede motivasyon kaldı. Buna sebep olan en büyük faktör ise, eğitim ve öğrenim durumumuz ne kadar yüksek olursa olsun, yükselme imkânımızın olmaması. Çünkü bulunduğumuz taşeron firmada yükselebileceğimiz bir mevkii bulunmamaktadır. Kısacası ümit etmeyin ve hayal kurmayın işinize gidip gelin deniyor. 

Sizce bir personel ne kadar hızlı işten çıkartıla bilinir? Eğer THY’de taşeron olarak çalışıyorsanız bu çok kolay hatta bir telefon kadar basit. THY çalışanları disiplin kuruluna sevk edilip haklı olup olmadıkları araştırılırken bizim tek telefon ile şirketle olan ilişiğimiz kesile biliniyor. Tabikide taşeron personeli destekleyen ve hakkını savunan yöneticiler de var ama kötü niyetli ya da işinin ehli olmayan yöneticiler için bu durum suiistimale açık. Sonuçta sendika yok düzenli bir sigorta giriş çıkışı yok dolayısı ile yüklü bir kıdem tazminatı yok, zaten atılan kişinin hakkını arayacak maddi gücü de yok, buda çalıştığımız şirkete karşı güvensizlik yaratıyor. Şirkette diyemiyorum. Çünkü resmi olarak THY’ye bağlı değiliz. Lakin kayıtlı bulunduğumuz şirketin ofisi THY’ye ait. Yeri de seviyemize uygun. Yani Genel Müdürlüğün bodrum katında

Kısaca bir toplayacak olursak özel sigorta yok, mazeret izin hakkımız yok, 2 güne kadar alınan raporlar maaştan kesiliyor, tek telefonla işten atabilme imkanı, yükselme imkanı yok, en düşük maaş oranı, en düşük ikramiye oranı, en düşük vardiya primi oranı ve tabi kide kıdem tazminatı diye bir dert yok. Bende diyorum ki neden unvanımız “YÜKLENİCİ PERSONEL”.

Bu yazı ve daha önce yazdığı bu konudaki değerli görüşlerini yayınlayarak sesimizi duyurmamıza yardımcı olan Sefa İNAN Bey’e bütün taşeron çalışma arkadaşlarım adına teşekkür ederim.

Geri
Etiketler:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

15 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Nasıl fikin
2 yıl önce

Bence herkesi taşeron yapsınlar thy müdürler dahil madem çok fayda sağlıyor şirkete nasıl ama

maaş zam farkı ayıbı
2 yıl önce

merhabalar son bir haftadır dolaşan söylentiler arasında taşeron firmalar 1 temmuz ve 30 kasım arası maaş zam farkı 5.89 anonim ortaklığının taşeron çalışanlarına farklar yatıyor ama teknik a.ş çalışan taşeronlarına ne 5 aylık zam
farkı nede vardiya primi zammı yansıtılmadı burda bile ayrılcılık yapan bir kuruma hizmet ediyoruz ama en büyük sorun kendi aramızda birleşememek

kabin destek yardımcısı
2 yıl önce

yukarıdaki ismin ne oldunu hala çözemedim. ingilizceden çevrildiği için bundada kolaya kaçmışlar. cabin support bide yanına yardımcısını koymuşlar. Bir insanı bu ünvanıyla bile aşağılıyorsunuz. bizler her sabah b kapısından geçmeden önce dakikalarca sıra bekliyoruz. bu sırayı bu şirkete hizmet verebilmek için bekliyoruz. ama kartımızı içeride basıyoruz. 10-15 dk geçiktiğimizde yarım gün veya tam gün (puantajın insiyatifine kalmış) maaşımızdan kesiliyor. zaten bu yazıyı yazan arkadaşımız çok güzel bir şekilde açıklamış. bizde insanız sizin gibi yaşamaya ihityacımız var ama torpilimiz yok. taşerona fazla kafa yormanıza gerek yok kadroya aldığınızda daha çok karlşı çıkacaksınız emin olun.

Bimer Cimer
2 yıl önce

Arkadaşlar, buradan dert yanana kadar derdimizi Cumhurbaşkanımıza ve Başbakanımıza anlatalım. BİMER ve CİMER sistemleri bunun için kuruldu. Aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

https://www.bimer.gov.tr/
https://www.turkiye.gov.tr/cumhurbaskanina-yazin

Taşeron Sendikası
2 yıl önce

Kendi aramızda Sendika oluşturalım Yapılanalım kadrolaşalım gruplaşalım birlikte hareket edelim.. fazla değil 1 gün işi bıraksak THY de bütün çalışma duracaktır. 2 gün bıraksak FELÇ. !
Düşüncemi onaylayan varsa +1 beğeni yapında kaç kişi olduğumuzu görelim. !

Gerçekten ayıp
2 yıl önce

Bence thy’ye yakışmayan bir durum. İnşallah en yakın zamanda düzelir..

İşini seven taşeron
2 yıl önce

Kim şirketini daha çok seviyor çok merak ediyorum. Darbede bombalı saldirida şirketini terketmeyen para almadan mesailere gelen taşeron personel mi yoksa yıllık izinlerini yıllardır kullanmayip şirketten para koparmak için bekletenler mi. Arastirilip bakilsin ve bu adamların kadroları alınsın. Thy kadrolu personeli işe başlayalı yıllar olmuş yıllık izine çıkmamış. Allah tan son bir yıldır ki yönetim bu işe el koydu ve Thy memurları izinlerini kullanmaya başladı. Kimi memur şef amir 1 yıldır yıllık izindeler. Garibim taşeron kışın ortasında şef amir baskısıyla kışın ortasında yıllık izin kullansın kargo taşınıyor yıllık izin iptal comis geldi yıllık izin iptal işler yogun yıllık izin iptal… Devamını oku »

Taşeron, emek sömürüsü
2 yıl önce

Taşeron’un THY gibi bir firmada kalkması gerekli. İnsanca yaşayabilmek için aradaki taşeron firmalarının çıkması ve firmalara verilen ücretleri alın teri döken emekçi arkadaşlara verilmesi gerekiyor.

Teknik Depo
2 yıl önce

Ben 11 yıl bitti Taşören de calismaktayım hangi haksızlığı
Hangi yapılan yanlışlıkları anlatmakla bitmez mesela bunca taşeron işçiler sırtından birilerine para kazandimak kardeşim ben demiyorum al beni okumuş kardeslerimizle aynı kefeye koy demiyorum dememzlerde ama kardeşim bir kişiyede hakkımızı yedirme
Şunu biliyorum kimsenin hakkı kimsede kalmaz bu dünyada olmassa ahirete
Yinede hakkımızda hayırlısı neyse o olsun

Thy teknik
2 yıl önce

Taseronu eziyorlar bir kadrolunun yaptığı isi yapıyor ,resmi tatillerde mesai yapıp normal zamanda yaptığı mesajının yarısını anca veriyorlar,hasta olup iki gün istirahat alsa maaşından kesilir ve bunun gibi bir sürü haksızlık hakkımı helal etmiyorum.