THY’de tam bir kaos ortamı var

THY’de tam bir kaos ortamı var

THY’DE TAM BİR KAOS ORTAMI VAR… DENİZ BİTTİ… KARA GÖRÜNDÜ.

Dünyamızdaki pandemi ortamı hala güncelliğini korurken hayat devam ediyor. Bu dönem bir gün elbette bitecek ama kaybettirdikleri maalesef geri gelmeyecek.

Kaybettirdikleri dediğimizde içerisinde neler var neler… Haftalık yazıma başladığımda bir an aklıma Serdar Ortaç tarafından sözlerinin yazıldığını sandığım Sibel Can’ın güzel sesi ile icra edilen ve en popüler şarkısı olduğuna inandığım, “Bu devirde kimse Sultan değil, Hükümdar değil, Bezirgân değil Bu kadar güvenme hiç kendine, kimse Şah değil, Padişah değil” şarkısı aklıma geldi. Sibel Can’ın Müthiş bir sahne performansı ve billur sesi ile sunduğu o parça bana bu günlerde yaşananları hatırlattı.

Her gün hatta nerede ise günün her saatinde tüm dünyada konuşulan ve uzman görüşlerine yer verilen bu virüsün büyüklüğü ile ilgili birçok görüş var. Henüz netleşmiş değil. Belki çok özel mikroskoplarla görülebilir diyenler var.

Bu minicik virüs için ben bir köşe yazımda Covid-19 Virüsü için komünist virüs diye başlık atmıştım. Çünkü dil, din, ırk, zengin, fakir ve güç ayırmaksızın herkese aynı muameleyi yaptı.

Sektörümüze geldiğimizde ise yine durum aynı. Birçok çalışanımız hayatlarını bu virüs nedeni ile kaybetti ve hala hepimiz için hayati tehlike devam ediyor. Anladık ki, bu virüsten kurtulabilmek hiç de kolay olmayacak. Bu aşamada turizm ve turizmin olmazsa olmaz bacağı havacılık sektörü çöktü. Uçakların çoğu yerde kaldı. Yolcu uçakları bile kargo olarak kullanılıp para kazanılmaya çalışıldı. Ülkede işsizlik tavan…

Kısaca zengin de zorda, fakir de. Herkes kendi boyutunda zararlı durumda. Havayolu şirketleri ve havalimanları ne yapsın? Onlar da kendilerini koruma altına alma adına nerelerden tasarruf edeceklerini şaşırmış vaziyette nereyi uygun görüyorlarsa oraya saldırır oldular. Aslında bunlar doğal ve beklenen tepkilerdi.

Bu aşamada hiç kimse ben şuyum buyum demesin. Covid-19 a göre siz hiçbir şeysiniz. Birbirinizden farkınız yok.

Kısaca ekonomik durum hepimiz için kötüleşti. Sadece çalışanlar değil patronlar da zor günler geçiriyor. Şimdi diyeceksiniz ki, bize ne patronlardan, onlar zamanında çok kazandı şimdi o kazançları ile idare etsinler.

Maalesef kazın ayağı öyle değil. Büyük başın derdi de büyük olur derler. Bugün kazandığımızı bugün yersek yarına bir şey kalmaz. Bu nedenle mutlaka ve mutlaka her aile kriz planı yapma durumunda…

Bakın şimdi havacılık sektörümüzdeki duruma; Düne kadar burnundan kıl aldırmayanlar bugünlerde ne yapacaklarına karar veremeyip, etrafı izliyorlar. Kimse maaşının indirilmesini kabul etmiyor. Aslında kendilerine göre haklılar da… Doğal olarak Covid-19’u düşünmeden uzun vadeli planlar yaparak birçok borçlara girmişler, hangimizin aklına gelirdi ki?

Tabii ki sadece çalışanlar değil şirketler de borçla iş yürütüyor. Uçakları leasing firmalarından kiralamış, yakıtı hedge yapmış ve pandemiyi düşünmeden bir takım borçlara girmişler. Şirketler, bu borçların altından kalkabilmek için eskiden yapabileceği planı şimdi yapmaya kalkınca dananın kuyruğu kopuyor. Evdeki hesap çarsıya uymamış ve büyüme planı ellerinde patlamış durumda. Gelir yok derecesinde az, giderler hep aynı olunca iş sarpa sarmış. Ücretsiz izinler, kısa çalışma dönemleri, şimdi de 15 gün çalış 15 gün yat tarzında çalışma düzeni ile bugünlere geldik.

Her ne olursa olsun bu berbat sürpriz virüsü kimse düşünemezdi. Planlar hayatın normal akışına göre şekillendirildi. Aslına bakacak olursanız ben virüsten önce büyük çapta bir savaş tehlikesi ile karsı karsıya kalabiliriz diye düşünür ve tedbirlerimi almaya çalışırken karşıma Covid-19 çıkıverdi. Ancak hazırlıklı olduğumdan henüz zarar görmedim. Büyüme planlarımızı Suriye krizi nedeni ile askıya almıştık.

Sevgili Arkadaşlar;

Mevcut durumda THY’nin gelir gider dengesi rezalet. Bay Hamdi’nin domates alır gibi bir dolu uçak aldığını unutmayalım. Bu sektörün kırılgan olduğunu ve bugün ki gibi durumlarda kalındığı zaman neler yaşanabileceğini düşünmeden alımlar yapılmış bir nevi skora oynanmıştı. Bir anda 360 uçağa çıkıverdik. Şimdi bu uçaklarımızın çoğu yerde ve devamlı zarar yazıyor.  Dış politikamız gereği, mevcut pandemi ve normalleşme dönemlerinde bile AB ülkeleri ile karşılıklı uçuşlara bile zorluk çıkartılıyor. İkili ilişkiler ile sadece bazı ülkelere gidip gelebiliyoruz.

THY’yi bu zor süreçten çıkarmak için tüm yönetim olarak ellerinden geleni yapıyorlardır. Çünkü batarsak onlarda batacak, kısaca aynı gemideyiz. Yönetimin iş hayatı iki dudağın arasında.

Yabancı haber ajanslarından alıp yayınladığımız bildirilerde diğer devletler şirketlerini korumak adına milyarlarca Euro/Dolar verirlerken, THY’ye ne verildi? SIFIR… Varda mı verilmedi? Yok ki ne verilsin.

Sevgili THY çalışanları;

Bu gidişle maaşlardan kısıntı yapılacağı kesin.  Şirketin bir şekilde ayakta tutulması lazım.  Bu konuda dikkat edilmesi gereken düşük ücret alanların üstüne fazla gidilmemesinin yanı sıra, yapılması planlanan kesintilerin Toplu iş sözleşmesi kazanım rakamlarına dokunmaksızın, ayrı geçici bir protokol eşliğinde uygulanması olmalı. . Yani gelecek toplu iş sözleşmesinde, eski rakamlar geçerli olup o rakamlar üzerinden toplu iş sözleşmesine başlanılmalı.

Yani, bu kısıntılar, şirket düze çıktıktan sonra kaldırılmalı da diyebiliriz.

Şimdide gelelim diğer çalışanlara; Uçuş işletme departmanı kendilerini çok iyi savunuyor. TALPA’da devreye girmiş durumda.

Gariban Teknik AŞ’nin ne sendikası nede derneği var. Varsa da üzerlerine ölü toprağı dökülmüş gibiler. Üyelerde duyarsız. Bir zamanlar en güçlü grupların başında Teknik gelirdi. Kısaca temsil edilemiyorlar. Peki; derneğe üye olanlar ne yapıyor? Hiç… Buradan Teknik AŞ çalışanlarına gönderme yapayım. THY’nin üst yönetimi ile iletişim kurabilecek ve sorunlarınızı aksettirebilecek tek kurum dernekleriniz. Ya sahip çıkar ve zorlarsınız ya da ne verirlerse alır susarsınız. NOKTA

THY’nin ve çalışanların düştüğü, şimdiye kadar görmediğim bu en zor dönemde THY yönetim kurulu ile görüşmüşler midir sizce?  Bakın sendika demiyorum dernek diyorum. Sendikalar zaten işverenle el ele…

Baksanıza, TALPA anketler yapıp pilotların görüşü ile ilgili toplantılar yaparken kabin memurları ve teknikte görüntü var ses yok, gerçekte görüntü de yok ya, neyse…

Bazıları sosyal medyada boy gösterirken, TALPA derneği üyelerini dinliyor ve en azından üst yönetime aksettiriyor. Her iki dernekten yani TASSA ve UTED den şimdilik ses yok. Üyeleri de bilinçsiz mi ne anlayamadım?  Ne konuşuyorlar ne de yönetimi zorluyorlar. Ne verirlerse kabul edecek pozisyondalar. Beni bile iki kere olağanüstü genel kurula zorlayan üyeler şimdi neredeler?

Bu sözde dernekler resmen eskinin mirasını yiyor. Tabii ki iş üyelerde ama üyelerin de üstlerinde ölü toprağı var, birlik olmayı beceremiyorlar… İş bittikten sonra, vay efendim bu paraya çalışılmaz, vay efendim A şirketinde böyle bizde niye böyle değil… Eee, Ne kadar köfte o kadar ekmek.

Hani hak verilmez alınır derler ya bizimkiler de tam tersini yapıyor.

THY demek sadece pilot kabin memuru, teknisyen, mühendis demek değil ki. Bir dolu yer personeli ve ortaklıklarda çalışan işçiler ve memurlarda var. Bu arkadaşlar da suskun. İnanın ki şaşırıyorum. Bu nasıl nesil yahu…

Durumunuzla ilgili bir paylaşım yapıp bu haftaki yazımı bitireyim

Adamın biri berbere gitmiş ve;

Berber efendi… Söyle bakalım… Saçlarım siyah mı, beyaz mı?
Berber yanıt vermemiş.
Adam üstelemiş:
– Saçımdaki siyahlar artmış mı?
Berber “Acele etme beyim” demiş:
– Az sonra önüne dökülünce görürsün… Saçın ak mı, kara mı?

THY’deki kriz bu hafta biter ve sonuç açıklanır diye düşünüyorum.

Bu nedenle bu kadar bekledik ve sonunda berberin dediği gibi Ak Mı?  Kara Mı? Birlikte göreceğiz.

 

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

124 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
Teknik AŞ personeli
3 gün önce

Sadece UTED değil, başka dernekler veya gruplar da var, ama kimsenin sesi çıkmıyor. Neden? Çünkü yaşadığımız en son vakada telegram grubu üzerinden işten atılanlar oldu. Sefa Bey, 10 yıla yakındır sizi takip ediyorum, her zaman yanımızda oldunuz, bunun için size minnettarım. Ama sizin pozisyonunuzla personelin pozisyonu farklı.
Ülkede sağlam bir demokrasi olacak ki, ben hakkımı aradığım için işten atılırsam hukuki yolları kullanarak hakkımı geri alabileceğimi bileceğim ki işverenle karşı karşıya gelebileyim.

Last edited 3 gün önce by Teknik AŞ personeli
başka teknik aş personeli
3 gün önce

şimdi işten atılmayacağını mı sanıyorsun? işte bu korku yüzünden el birliği ile bitirdiniz herkesi. yok “benim kredi borcum var, okula giden çocuğum var” bilmemne diye diye. bu saatten sonra herkesin hakkında hayırlısı olsun. yaşayarak göreceğiz.

Teknik AŞ personeli
3 gün önce

Sen söyle nasıl birlik olalım peki? Yeni sendika mı kuralım, dernek mi? Söyle birlik olalım. Yol göster ben varım.

başka teknik aş personeli
3 gün önce

öncelikle mevcut sendikadan ayrılıp dayanışma aidatına geç, sonra konuşuruz.

Tamamdır
3 gün önce

Seni nerede bulacağım peki? Yakanda kırmızı karanfil mi olacak?

bay arabo
3 gün önce

ne protestoya ne dernege ne sendikaya gerek var.Sadece herkes işini prosedürlere harfiyen uyarak yapsa zaten tepkinin en büyüğü olur şirkete,bakın herhangi bir yasa dışı birşeyden bahsetmiyorum ,herkes asıl zaten yapması zorunlu olan seyi yani her işini dökümana uygun yapsa daha büyük bir tepki olamaz.Ama tabi unuttum başımızda ki yalaka başteknisyenler ,şefler olduktan sonra birde sizin prosedüre uyup yapacagınız işi yalaka başteknisyeninin ,şefinin istediği gibi aceleyle yapacak yalaka teknisyeni de çok olduğundan bu secenekte zor görünüyor.

Sensin yalaka
1 saat önce
Reply to  bay arabo

Gene klavye başında konuşuyorsun. Kendinizi ifade bile edemiyorsunuz. Yalaka dediğin adamın yanında da eziliyorsun. Utan yazdıklarından

Maaş düşmesi kabul edilemez
3 gün önce

Para kırıntısını kabul etmiyoruz. Işten çıkartma yapacaksa da yapsın. 15 çalış 15 ücretsiz izin bile daha mantıklı. Isı arttığında eli mahkum izin sayısı düşüp çalışma günü artacaktır. Ama maaş kesintisi olursa 3 vakit sonra full çalış eksik maaş almaya devam et adamların ağzının içine bak durumu yaşanacaktır. Ve unutmayın bir kere düştü mu maaş geri gelmesi hayaldir. 15 e 15 e evet. Maaş düşürmeye hayır…

Maaş kesintisi haksızlık
3 gün önce

Evet çalıştıgımız kadar alalım eger iş varsa parada vardır iş yoksa işe gelmenin anlamı yok gelmediğimiz günü kesersiniz.

Seyirci
3 gün önce

Sefa Bey oradan bakınca haklısınız. Biz çalışanlar sustuk, her türlü haksızlığa karşı sesimizi çıkarmadık. Peki neden? THY demek küçük Türkiye demek. Bu ülkede hakkını arayan, itiraz eden insanlar hep terörist olarak görüldü, vatan haini ilan edildi, işlerinden olmak en hafif tehdit oldu. Şirkete bakalım. Bırakın eylem yapmayı aykırı bir ses çıkartanı fişlediler, mobbing uyguladılar, “fetövari oluşum” iftirası ile işten attılar, hayatılarını karartılar. Lütfen söyleyin hangi dönemde Türkiye de hak aramak terörist olmakla, hain olmakla eşdeğer oldu? Siz bile maliye bakanlığını dava ettiniz ve davayı kazandıktan sonra emekli edildiniz. Şimdilerde bırakın şirketi dava etmeyi sendikaya iki çift laf etseniz hayatınızın baharında… Devamını oku »

Hero olmaya gerek yok
3 gün önce
Reply to  Seyirci

Söylediğin her şeyde kesinlikle haklısın ama işten atılmak demek hayatın sonu değil,bizzat yaklaşık olarak 10 yıl önce THY Teknik’ten atılmış birisi olarak henüz 27 yaşında. Hayatım kararmadı aksine mutsuz günlerimi bitirmiş oldular.

Teknik c/s
3 gün önce
Reply to  Seyirci

Arkadaşın dediğine kalbimle katılıyorum,özellikle şirketi bırakın kendimizin oyunu verip seçtiğimiz sendikaya lüx araba müsrifliği yapmayın diyen arkadaşlar işten atıldı… başka sözüm yok

öz beceriksizler
3 gün önce

Zorla üye yaptılar sustunuz. Başınıza parayla lisans satan,istediklerine imza atan bi adamı şube başkanı yaptılar yine kaçıp sustunuz. Aidatlarınızı 2 katına çıkarıp milyonluk BMW ler AUDİler aldılar, arkadaşlarınızı işten attılar, genelgede dava açtırıp üç kuruşa mecbur ettiler yine korkup sustunuz. Zaten A.O nun ek prtokelle %30-50 düşüktü maaşınızın,üstüne hava işten 6-7 puan düşük bir tisle indirimi peşinen yapmıştı özbeceriksizler. Bi yüzde %30 daha eriyin belki beyninizdeki korku buzları erir kendinize gelirsiniz. Bu korkaklık koronadan daha beter aşısıda yok çareside.

Sefa bey
3 gün önce

Ben zaten artık bu şirkette çalışmak istemiyorum çıkışımı haklarımı versinler cikartsinlar zaten bi dünya hakkımızı yediler tazminatlarimizi aldılar zamanında mgnden geçiş yaparken yarı yarıya maaşları dusurduler Allah diyip namaz kılıp hak yediler ve iş kanuna göre kimsenin maaşını dusuremez burda hak doğar çalışana ve ihtar çektirip tazminat ve ihbari alıp çıkabilir ama burda yalaka bir sendika olduğu için kendi başlarına hareket ettikleri için işçiyi dusunmeyip para düşündükleri için bir kılıf bulup imza atarlar

Teknik
3 gün önce
Reply to  Sefa bey

İmzamı atarım

Öz çelik
3 gün önce
Reply to  Sefa bey

Böyle sendika olmaz olsun, imzalamayiz deyip ertesi günü imzalamamislarmiydi bunlar.

Deli deli
3 gün önce
Reply to  Sefa bey

Canım bu sendikayı siz eski Mng ekidinden çok sevdiğiniz Nabi abiniz getirmek için çok uğraştı. Kendisi ne yaptı peki? Uzadı gitti. Önce Nabi abine sor neden böyle yaptın diye

Teknisyen
3 gün önce

Teknisyen maaşını daha ne kadar düşüreceksiniz ? Yıllarca shyo okuyup modüllerle uğraşıp ingilizce bilip lise mezunu bekçi kadar maaş alıyoruz 10.0 yüzünden…. 3 vardıya çalışıp bizim kadar az para alan dünyada uçak teknisyeni var mı acaba.

Tech001
1 gün önce
Reply to  Teknisyen

Bende şu anda modüllerle uğraşan bir shyo öğrencisi olarak bu yazdıklarınızı okuduktan sonra kötü hissettim, sizinle iletişim kurma şansım var mı bazı şeyleri sormak için?

Vatandaş
1 gün önce
Reply to  Tech001

Hiçbir şey sormana gerek yok. Bir an önce b planı edin. Biz milyon kişi arasından ilk 40.000e girdik bu mesleği seçtik. Şirkete girdiğimizde klimacilarin uçak teknisyeni olduğunu gördük. Teknisyenlerin hiçbiri eli yüzü düzgün bir semtte kalamiyor, herkes Bağcılar Beylikdüzü Esenyurt’ta. Sorsan uçak bakıyorlar falan fıstık. Kardeşim sana çok içten söylüyorum, eli yüzü bir meslek edin. Bırak bu işleri. Yemin ederim artık hiçbir avantajı yok bu mesleğin, git kurtar kendini. Kendine dikkat et, başarılar dilerim

Tech001
9 saat önce
Reply to  Vatandaş

147 onaylı bir eğitim kuruluşunda okuyorum, ben de sizin bahsettiğiniz sıralamalarda girdim, program birincisiyim ingilizcem iyi seviyede, bize sürekli modüllerinizi mezun olana kadar tamamlayın mümkünse B1&B2 olarak tamamlayın sonrasında çok iyi paralar alacaksınız en kötü ilk bir kaç sene zorluğu olabilir tipinizi işletene kadar onda da avantajlısınız tecrübe süreniz kısalacak, thy teknikte ücretler nispeten daha düşük ancak özelde çok daha fazla siz yeter ki nitelikli olun deniyor. Okulda iken de son yılımızı bir fiil çalışarak geçireceğiz yani tecrübe süremiz iyice kısalacak. Şimdi siz bu kadar kötü şey yazmışsınız ama yetkili misiniz? tipiniz var mı? Özele geçecek kadar kendinizi yetkin görüyor… Devamını oku »

Last edited 9 saat önce by Tech001
Güzel kardeşim
7 saat önce
Reply to  Tech001

Hocalar sana tabi ki süper güzel şeyler söyleyecek. Aynı hocalar bizim dersimize geç giriyordu typ kursu vermek için. Ben sana sektör içinden söylüyorum sen bana sana anlatılan hikayelerden bahsediyorsun. 3000 tlye istanbulda yaşamak istiyorsan ve bir de 2 yıl içerisinde açılan bir iş ilanı görebilirsen başlayabilirsin işe. Polyanna olmayın, kendinizi kandırmayın ve sizi kandırmalarına izin vermeyin.

Balon iş
3 gün önce

Ne %30 u ne %40 ı kardesim. Bu düsüslerle maas asgari ücrete mi inecek? Burger king calısanı asgariden fazla alıyor dalga mı geciyosunuz siz. Sefi müdürü baskanı fedakarlık yapsın yeter ya

Technıch
3 gün önce

Teknige dokunmayın hostes maasları dan yuzde 50 kesinti yapsalar teknıgın maasına esıtlenmiş oluyor biz calısıyoruz ısımızın basındayız evde Bı gecede yuzde 50 zam alan pilotlardan bir gunde sözleşme harici yuzde 20 zam alan hosteslerden fedakarlık istesinler 3 ayda bir milletvekili maası alıyorlar teknık zaten 3 yıllık sozlesme ile yuzde 9 a mahkum edildi canını mı alıcaklsr daha teknıgın

Teknik Traktör
3 gün önce
Reply to  Technıch

Teknik maaşları %53.9 düşürülsün. Cıvata sıkan adama bak sen ucucularin maasinda gözü var. Sanayi de asgari ücrete binlerce genç çalışıyor. Al 1 sene yetiştir al sana teknisyen.

zavallı
3 gün önce

o civataları al evde kullanırsın 🙂

brain.dll not found
3 gün önce

İlmi bir cevap veriyorum iyi okuyun. Anlayabilen beyinlere…. Şimdi Pavlovun köpekleri şartlandırdığı gibi bizde homo erectus olanı sola kaptan olarak sağa da bir neanderthal koysak MCP yi de öğretsek AP 1 2 3 active ve engage butonunu göstersek 5 touch and go 1 landing yanında da öğün olarak 2 muz 1 elma bitti maaş derdi de yok .ankara beni bulsun.ben cumhurbaşkanı başkanı….. Yanlız bu yazdıklarım bu kendini homo saphien zanneden mahluk(bkz. Yaratılan) içindi.

Teknik
3 gün önce

Öyle uçak içinde 2 çay dağıtmaya benzemez uçak üzerinde cıvata sıkmak senin gibisi milyonlarca var dışarda lise mezunu ingilizce bilip hiç bir vasfı olmayan

UzmAn
3 gün önce

2 Meyve suyu 1 sandviç dağıtmak cıvata sıkmaktan daha kalifiye ise lokantalarda asgari ücrete binlerce genç çalışıyor. Al 1 sene yetiştir al sana uçucu.
Bence kabinin maşı %54.9 düşürülsün.

Son kabin bükücü
3 gün önce

Seninde yaptığın işi kafedeki garsonlar yapıyor dersek bize yakışmaz.Ama senin teknisyeni sanayide ki elemanla kıyaslaman sana yakışır.

brain.dll not found
3 gün önce

Tinerci kardeşlerimiz bu kendini bir şey zanneden muavinlerden daha fazla uçucular tineri çektimi LTFM – LAX arası uçuşa geçiyorlar. Hahahha ne güldüm yaa. Efenim ne istersiniz içecek olarak sıcak soğuk? Eeee ben tiner istiyorum çünkü ben uçucuyum=muavin=hostes

Teknisyen
3 gün önce

Ahaha buldum bide hesap yapmış slide i patlatan nokta bilmem kaç dusur demiş ahahah hesapta yapabilio sevdim ben bunu.Hoşt biz 4 senelik doktorluk okuyacagimiz yerde bu mesleği seçtik senin gibi 1 ayda yalandan bi eğitimle havalara cikmadik bence sakin ol her yorumun ismi Görünmez degil

Teknik c/s
3 gün önce

Bukadar üst yanlış bakış açısıyla bakıldığında senin gibi dengesizin biride derki pilot uçağı A/P a alıp telsiz konuşması yapıyor, yok kabin yemek dağıtıyor gibi işlerin yetki ve sorumlusundan bağımsız hoş olmayan yorumlar gelir.
Siz uçakta crs veren yetkili teknisyenin tecrübe, log book, lisans, tip eğitimi , pratik ,OJT ,mandatory eğitimler derken bir sürü süreçten geçtiğini bilen vicdanlı bu işin içinden gelen yöneticinin algılaması gerekmelidir diye düşünüyorum. Teşekkürler…

Technıc'e (ı ile evet) - 1
3 gün önce
Reply to  Technıch

kabine havadan yuzde 20 zam verilmedi. tisten kaynakli hakedis zammimizi iptal edip kaptanlara uçuk kacik sacma sapan zamlar yapildigi icin onden verdiler (1ay onceydi sanirim)ve aslinda hakkimizi yediler. cunku 1 ay sonrasinda tise gore enflasyon + % bilmem kac zammi zaten alacaktik ve bu kabine o zaman yapilan zamdan daha fazlaya tekabul ediyordu enflasyonun ucmus olmasi sebebi ile. yani kabinin hakki yendi oyle havadan falan zamn yapilmadi. en basitinden 2014 kabin maaslarini su anki kabin maaslari ile kiyaslarsan dolar uzerinden maasin ne kadar eridigini anlarsin kisaca.

Technıc'e (ı ile evet) - 2
3 gün önce
Reply to  Technıch

kabinin surekli hakki yeniyor, kaptanlarla arasindaki maas ucurumu artiyor. eski fo ve purser maaslarina bakon bi de bugunku fo ve purser maaslarina bakin,arada ucurum var su an eskiden birbirine yakinken. hava-is tuzugune gore uyelere ayri ayri zamlar yapilamaz ancak “ekmegin bekasi” diye sacma sapan bi maille hava is herkese kaptanlari kayirarak ucuk zamlar yapilmasini onayladigini bildirdi. yani kisaca kabinin hakki cok yendi,yeniyor hala da.

Technıc'e (ı ile evet) - 3
3 gün önce
Reply to  Technıch

Teknigin hakki yenmedi mi?yenmiyor mu? yendi ve yeniyor. bunun tek sorumlusu da teknik calisanlari sucu baskasina atmaya gerek yok. kabinin haklarinin yenmesinin tek sorumlusunun da kabin personeli olmasi gibi.

Technıc'e (ı ile evet) - 4
3 gün önce
Reply to  Technıch

Ha bu arada maasimda gozu olanin, maasimin azalmasini isteyen, cekemeyen, kiskanan, beddua eden kim varsa, ALLAH ONLARA BENIM ICIN DILEDIKLERININ -IYI VEYA KOTU- 10 KATINI VERSIN.
Herkes meslegini kosullari, maaslari bilerek secti. Sen bu maasi bilerek teknige girdin, ben bu maasi bilerek kabine girdim.

Technıc'e (ı ile evet) - 5
3 gün önce
Reply to  Technıch

Ben bir elektronik muhendisiyim, masterim da var, ingilizce IELTS 7,5 ve ingilizce haric 2 yabanci dil daha biliyorum-1i yine belgeli. Yani demek istedigim kabinde herkesi bir tutma. Ben senin isini bugun kabinden ciksam 2 aylik egitimle yaparim (ki daha once havacilikta calistim bir nevi yaptim) ama sen 2 degil 6 ay egitim alsan dahi benim isimi yapip yapamayacagin kesin degil. Emin ol kabinin stresi ve yorgunlugu teknikten (muhendislikten) kat be kat daha fazla. ha yaparim diyorsan pandemiden sonra alim olur, basvurursun, o gozunun kaldigi kabin maasini sen de alirsin. yapamiyosan da daha da cirlama orda burda, acinacak duruma dusuruyosun kendini.

10 puanlık soru
2 gün önce

Madem kabinde çalışmak bu kadar zor. Sizde bu kadar eğitimlisiniz. 2 aylık eğitimle de teknisyenlik yapabilecek yetenektesiz. Neden eğitim aldığınız mesleği ya da teknisyenliği yapmıyorsunuz?

Technıc'e (ı ile evet) - 6
3 gün önce
Reply to  Technıch

son olarak trollerin gazina gelmeyin arkadaslar. Hepimiz ayni geminin yolcusuyuz, kaybettigimiz haklar da bizim kendi sucumuz her birim olarak. baskalarina beddua edip, kiskanip, kotu seyler dilemek yerine kendimiz icin ne yapabilirizi dusunmek daha mantikli ve hayirli.
Allah herkese bol kazanclar nasip etsin. Selametle..

Allahın sopası
3 gün önce

büyüktür.Bir bakmışız hakkını arayanları fetocu yapan Fazıl, işten atan Fazıl a , aaa…korona olmuş ölmüşşş… ne üzülürüm anlatamam en çok da kul hakkıyla gittiği için üzülürüm ama Fazılcığım arada çık gel seversin hangar gezmelerini gel hepa filtresi değiştiren teknisyenlerle bi konuş onları bi dinle korkma küçücük virüs sana bişey yapmaz hin suratlı seni…:)))

Hayvan çiftliği
3 gün önce

“Özgürlüklerini savunmayanların ödedikleri bedel ağırdır.”