featured

THY’DE İŞLER AYNA…

Değerli okurlar, yaz başladı, günler hızla akıp gidiyor. Vaka sayıları 6.000’in altına bir türlü düşmüyor. Aşılamada yaş grubu aşağı çekildi. Bakalım kaç ayda toplumun % 60’ını aşılayabileceğiz? Aşı olanlar da bakalım ne zaman maskeleri atıp “artık aşılıyız.” diyerek saatli bomba gibi aramızda dolaşmaya başlayacak? İkinci doz aşılarını Şubat ayında olanların ve 6 ay önce covid geçirenlerin bağışıklığı Ağustos ayı gibi bitecek. Onlara aşı bulabilecek miyiz? Bekleyelim görelim.

THY’DE MADEM İŞLER İYİ, PERSONELE NİYE YANSIMIYOR?

Hızla aşılama yöntemi ile turizmi kurtarmaya çalışan ülkemizi şimdi Nato zirvesini bekliyor. Öyle ya, oradan çıkacak sonuçlara göre Putin ya turistlere yol verecek ya da kısıtlamayı uzatacak. Haziran’ın 15’ini bulduk bile…İnsanların veya ülkelerin kaderinin başkalarının elinde olması gerçekten üzücü. Turizmciler gibi havacıların da gözü kulağı Brüksel’de… Onur umutsuz vaka olarak pozisyonunu koruyor ! THY’de ise işler iyi gidiyor-muş. Ben demiyorum, İlker Aycı söylüyor: “Pandemi nedeniyle 2020 yılında 2019’un yüzde 40’ı kadar kapasite arz edebilen şirket yolcu sayısında en az düşüş yaşayan (eksi yüzde 62), network taşıyıcılar arasında doluluk oranı en yüksek ( yüzde 71) şirket olmayı başardı.” İlker bey gelecekten de umutlu. Bakın ne diyor? “Sonuçlar gösteriyor ki Türkiye’nin Türk Hava Yolları güzel günlere çok daha güçlü şekilde dönüyor.” Ne güzel… Peki madem işler iyi, niçin çalışanları tasfiye için uğraşıyor bayrak taşıyıcımız? Niçin 10 aydır yarım ücrete, üçte iki ücrete mahkum ettiğiniz çalışanların durumunu düzeltmek için bir adım atmıyorsunuz? Hadi bizi dinlemiyorsunuz, pek sevdiğiniz sendikanız Hava İş’in çağrısına kulak verin bari ! Ne demişti 2 Nisan günü yetkili sendika? “2020 Ağustos ayında imzalanan protokol gereği önümüzdeki günlerde yapacağımız görüşmelerde THY A.O. yönetiminin üyelerimizin bu fedakârlıklarının fazlasıyla farkında olduğunu ümit etmekle beraber bu fedakârlıkları gösterebilen üyelerimize karşı gereken hassasiyeti göstereceklerine, başta ücret, özlük ve diğer konularda iyileştirmeler yapılmasına olan inancımız tamdır.” Aradan 2.5 ay geçmiş. “Önümüzdeki günlerde yapılacak görüşmeler” bir türlü gerçekleşmemiş anlaşılan… THY yönetimi yine işi sürüncemede bırakmayı, ötelemeyi kar sayıyor galiba… Bu arada, THY’nin yönetici tayfası altlarına yeni verilen sıfır km araçlarla, dolgun maaşlarla keyfine bakıyor. Unutmadan, bu sıralar, 777 pilotlarına özel bir ilgi ve itina gösteriyor THY’miz. Bu filoda pilot kaybına tahammülü yok şirketin. En çok parayı kazandıran filo çünkü. Hatta, ücretsiz izne çıkan veya çıkarılan pilotların geri çağrıldığı ve izinlerin kesilmesinin teklif edildiği bile söyleniyor.

HAVA İŞ’TEN ÜYELERE: “ÇOK YEMEYİN; SAĞLIKLI BESLENİN.”

Bu süreçte çalışanların hakkını korumakla yükümlü olan yetkili sendikanın, yukarıya aldığımız “İlker Aycı’dan jest ve vicdan talepli” duyurusunun üzerinden 2.5 ay geçmiş. Başka da bir açıklama yok ! Ama hemen kızmayın. Sendikanız sizi düşünmeye devam ediyor. Ücretsiz Beslenme Danışmanlığı online olarak hizmete başlamış. Bir de ricası var sendikanızın. Evde bir tartı ve mezura bulundurmanız gerekiyor. Yav birader, dünyanın aidatını alıyorsunuz, üyelerinize birer adet tarı ve mezurayı siz alsaydınız ! Şaka bir yana, Hava İş’in bu duyurusu insanlarla resmen dalga geçmektir. Üyelerin tam 10 aydır % 35 ila % 50 arasında düşük maaş alıyor, son 1 yıllık TÜFE % 17 olmuş, yani düşük maaşlar bile kuşa dönmüş, erimiş. İnsanlar kiralarını ödedikten sonra ay sonunu nasıl getireceklerini düşünüyor. Abanmışlar kredi kartlarına ve kredilere… Bir yandan da ya işten atılırsam kaygısı içindeler… Siz “pandemide çok kilo almayın, sağlıklı beslenin” diye uzman diyetisyen tavsiye ediyorsunuz. Gerçekten şaka gibi… Bu arada tüm üyeleriniz 10 aydır indirimli maaş alırken sizin maaşlar ne alemde? Siz de üyelerinize uygulanan oranlarda indirim yaptınız mı? Kaç kişi çalışıyor sendikada? Maaşları ne kadar? Şunları bir açıklayın da üyeleriniz de rahatlasın ! Öyle ya, işten atılma derdiniz, maaşınızın kesilmesi sıkıntınız yok, maaşallah hesap da vermiyorsunuz? Sistemi güzel kurmuşsunuz da yarın hesap vermek zorunda kaldığınızda ne söyleyeceksiniz cidden merak ediyorum…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7 Yorum

 1. 3 sene önce

  THY ‘ de pandemiden dolayı çalışanların maaşlarında ve ikramiyelerinde yapılan kesinti derhal kaldırılmalı, eski haklara  dönülmeli, geçen zamanın enflasyon farkları derhal verilmelidir.

  Cevapla
 2. 3 sene önce

  Seçimde hayatınızın şokunu yaşayacaksınız inşallah.

  Cevapla
 3. 3 sene önce

  Bitecekler gidecekler o zaman bu sorularınızın cevaplarını hep beraber alacağız Rauf bey o zaman da alamazsak ahirete kaldı tüm hesaplar zZz kuşağı geliyor gümbür gümbür… Az daha sabır az kaldı…

  Cevapla
 4. 3 sene önce

  Bu yazıda zorunuza giden neydide aşağıya sefa bey şunu yap bunu yap diye yorum yapma ihtiyacı duydunuz. Zihniyetini sevdiklerim..

  Cevapla
 5. 3 sene önce

  gittiği tatillerhediyeleraldığı milyon usd lik residencelise mezunu olan bir muhabir.,nasıl olduğunu sefa bey anlatsın

  Cevapla
 6. 3 sene önce

  Sefa beytehdit santaj ile haber yapan yazı yazan gezilere gidenservet edinen havacılığın “veyis ateş” i eski ortağınız gıdık ı artık yazınızgazetelciğin yüz karasını

  Cevapla
 7. 3 sene önce

  olay havaiş-havasen meselesi değil ama şunu sormak istiyorum. insanların kendisine hiç mi saygısı yok? bak tane tane bir kez daha anlatayım.maaşlar yüzde30/35/50 oranında kesildi, öncesi 4 ay zaten aldığımız maaş yüzde10/20 arasındaydı. yahu arkadaş sen bu kadar zor durumdayken nasıl bu sendika ağalarını beslemeye devam ediyorsun?senin uzun mesailerle alın terini adamlar sömürüyor. sen ay sonu nasıl geçecek, borçlar nasıl çevrilecek diye düşünürken; sendika ağaları, audi marka arabalarla, silahlı korumalarla sırça köşklerde hayatını sürdürüyor. doygun, ikramiyeli maaşlarının tadını çıkarıyor. yediği yemeği, giydiği kıyafeti bile yeri geliyor sendikaya mal ediyor. bedava yaşıyorlar bedava! ne ile? senin verdiğin aidat ile. karşılığında ne alıyorsun? HİÇBİR ŞEY ARKADAŞIM HİÇBİR ŞEY. adamların çalışan lehine hiçbir şey yok, ayçinin kazandığı hakları da birer birer kaybettiler. ama sen bu yapıyı beslemeye devam ediyorsun. gerçekten inanılmaz, bu yönetimin sendikal bir geçmişi de yok, oraya yerleştirildiler ve yiyorlar arkadaş. bunları görüp hala bunlara aidat veriyorsan, ya kendine saygın yok ya da aklın! ya da sen de yiyicilerden birisin!

  Cevapla