featured

THY’DE DEĞİŞİM RÜZGÂRLARI ESİYOR…

 

Bu haftaya, Sayın Ahmet Bolat’ın THY çalışanlarının beklediği müjdeli haberi vermekle başladık. Pandemide oluşan zararı, sektörün yükünü ve ağır riskini evinde sofrasında ailesiyle paylaşmış çalışanlarla sizin de kazancınızı onlarla bölüşmekten daha doğru ne olabilir ki… Ayrıca, havacılıkta her branşın çok önemi vardır. Havacılık sektöründe, şu branş önemli, bu branş önemsiz olamaz. Çünkü her branş zincir gibi diğerini de tetiklediği gibi, kıymeti ve önemi muhakkak tartışmasızdır.

THY’nin zor günlerinde, hangi branştan olursa olsun, çalışanların ne kadar değerli ve önemli olduğunu hep birlikte gördük. Bu özverili çalışmadan sonra, Ahmet Bolat beyin verdiği sözlerde durduğunu ve istikrarlı bir yönetim anlayışı içerisinde hareket ettiğini birlikte gözlemliyoruz.

Bildiğiniz üzere benim çok üstüne gittiğim ve her THY Genel Kurulunda söz alarak ilgili konudaki aksaklıkları dile getirdiğim Seniority ve Pass ve Ced bilet sorununda, gecikmeli de olsa, söz verildiği gibi sicil numarası sıralamasına göre geçiş sağlandı. Bu sistemde ufak tefek sorunlar çıkacaktır. Ancak o ufak tefek sorunlar da, ilerleyen zamanlarda görülüp çözülecektir.

İnanın arkadaşların her arayıp anlattığı dertlerini dinleseydiniz, eminim bu kâr eden, büyüyen bir şirkete hiç yakışmadığını düşünür, böyle bir çifte standarttı ve haksızlığı siz de onlara müstahak görmezdiniz. Tabii ki yeni durumda da bazı yanlışlıklar veya haksızlıklar yok değil. Zamanla o yanlış ve haksızlıkların da düzeleceğine inanıyorum.

Gözlemlediğim kadarıyla, Ahmet Bolat beyin, hangarların, kokpitlerin ve ofislerin her derdine ve sesine kulak verdiğini görüyoruz. Tabii ki, çalışanların sorunlarına hemen cevap verebilmenin yanı sıra, anında çözüm üretmek pek de kolay olmasa gerek.

Teknik A.Ş deki yöneticilerinde eski adaletsiz ve hakkaniyetsiz kararlardan rahatsız olduklarını ve fırsat bulduklarında, nu kararları sıfırlayıp adaletli ve hakkaniyetli bir tutum sergileyeceklerine inanıyorum.

Hele hele, hiç anlam veremediğim taşeron konusu ülkenin bu kadar geniş kesiminde konuşulup kadroya geçirme seferberliği devam ederken, bu konunun neden THY de halâ çözülemediğini anlamış değilim. Yönetim kadrosunun, her sene boğazınıza yapışan ihale mafyalarından kurtulup, kendileri tarafından seçilerek kadroya alacakları elemanlarla, kendi süreçlerinizi yönetmek daha kolay olmaz mı diye düşünürken, bu mantıklı çözüme THY yönetimin katılamaması, hatırlı isteklere hayır diyememesi, eskiden de vardı şimdi de var sanırım…

Sevgili Okurlarım;

Her zaman söylediğim üzere, THY’deki gidişatı çalışanlardan aldığım bilgiler doğrultusunda değerlendirebiliyorum. Son aldığım duyumlarda, Özçelik İş Sendikasına yeni temsilcilerin atandığını öğrendim. Öncelikle hem sendikaya hem de çalışanlara hayırlı uğurlu olsun diyeyim.

Duyduğum kadarıyla, önceki dönemde haksızlığa uğrayarak baskı görmüş kırmızı listedeki bazı arkadaşlara yer verilmiş. Her kesimden kucaklayıcı bir ekibin kurulması doğru bir karar.

Ancak; üyelerinize geçmişte yaptığınız ayıpların ve kusurların üstünü örtmek ve bu kusurları unutmak mümkün değil. Ama yine aldığım duyumlara göre, yeni ekibin samimi bir çabası olduğu söyleniyor. Bildiğiniz üzere, sendikalarda en kıymetli kişiler temsilcileridir. Bunlar bir nevi o sendikanın parasız askerleridir. (Maaşlı çalışan temsilciye güvenmem) Üyelerin derdini dinleyen, onlar için karşılıksız zamanını ve emeğini harcayan bu arkadaşların, yeterince değer görmediğini sanıyorum.

Sendikanın parasıyla ve arabasıyla cirit atarak ve çalışanların sorunlarına yeteri kadar zaman ayırmadan sendikacılık yapılmaz. Benim paralı askerler dediğim kişiler, sözleşmeleri imzaladıktan sonra genel merkezlerine gider ve lay lay lom yaparken, o çalışanların içindeki idealist ve amatör temsilciler, çalışanlarla yüz yüze kalır ve kendilerine laf atanlara cevap vermekte zorlanırlar.

O yüzden bu işi beklentisiz yapan arkadaşların değerini bilmek, onların sesine mutlaka kulak vermek lazım… Aldıkları ücret karşılığı, yöneticilik yaptığını sanan ve benim paralı askerler dediğim kişiler ancak ayak bağı olur. Her ay bunlara harcadığınız bütçeyi bu beklentisiz çalışan amatör arkadaşlara yani her an sahada olan idealist sendikacılara harcasanız, inanın daha başarılı olursunuz.

Ayrıca bu ara Teknik A.Ş de birtakım birimlerin AO’ya geçişi ile ilgili duyumlar almaya başladım. Ancak duyumlar yetmiyor. Arka planda kimler var ve neler oluyor bilmeden yorum yapmak istemem. Yaşanacak bu kargaşa ve belirsizlikte tabii ki dedikodu had safhada olacaktır.

Bakım şirketinizde bir bütün olarak verilen hizmeti, ayrı iş kollarına veya yönetimlere bölerseniz, eliniz, ayağınıza dolanır bilesiniz… Ayrıca, bu tarafta metal iş kolunda olan teknisyeni öteki yerde taşıma iş koluna sokmak gibi bir yanlışa sakın ola ki girmeyin… İş bilmez Bay Hamdi’nin zamanında hat bakımı atölyeden ayrıldı ve ne kargaşalar yaşandı, görmenizi isterdim. Bu yanlış sistemi yaşamış olan eskiler çok daha iyi bilir. Bunun yanı sıra, yine aynı iş bilmez Bay Hamdi zamanında, Habom’u kurup, tekniği bölüp sonra parçalayıp birleştirdiğiniz ve bir sürü sıkıntılara neden olunan, yaşanmış koca bir acı tecrübe dururken neden aynı yarayı halâ kaşırsınız anlamış değilim…

Yani, bir kere düştüğünüz bu bataklık çukuruna tekrar düşmeyin demek istiyorum.

Bu arada Ahmet Bolat beyin aşağıda okuyacağınız iletisini çok beğendim. Umar ve dilerim ki, bu tarif edilen sistem aksaksız devam eder.  

Bildiğiniz gibi yönetim olarak çalışanlarımızla sık sık bir araya geliyor, onları birinci ağızdan dinliyor ve markamızın tüm değerli çalışanlarıyla bir bütün halinde hareket etmek istiyoruz. Bu tarz buluşmaları son derece önemsiyoruz. İlerleyen günlerde her iş kolundan çalışma arkadaşlarımızla bir arada olmaya devam edeceğiz

Bu sözler benim THY’de çalıştığım zamanlarda duyduğum sözlere benzemiyor. Umar ve dilerim ki, bu söylenenler gerçekleşsin… 

Tüm okurlarıma iyi bir hafta dilerim…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkan Yorumlar

 1. 1 sene önce

  O hatırlı kişiler sayın yöneticilerimizi ne bu tarafta nede öteki tarafta kurtaramayacak kendine müslümanım diyen hatır için kul hakkına girmez hatır vatandaşın önüne sandık gelinceye kurtarmaz haksızlığa boyun eğmek şeytanla yarışmaktır.ne demişler biri yer biri bakar kıyamet ondan kopar.

28 Yorum

 1. 1 sene önce

  Sefa abi sağolasın bizi de hatırladığın için sen ve senin gibi değerli inslar lar sayesinde Ahmet bey bizden haberdar olacaktır ve çözüm bulacaktır

  Cevapla
 2. 1 sene önce

  Hat bakım birimi İdari olarak Boeinge,Kurumsal olarak Aırbusa,Sosyal olarak NASA ya bağlanmalı bu kadar ulvi bu kadar üst düzey bu kadar kaliteli birime ne yapılsa azdır.Bu ne Ego be kardeşim hepimizin yaptığı iş aynı ne büyük kompleks varmış anlamadık gitti yahu…..Geçin nereye isterseniz geçin yeterki biran önce geçin.

  Cevapla
 3. 1 sene önce

  O hatırlı kişiler sayın yöneticilerimizi ne bu tarafta nede öteki tarafta kurtaramayacak kendine müslümanım diyen hatır için kul hakkına girmez hatır vatandaşın önüne sandık gelinceye kurtarmaz haksızlığa boyun eğmek şeytanla yarışmaktır.ne demişler biri yer biri bakar kıyamet ondan kopar.

 4. 1 sene önce

  Birisi şu komponent atelye baskanina dur desin. Ergen ergen davraniyor. Sürekli baski ,surekli baski. Bu kadar cok baski calisana hata yaptirur.

  Cevapla
 5. 1 sene önce

  THY de mobing’e maruz kalan ve her türlü haksızlığın yapıldığı kokpit hiç de mutlu değil. Her hakkı gasp edilen, hala %35 eksik maaş alan minimum rest maksimum duty ile bitkin olan biz pilotlar bu yapılanları asla unutmayacağız. Ne kadar yanlış bir politika izlendiğini umarım çok geç olmadan anlarlar.

  Cevapla
 6. 1 sene önce

  Sefa inan yine teknik ten baska birsey konusmamis.

  Cevapla
 7. 1 sene önce

  Biz sesimizi çıkartmadıkça bu iş böyle devam eder sen eşek ol semer vuran çok olur.

  Cevapla
 8. 1 sene önce

  Merhaba sayın yazarlar neden kimse bu 5m kaleme almıyor 7 yıldır ihalesiz duran bir firma o kadar mı? Çok korkuyorsunuz bunlardan ne ihalesi var nede bir açıklama var sizden ricamız bu konuyu bir derlemeniz .

  Cevapla
 9. 1 sene önce

  Hat bakımdaki arkadaş ao ya geçince bir şey olacağını sanıp tabiki geçmeli derse revizyonda ki arkadaş beraber çalıştığında kanka dediği ve her konuda fikir alışverişi yaptığı adama o teknik destek derse şirketten modül alan arkadaş dışarıdan parayla modüllerin verdiler derse kusura bakmayın ama o veri kalan kulaklarınızın arkası varya işte orayı bile hallederler. Böyle birbirinize sallamaya sonra beraber çalışırken de kanka kanka demeye devam edin.

  Cevapla
 10. 1 sene önce

  Aslında olması gereken hat bakımın dirrk Cumhurbaşkanlığına bağlanmasıdır.

  Cevapla
 11. 1 sene önce

  Konudan bağımsız bu tsi tci cornea THY teknik altında birleşecek diye bir açıklama vardı sonuç ile ilgili bir haber var mı?Not:konu dışında yorum yaptığım için kusura bakmayın

  Cevapla
 12. 1 sene önce

  Komik sanırım bazı arkadaşlarda aşağılık kompleksi var ya da şirket o kadar aşağılıyor ki bizi artık kabullenmişiz AO ya geçmeyi sınıf atlamak gibi görüyor adam barbie bebek misin oğlum işini profesyonel şekilde yap git evine ne vitrin mitrin saçmalıyorsun meslek harbiden bitik bunda bizim de payımız var meslek onurumuzu koruyamadık hat veya onwıng revizyon birinin yapıp diğerinin yapamadığı iş mi var ben bugüne kadar görmedim pilot hostes görmüyor diye mağarada yaşıyor sanıyorsunuz insanları galiba sanki mesih görmüş herif aynı sektördeki farklı meslek grubuna sahip insanlar altı ustu kanka seni ao yapsalar bile o belediye çöpçüsünden hallice iş kıyafetini giyip turnike sırasında Şirinevler metrobus simülasyonunu yaşayacaksın her gün merak etme basma tulumba yolculuk yaparken yan koltuktaki tgsci elamana anlatırsın artık ben aoyum diye :D

  Cevapla
 13. 1 sene önce

  Senin Thy ile muhabbettin seni mutlu etmesiyle sınırlı, sicile göre mi, girişe göremi, hizmete göremi, bunlar ince detaylar Sefa detayları değil…

  Cevapla
 14. Sefa Bey Merhaba,TDP den teknisyenlige geçişte skala düşürülüyor. Mesela skalamiz A skalası, Teknisyenlige geçtiğimizde A1 skalasina geçirilip 2.5 yılımız hiç ediliyor. Sanırım birçok bolumde bu hak kaybı var. Bu konuyu da dillerdirirseniz sevinirim. Teşekkür ediyorum.

  Cevapla
 15. 1 sene önce

  Hat bakım Ao ya geçerse revizyonda çalışan cs ler uçamaz vs denmiş. 1 Nisan 2014 den önce hat bakım ao bünyesinde idi. Revizyonda çalışan cs ler uçamiyormuydu. O dönemde hangi cs in yetkisi düşürülüp uçuştan alındı revizyoncu yada a bakımcı diye? Ao ya geçmek tulumdaki yazı ve sendika dışında hiçbirşey değiştirmez, zira hat bakım birkaç yülda bir bumerang gibi ao ve teknik arası git gel yapar.

  Cevapla
 16. 1 sene önce

  31.12.2022 Tarihinde emekli olacak personele de prim verilecek mi ?Sefa Abi

  Cevapla
 17. 1 sene önce

  inşallah bu taşeron sistemini devam etirenlerde taşeron olur.

  Cevapla
 18. 1 sene önce

  Tdpler mevcut imajıyla şirkete inanılmaz derecede zarar veriyor. Sefa bey popülist yaklaşıyorsunuz konuya. Uçakta ofiste tespih sallayarak mesai bitiren uçaktan ingilizceden bir haber olan adamın thy’de çalışabilmesi mucize. Böyle insanlarla aynı üniformayı giydiğim için utanıyorum. İngilizce sınavı parayla modüller parayla log bookta başkasının yerine saat aç sonra git uçuşta uçağı ground et gel. Yazık

  Cevapla
 19. 1 sene önce

  28 Chapter tsm var mı?

  Cevapla
 20. 1 sene önce

  Taşeron sorunu bitsin artık

  Cevapla
 21. 1 sene önce

  Yüksek lisanslıyım bir çok çalışandan iyi ingilizcem var ve 14 senedir taşeronum. Söyleyeceklerim bu kadar…. Taşeronları dile getiren herkese çok teşekkür ederim

  Cevapla
 22. Önce ki hatalardan ders alarak bölerler siz sıkıntı yapmayın

  Cevapla
 23. 1 sene önce

  İstanbul havalimanında temizlik teyiz bizimde hakkımızı çok güzel yiyorlar promosyon da gitti sayın Temel Kotil bey duysesimizi daha iyi sosyal haklar nezaman düzelecek

  Cevapla
 24. 1 sene önce

  şu istanbul havalima bizde temizlik teyiz bizimde sendika sosyal haklar nezaman düzelir Ahmet Bolat bey bizim banka promosyon yonumuzu göz göre göre yiyorlar kimse bizim hakkı mizi savunmuyor maaşlar 4 5 gün sarkıyor İstanbul havalimanı ödül alıyor ama gelinde temizlik işçilerin ne hikmetse birtürlü düzelmiyor bizimde sesimizi duyun artık bizde THY ye bizmet ediyoruz sayın Temel Kotil bey duycsesimizi

  Cevapla
 25. 1 sene önce

  Sefa Bey, Teknik camianın vitrini olan Hat Bakım biriminin A.O. ya geçmesi çok tabidoğal bir durumdur. Olması gereken de budur. Kokpit ve Kabin personelleri ile iletişimde olan birim çoğunlukla Hat bakım olduğu için, aynı yerde yer almaları daha doğru olacaktır. Kokpit, Teknik (Hat Bakım), Kabin gibi operasyonel birimde görev yapan personellerin aynı çatı altında olmaları süreci daha hızlı ve etkin yönetecek ve sıkıntıların en aza indirilmesine vesile olacağı düşüncesindeyim. Dolayısıyla atılan bu adımı doğru karşılıyorum. Saygı ve selamlarımla.

  Cevapla
 26. 1 sene önce

  Sefa abi yine güzel bi yazıyı kaleme almışsın. Teşekkür ederim. Fakat uygulamada olan bazı yanlışlık var. Bunlar da biz çalışanları üzüyor, yıpratıyor ve aidiyet duygumuzu yitirmememize neden oluyor. Ahmet Bey sağolsun özellikle pandemi döneminde ki kayıplarımızı gidermek için bu prim ödemeleriyle Bi nebze de olsa yaramıza merhem olacak. Ama bu güzel olay yanlış işletiliyor. Ahmet Beyin açıklamasından bu yana hep bir belirsizlik hep bir oyalama. Koskoca THY nin başkanı resmi olarak belge niteliği taşıyan mail de ekim-kasım-aralık belirtmesine rağmen hala uçu açık ve belirsiz bir şekilde bekletiliyoruz. Üstelik kime ne kadar verileceği bile hala gizemini koruyor. Yani demem o ki bunu mu hak ediyoruz. Özverimiz, çabamız en önemlisi alın terimizin karşılığı bu mu? İnanın ben dahil bir çok kişide önemi kalmadı artık. Ve konuşulanlar daha da sıkıyor canımızı. Kimi 2 brüt maaş diyor(tabi bir kaç kalem çıkarılarak) kimi 40 kimi 60. Miktar her neyse. Orasında değilim. Maksat özveriye, azme verilecek ödül ise hak kayıpları göz önünde bulundurulmalıdır. Pandemi ve tis döneminde ki 6 aylık kaybın karşılığı ortalama 100 ile 130 arasında. Tabi enflasyon ve döviz kuruna göre değerlendirirsek yakşalık 400 binleri buluyor. Bizler buradan içimizi döküyoruz. Umuyor ve diliyoruz ki yine derdimize derman siz olursunuz. Katılacağınız Bi genel kurulda meramımızı dile getirmeniz. Malesef Sendikadan böyle Bi beklentimiz yok. Sorsan şöyle Bi cevap alacağımı biliyoruz; “Şirket isterse vermez, oturun şükredin” Bunu bildiğimiz den yine ve herzaman ki gibi umudumuz siz oluyorsunuz. Saygılarımla

  Cevapla
 27. 1 sene önce

  Sadece Hat Bakım,Planlama ve Mühendislik AO ya bağlanırsa Revizyon TEKNİK A.Ş. de kalırsa işin içinden çıkılamaz bir kriter olucaksa ONWİNG teknisyenlerin tamami ile AO ya bağlanması gerekir.Dediğiniz gibi sadece hat bakım AO ya bağlanırsa revizyondaki teknisyenlerin CS olmasına gerek kalmaz direk SS yapılır hepsi CS yetkileri düşürülür fakat bu da başka bir sıkıntıyı doğurur uçucu teknisyen olarak revizyon birimindeki teknisyenler görevlendirilemez veya yoğun yaz operasyonunda hat bakıma takviye teknisyen gönderilemez.Kalite biriminin son duyurusu buna bir işaret demedi demeyin çok kötü bir hataya doğru gidiliyor.

  Cevapla
 28. Olması gereken hat bakım müdürlüğünün taşıma iş koluna ve aoya geçmesidir

  Cevapla