featured

THY'DE DAYANIŞMA AİDAT SORUNU AYNI TEKNİK A.Ş GİBİ…

THY tarafından çalışanlara iletilen metin mevcut sendikal kanunlarla örtüştüğü söylenemez. Teknik A.Ş Toplu iş sözleşmesinde aynı durum yaşanmış ve sendikaya dayanışma ödeyen çalışanlar mağdur edilmişlerdi.
Şimdi tekrar aynı senaryo ortaya konarak dayanışma aidatı ödeyenler için adeta sopa gösteriliyor. THY yönetimi olarak, 01. 01. 2019 dan itibaren işveren olarak dayanışma aidatı kesip sendikaya iletmeyeceklerini dile getirmekteler. 26.Dönemdeki toplu iş sözleşmesinden faydalanabilme şartı olarak,dayanışma aidatı için tekrar müracaat edilmesi istenmektedir.
Anlaşılan o ki; , dayanışma için müracaat edilse bile Ancak 26. Dönem Toplu İş Sözleşmesi imzalanmadan önceki bir tarihte yapılan yazılı faydalanma talepleri 26. Dönem Toplu İş Sözleşmesinin imzalandığı tarih itibariyle geçerli olacaktır  ifadesi çok ilginç.  Aynı durum, Teknik A.Ş de de yaşanmış ve sözleşme farkları ve imza parası dayanışma aidatı ödeyenlere ödenmemişti.
Bu durumda; Hava Sen’e üye olan pilot ve kabin ekiplerinin  Toplu İş sözleşmesi dışında kalma gibi bir durumu söz konusu bile olamaz. En fazla olacağı, toplu iş sözleşmesinin başladığı ve bittiği tarihler arasında ki oluşacak olan farkı alamamaktır ki buda hukuki yönden tartışma konusudur.
İŞTE ÇALIŞANLARA YOLLANAN BİLGİLENDİRME : 
Değerli Çalışanımız,
25. Dönem Toplu İş Sözleşmesi hükümlerinden, yetkili sendikaya üye olmaksızın, dayanışma aidatı ödemek suretiyle faydalanmış bulunmaktasınız. Dayanışma aidatınız, mevzuat gereği yazılı olarak Ortaklığımıza yaptığınız talep üzerine her ay ücretinizden yapılmak suretiyle yetkili sendikaya düzenli olarak ödenmiştir.
Malumunuz olduğu üzere, dayanışma aidatı ödeyerek hükümlerinden faydalandığınız 25. Dönem Toplu İş Sözleşmesi Süresi, 31.12.2018 tarihi itibariyle sona ermiştir. 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi kanununun 36/II hükmü mucibince sona eren Toplu İş Sözleşmesinin iş sözleşmesine ilişkin hükümleri yeni Toplu İş Sözleşmesi yürürlüğe girinceye kadar iş sözleşmesi hükmü olarak devam etmekte olduğundan 01.01.2019 tarihinden itibaren tahakkuk edecek ücretinizden dayanışma aidatı kesintisi yapılmayacaktır.
Yeni akdedilecek 26. Dönem Toplu İş Sözleşmesinden dayanışma aidatı ödemek suretiyle faydalanmak üzere yazılı olarak ortaklığımıza talepte bulunulması gerekmektedir.
Yetkili sendikanın üyesi olanlar yeni Toplu İş Sözleşmesinin yürürlük tarihi olan 01.01.2019 tarihinden itibaren;
Dayanışma aidatı ödemek suretiyle faydalanmak isteyenler ise aynı kanunun 39/IV maddesi gereği talep tarihinden itibaren faydalanabilecektir. Ancak 26. Dönem Toplu İş Sözleşmesi imzalanmadan önceki bir tarihte yapılan yazılı faydalanma talepleri 26. Dönem Toplu İş Sözleşmesinin imzalandığı tarih itibariyle geçerli olacaktır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

10 Yorum

 1. 5 sene önce

  Yazık koskoca THY nelerle uğraşıyor koskoca teknisyen ler koskoca teknik ne hallere düşüyor…

  Cevapla
 2. 5 sene önce

  Arkadaslar kardeslerim abileri ablalar, sizce şirket bilmiyormu hukuksuzluk yaptığını? Sizce avukatlari sendikacilari bilmiyorlarmi bu durumun yanlis oldugunu hukuksuz oldugunu adaletsiz oldugunu.
  Hepsi biliyor,hepsi farkinda.
  Baska sendikaya uye olmamizdan korkularindan bunu yapiyorlar. Kaybedicekleri uc kurusa bule tahamulleri yok ayrica!! Kimse kusura bakmasın bu isin sorumlusuda devleti yönetenlerdir. Bu onların yönetimi bu onların sendikasi bu onlarin mahkemeleri. Ne hak arayabiliyoruz,ne hak alabiliyoruz. Korkakligimizdan bunlar. Basimiza geleceklerin daha baslangiclari. Adim adim daha fazla isteyecekler,daha fazla alacaklar. Kimseyi suclamiyorum ama bende dahil bizde bu korkaklık oldukca daha bize semer vuran çok olur.
  Pilotu teknisyeni kabin ekibi memuru muhendisi uzamanı topyekün ayaga kalkmadan gün gün alıcaklar elimizdekileri. Cunku hakkimiz olani almanin hic bir yolu kalmadi. Yasal olan her yolu kestiler. Adaletin bittigi yerde neyin basladigini siz benden daha iyi bilirs

  Cevapla
 3. 5 sene önce

  Bu Thy’nin yaptığı ayrımcılıklar yüzünden havacılık sektöründen iyice tiksindim. Biran önce kaçmanın derdindeyim. Milliymiş kime Milli bu Thy !??

  Cevapla
 4. 5 sene önce

  Teknik A.Ş de dayanışma aidatını kesmenize rağmen sözleşmeden faydalandırmadınız. Şimdi THY yönetimi uyanmış ve kesmeyeceğiz diyor. Madem hatanızı kabul ediyorsunuz.Versenize teknikteki dayanışma aidatı ödeyenlere. Bu beyan THY’nin Teknik A.Ş de çalışan ve dayanışma ödeyenlere yaptığı yanlışı dile getiriyor. Hem dayanışma aidatı kestirtip hem de farkları ve imza parasını vermediniz.

  Cevapla
  • 5 sene önce

   Aynen. Özeti bu. Ao dakileri uyarıyorlar sadece. Yararlanmak istiyorsan dilekçeni yenile diyor.

   Cevapla
 5. 5 sene önce

  Sefa bey sizin sendika bilginiz hepimizden hatta sendikacı geçinenlerden bile daha iyidir. Teknik deki gibi bizleri bilgilendirici bir yazı bekliyoruz.

  Cevapla
 6. 5 sene önce

  Çalışan kesim birbirine destek olmadıkça bölünüp parçalanıp işte böyle yönetilirsiniz.

  Cevapla
 7. sefa bey zamanında bize hava sen üyeleri destek olmadı şimdi sıra onlara geldi. Sizin yazılarınızı okuyan aslında uyanırdı.

  Cevapla
  • 5 sene önce

   “siz” kimsiniz, bizi cezalandırdığınızı düşünüyorsunuz?

   Cevapla
  • 5 sene önce

   Kimse sana destek olmak zorunda değil. Elini taşın altına koyup sesini çıkarsaydın sende. Sesin çıkmıyorsa Sendikadan çıksaydın
   De bakayım hele sendikadan istifa ettin mi dayanışma aidatına geçtin mi???
   Sen kes sesini. masa altından beklerler seni kızmasın abilerin.

   Cevapla