THY’de 1000 KABİN MEMURU İŞBAŞI YAPTI!

THY’de 1000 KABİN MEMURU İŞBAŞI YAPTI!

Değerli okurlar, işletme operasyonunun üzerinden 1 ay geçti. Yüze göze bulaştırılan bir zam atraksiyonundan başka bir icraat yok ortada. Benim de Sefa beyin de yazdığı gibi üyelere eşit işlem kuralı açıkça yok sayıldı. Kabinin hakkını hukukunu koruması gereken Kabin Hizmetleri Başkanlığından tıss yok. Yeni Genel Müdür Yardımcımız da sessizlik içinde. Madem ciddi sıkıntı var. Başlarsın pilotlarla konuşmaya, amaç sadece dert dinlemek değil. Yabana atılmayacak çözüm önerileri gelebilir. Akıl akıldan üstündür. Ama İşletme yönetimi herhalde yerlerine ısınmakla meşguller. Merak etmeyin, pilot arkadaşlar, sıra sizin sorunlarınızın da çözümüne gelecektir!

PİLOT PİYASASI KIZIŞTI

THY, pilot açığını kapatmak, kan kaybını durdurmak için çare ararken şimdi de körfez havayollarının devreye girmesi ile iyice sıkıştı. Bizimkiler 10.000 dolar bandında dolaşırken adamlar kapıyı 15.000 dolardan açıyor. Ek avantajlar da cabası. işe girdiğinde pilota 3 farklı uçuş programı sunuyorlar. Hangisini istersen ona göre çalışıyorsun. Yıllık izin 42 gün… Üstelik bizdeki gibi 1 yılın dolmasını beklemiyorsun. Çalıştığın ay dikkate alınarak izin veriyorlar. Örneğin 3 ay çalıştın, izin ihtiyacı doğdu. Hemen 3 ayda hak ettiğin 14 gün iznini kullandırıyorlar. Döviz kurlarının uçtuğu bir dönemde, dolarla para almanın cazibesi de başka tabii. Durduğun yerde aldığın dolarlar doğuruyor, TL karşılığı artıyor. THY’nin bu şartlarla rekabet etmesi mümkün mü? Üstüne üstlük bir de 3. Havalimanı konusu var. Yıllardır yaşamını Atatürk Havalimanına göre dizayn etmiş, eşinin çalıştığı işyerini, çocuğunun okulunu Yeşilköy’e yakın bölgelerde seçmiş insanlara “artık 50 km uzağa gideceksin.” demek ciddi sorun… Bu nedenle de bazı pilotların Sabiha base olarak uçmak için başvurduğu biliniyor. Yani, 3. havalimanı mevcut sıkıntıların üzerine tuz-biber ekmiş gibi görünüyor. Toplu taşıma yok, kış şartlarında ulaşım nasıl olacak belli değil. Aynı sıkıntılar, kabin için de geçerli…

KABİNE OPERASYON BAŞLADI MI?

Bundan bir süre önce kabindeki ücret yapısından rahatsız olan THY yönetiminin bu işe neşter atacağını ve Kabin Aş.’nin gündeme gelebileceğini yazmıştık. Önce Havasen’e geçişleri hızlandırır diye ertelendi. Sonra da seçimler dolayısı ile ötelendi. Ancak THY boş durmadı bu arada. Bundan 2 ay kadar önce “THY’nin çok sayıda kabin personeli almak için sınav açtığını ve sürekli olarak kabin memuru aldığını yazmıştık. Gülüp geçenler oldu. Son gelen bilgiler, sadece Haziran içinde 1000 civarında kabin memuruna işbaşı yaptırıldığı yönünde. “Efendim THY büyüyor, eleman açığı var.” diyenler olacaktır. Valla kusura bakmayın ama % 10’luk bir büyüme görüyor musunuz siz?  Bu açıkça, yüksek maaş alan kabin memurlarının tasfiye edilerek yerlerine daha az maaş alanların devreye sokulması operasyonudur. Çünkü alınan yeni kabin memurları % 55 ile başlatılıyor. Yani yeni TİS imzalandıktan sonra kabinde ciddi bir işten çıkartma operasyonu başlarsa şaşırmayın. Şimdi şu tasarrufa(!) bakar mısınız? Ayda 3000-3500 Tl arası ücret verecekler bu insanlara… İşsizliğin getirdiği zorunluluk maalesef insanları bu ücretlere mahkûm ediyor. Sefa beyin daha önce yazığı ve Zihni Barın kaptanın Hava İş başkanlığı döneminde kabul ettirdiği 1’e 7 oranı hayal artık. Geçtik en düşük maaşlı yer personelinin kaptan maaşları ile mukayesesini, şimdi Uçuş İşletmede bile bu oranı yakalamak mümkün değil. Yeni alınan % 55’lik bir kabin memuru ile en yüksek maaş alan bir kaptan arasında 10-12 kat fark var. Benim anlamadığım, Hava İş sendikası bu uygulamaya nasıl rıza gösteriyor? Diyeceksiniz ki, Hava İş’in THY yönetimi ile şiir gibi bir ilişkileri var. Onu anladık da, işin “duygusal yönüne ” baktığınızda Hava İş’in buna itiraz etmesi gerekmez mi? A 0 kadrosuna imza atanlar onlar, nasıl itiraz etsinler değil mi ama? Oysa bu yeni arkadaşlar % 100 ile başlasalar aidat geliri zıplar Hava İş’in… Demek ki, işveren-sendika ilişkilerinde paradan daha önemli şeyler de var!

NE OLDU ŞU SUÇ DUYURUSU?

Geçen yıl bu aylarda, FTL kepazeliğinin faturasını Ekip Planlamanın “emir kulu” yöneticilerine kesen Hava İş. bu arkadaşlar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu. Aradan 1 yıl geçti? Sahi ne oldu beyler bu suç duyurusuna? Savcı takipsizlik verip dosyayı kapattı mı? Yoksa Ekip Planlama Başkanı ve Müdürleri hakkında dava mı açtı? Hava İş’ten hiçbir açıklama yok… Bi zahmet bir bildiri yayınlayın da bilgilenelim. Merak ediyor insan… Belki Ekip Planlamanın bağlandığı yeni Genel Müdür Yardımcısı Aykut Alpa kaptan bir açıklama yapar. Ne dersiniz?

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

20 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
Ayten yildiz
2 yıl önce

Birdahaki alimlar ne zaman olacak kizim bir yildir bekliyor piskolojisi bozuldu beklemekden sivil havacilik kabin memurlugu bitirdi nasil girdiler ise yardimci olurmusunuz

aaa
2 yıl önce

Havaiş davayı geri çekti, çok süre oldu davayı geri çekeli bilginize.

Teknisyen
2 yıl önce

THY şartları biraz daha düzenlese rahatlıkla pilot olabilecek teknisyenler mevcut. Hem uçağa ve sisteme dışarıdan birine göre daha aşina. Eğim süresi kısaltılırak açık çık rahat kapatılır. 140 Euro yüksek. Eğitim dönemi ücret az. Ayrıca özlük hakları transferi ile kolaylıkla pilot sorunu kısa vadede çözülür..

audi
2 yıl önce
Reply to  Teknisyen

sanayideki ustaları da formula1 pilotu yapalım ))) duz öantık …..

Tech
2 yıl önce
Reply to  audi

Senin mantığına göre uçak bakımlarını sanayideki ustalara yaptırsınlar o zaman ne gerek var bu kadar yatırıma ))) düz mantıkmış. Şirket bunun için bir yol açarsa yeteneği olan, bunun için çalışan, eğitim alan ve yeterince isteyen herkes olabilir. İmkansız şeyler değil bunlar.

Hakkı
2 yıl önce
Reply to  Teknisyen

Teknisyene de ihtiyaç var

Ne davası
2 yıl önce

Havaiş işçinin zararına olacak bahanesiyle geri çektiğini açıklamamış mıydı

KD. KA
2 yıl önce
Reply to  Ne davası

eee siz de inanmış mıydınız?

Gry
2 yıl önce

Yöneticiler kendi aldıkları paradan bahsetseler ya az. Onlar hakediyor biz haketmiyoruz. İnsaf birazcık. Gelsinler bir Sudan, Riyad, Aşkabat, Afrika, Abd, Hindistan,…. uçuşları yapsınlarda bizimle birlikte, o insanları bile nası mutlu edebildiğimize nasıll başa çıkabildiğinize baksınlar. Ayıp valla.

Anonim
2 yıl önce

Selamlar. Açtıkları davayı uzun süreceği ve şirket çalışanlarının zararına olacağı için geri çektiklerini duymuştum.

Kpt
2 yıl önce

Sayin yazar tk kaptan baz maasi dar govde icin 28000 civarindadir. Yuzde yirmi zam ivir zivir ikramiye yi de koy 45000 yani 10000 dolar ediyorsa aylik ortalamasi kos sen de gel hemen hic vakit harcama burda. Lutfen dogru bilgi paylasin insanlar inaniyor.

hesapçı
2 yıl önce
Reply to  Kpt

Adam da en yüksek ücreti baz almış. Geniş gövdede uçan bir kaptanın kredili uçuş saatli maaşı, % 20 zam, ikramiye falan konulunca 45.000 lirayı buluyor zaten.

Cpt
2 yıl önce
Reply to  hesapçı

Genis govde 800 1000 kaptan varsa dar govde daha fazla var. Bilgi dogru olmamis

Mesul kpt
2 yıl önce

sayı 1000 den fazla. Bunlar iyi günleriniz.

Kpt
2 yıl önce

Durmak yok tezgaha devam. Daha neler gelicek basimiza kim bilir. Bu arada bahsettiginiz 10000 dolar alinmiyor thyde

EmiratesCa
2 yıl önce

Tamamen dayanagi olmayan uydurma haber yapiosunuz 1k kabin memuru ise baslamadi sadece 218 kisi ise basladi. Pilot maaslarida $10k oldugu yok. Net bilgiler paylasin

Purser
2 yıl önce
Reply to  EmiratesCa

vay kardeş, bu kadar kusratlı rakam verdiğine göre Personelde çalışıyorsun galiba. Mart başından beri alımlar devam ediyor. Bırak 218’i, 1000’i kıyamet gibi KM başlatacaklar işe. % 55 ile başlatıyorlar. İyi takip et. Bak yılsonuna kadar kaç olacak. O zaman da bakar söylersin. Olur mu?

Purser 110
2 yıl önce
Reply to  Purser

Tgs calisanlar yazmasin buraya yorum 218 kisi basladigi dogru bilgidir. Haber uydurmadir.

Memur
2 yıl önce
Reply to  Purser 110

THY adına mı açıklama yapıyorsun purser 110 ?

capitano
2 yıl önce
Reply to  EmiratesCa

psra 10.000 USD olmuş 8.000 USD olmuş, bunlar önemli değil. Arada ciddi fark var. Ama daha da değerlisi yabancı şirketlerde adam gibi uçuyorsun.işte TK’nın sağlayamayacağı da bu. Adam gibi rosterlar