THY YÖNETİMİNE AÇIK MEKTUP

THY YÖNETİMİNE AÇIK MEKTUP

Bilindiği üzere Teknik A.Ş ile Çelik İş arasındaki Toplu İş sözleşmesi kilitlendi. Çelik İş in son derece mütevazi isteklerine karşı Teknik A.Ş yönetiminin tavrı gerçekten endişe verici. Çelik İş sendikasının zam istek çıtasını %14 gibi çok düşük bir seviyede tutmasına rağmen Teknik A.Ş, dolayısıyla THY yönetimin anlaşmaya yanaşmama tavrını anlayabilen beri gele…

Ne yapmak isteniyor?

THY A.O şemsiyesi altında %100 THY AO sermayeli Teknik A.Ş çalışanları her nedense üvey evlat gibi görülmekte.

Bu yanlış bakış açısına nasıl gelindi anlamak mümkün değil. THY A.O nun, Teknik A.Ş çalışanlarına yönelik ne garezi olabilir ki diye düşünüp duruyorum.

THY A.O ile Teknik A.Ş nin birbirinden ayrılmasına sebep olan çalışanlar değil ki…

THY çalışanlarına sözleşme sonrası 5000 TL verilir. Tekniğin sesi çıkmaz. Çünkü onların toplu iş sözleşmesi bitmiş ve 1500 TL ile geçiştirilmiştir. (itiraz edecek değiller ya)

Antalya’da yapılan motivasyon toplantılarında İlker Aycı AO çalışanlarına ve yöneticilere ekstra ikramiye verir Teknik A.Ş ye yönelik yine ses yok. İşin ilginç yanı Teknik A.Ş yönetimi bu yanlışı dile bile getiremez. Sonuçta, İlker Aycı bir şekilde (!) ikna edilir ve Teknik A.Ş çalışanları da bu ekstralardan nemalandırılır.

Burada suçlu İlker Aycı değildir. Ağlamayana meme verilmez denir ya işte öyle bir şey…

Gelelim pas bilet sorunlarına; Bu konuda da üvey evlatlık devam etmekte. Bir çok kere hem de THY’nin Genel kurullarında,pas bilet kullanımındaki yapılan yanlışlığı izah ettiğim ve İlker Aycı’nın olumlu baktığını söyleyip, not aldığı pas bilet ve sinyorite konusunda hala gelişme yok.

THY A.O ana şirket Teknik A.Ş yan şirket gibi düşünülüyor olsa gerek…Halbuki THY’nin uçaklarının tüm bakım ve arızalarını giderip gerek uçuş ekibinin gerekse yolcuların emniyetli bir uçuş yapabilmelerini sağlayan Teknik AŞ çalışanları. Aynı zamanda da müşteri uçaklarına hizmet edip,yüksek miktarda maddi katkı sağlıyorlar.

Örneğin; Teknik A.Ş de Müşteri uçakları bölümünün ilk yöneticisi olmam nedeniyle yabancı uçaklara verilen hizmetin adam/saat ini çok iyi bilirim. Biz dar gövdeli uçaklarda,teknisyen adam saatini 80 dolar geniş gövdeli uçaklarda ise 130 dolar gibi bir rakama fatura (workorder)edip muhasebeye sunarken, Teknik A.Ş’nin çalışanları, teknisyenin yabancı uçaklara hizmet verirken kazandırdığı saat ücretini bir günde alamıyor.

Teknik A.Ş nin yönetim kadrosuna baktığım zaman son derece korkak bir yapı görüyorum. Yönetim kadrosunun aldığı ücretlerle çalışanların aldığı ücretlerde çok büyük fark var. Hal böyle olunca koltuğunu makamını korumak adına sorunlar yukarıya aktarılmıyor.

İlker Aycı Bey, Teknik yönetimine, nasıl gidiyor işler, var mı bir sorun dediğinde, her şey normal efendim. sorun yok diyorlardır. Malum sorun getiren yönetici sevilmez diye düşünüyorlardır.

İlker Aycı beyin zamanı olsa da Airlinehaber deki yorumlara bir baksa…Baksa da görse sorun var mı yok mu? Teknik A.Ş yönetimi baksa da önemi yok. Ağızlarını açmaya korkarlar. Onlar zaten sorunu biliyor ama insanımızın genel yapısı gereği, “aman bana ne ben kendi maaşıma bakarım” diyorlardır.

Anlayamadığım konu; Sendikayı işveren seçti/seçtirdi…Sendika 3 senelik toplu iş sözleşmesi için %14 gibi çok ama çok komik bir istek yapıp yönetimin gözüne girmeye çalıştı. Buna karşı Teknik A.Ş yönetimi %8 dedi.

İşte o zaman ben tamam dedim. Bunlar,%14 de anlaştılar ve sendikayı sen %14 iste biz önce %8 diyelim sen itiraz et, pazarlık yapar gibi görünelim ve sonra sendikanız isteği olan %14 ü verelim diye senaryo hazırlamışlar diye düşündüm. 

Yanılmışım…Teknik A.Ş nin son teklifi %9,17 Allah akıl Fikir Versin İnşallah…Ahmet Karaman sözleşme görüşmelerine girmiyor diye duydum. işi Fazıl beye ihale etmişler. Fazıl bey hesap uzmanı 2008 de THY’ye girmiş. Mesleği hesap uzmanı ya hemen ona devretmişler toplu iş sözleşmelerini. Adamcağız havacılığı ne bilsin. Sıradan bir iş yeri gibi görüyordur. Onun bakış açısı ile hepsi sıradan işçi. 

Hesap uzmanına, iki kere iki  kaç eder diye sormuşlar oda düşünüp siz kaç olmasını istersiniz efendim demiş misali.

İşte aynı böyle bir durum yaşanıyor. İlker Bey’in iki kere ikinin kaç olması gerektiğini bir an önce Fazıl beye söylemesi gerekiyor.  

Toplu sözleşmelerde önemli olan ilk yüzdeli rakamdır. Sonraki dilimlerde enflasyon ve enflasyon +1 -2 gibi rakamlar hep fasa fisodur. (reel enflasyon hesaplanmadıkça)

Sevgili THY yönetimi;

Siz bu kafayla giderseniz önce sendikadan istifalar başlayacak. İlk önceleri dayanışma ödemek zorunda kalacaklar ve sonra bir başka sendika çatısı altında toplanmaya çalışacaklar. Sizler de boş durmayacaksınız e-devlet üzerinden kim nereye geçmiş onu bulup atmaya başlayacaksınız. Huzursuzluk diz boyu olacak. Bu iş veriminin düşmesine ve teknisyenin dikkatinin dağılmasına sebep olacak. İş dikkati dağılırsa ne olacak? Ona da siz cevap verin…

Ne gerek var ki. Sendikayı seçtiren sizsiniz. Sendikacılar şirketi sizden iyi düşünmüş ve %14 le karşınıza gelmişler. Belki de Fazıl Bey ile sendikacılar anlaştı ve son dakikayı bekliyorlardır. Birde bakarsınız ki %9,17 bir anda %14 olmuş. Tabii ki yerseniz.

Şimdi ne yapmak istiyorsunuz. Grevi isteyeceğinizi aklımdan bile geçiremiyorum. Ancak gidişat da greve doğru. Yasalarda başka çözüm de yok.

Her ne kadar yapılan toplu iş sözleşmesi, toplu iş sözleşmesi bekleyen diğer kurum ve kuruluşlar tarafından örnek teşkil edilme riski varsa yani çalışma bakanlığı sendikalara ve devlet teşekküllerine ikaz edip % li rakamları fazla vermeyin tarzında görüş ilettiyse (Gerçi THY özel şirket statüsünde ama yinede dikkat çekebilir) onunda kolayı var.  Toplu iş sözleşmesi öncesi yapın bir iyileştirme sonra sözleşme maddelerini tartışın. Veya, her kadroya seyyanen verilecek rakamları yüksek tutun. (seyyanen verilen rakamlar dikkat çekmez aralara kaynar gider)

Neyse artık yazıyı sonlandıralım.

Sonuç olarak;  

Top yine İlker beyin ayağına geldi… Hadi İlker bey, sıktı bu iş artık. Fazıl beyi arayın ve iki kere ikinin kaç olması gerektiğini tekrar söyleyin.

NOT/ Tüm havacılık çalışanlarının sesi kulağı olan Airlinehaber’e iş yerlerinde erişim yasağı konduğunu duymaktayım. İyi yapmışsınız. Çalışma saatleri içinde okumak ve tartışmak bence de yanlış. Okumak isteyen mesai saatleri dışında evden,cepten her yerden okuyabilir.

 

 

Geri

297
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
TK confidential

Sendika kimseye sormadan teklifini yaptı ve teknisyenlerin bir kısmı isyan ettiler. Sendika temsilcisine neden böyle olduğunu sordular. Sendika temsilcisi iyi eğitim alan birisi değil hayatta tek öğrendiği şeyler yaşadıkları. Yani önüne iki koyun koyuversen güdemez. İleriye dönük bir fikri yok. Amacı emekli olunca sendikada takılmak. Teknisyenlere cevap olarak hesaplayın dedi. Şirket zaten 10.0 diye bir kademe çıkardı ve milleti 3 kuruşa mahkum etti. Buna sendika göz yumdu şimdi pisliklerini temizlesinler bakalım. Hesap böyle yapılır. Eğitimin önemini cahilliğin zararlarını birkez daha gözler önüne serdik sanırım. Biz eşek oldukça semer vuran çok olur. Teknik bu şirketin şamar oğlanı olmuş. Telsizden şöyle sesler… Devamını oku »

Celik iş istifa

dogru dedin be ya

Authorized Staff

%9.17 herkesin anlayacağı üzere psikolojik bir harekettir.Nabız yoklamasıdır. Bunun farkında olarak hareket etmeliyiz. Kanun, yönetmelik ve talimatlar doğrultusunda hareket ederek hakkımızı aramalıyız. Cahilce hareketlerden kaçınmalı. Bunun dışında alacağımız zammın kendim açımdan söyleyeyim maddi bir önemi yok. Artık bu iş itibar haline geldi. Öncelikle itibarımızı göstermemiz gerekiyor. Zamanla kaybedilen itibarı kazanmamız gereklidir. O lisansı burdan almış yok şöyle olmuş gibi konularlada birbirimizi yıpratmak bu süreçte sadece bizi komik duruma düşürür. Herkes bir silkelenip önce kendinin ne değerde olduğunun farkında olsun. Özellikle B1, B2 ve C kategori yetkili personelin bu şirket yada bu sektör içerisinde nerede yer aldığını hatırlaması gereklidir. Umarım kimsenin… Devamını oku »

c/s

Tebrik ederim çok sağduyulu bir yazı. Kendi kendimizi yemeyi bırakalım iç meselelerimizi bir tarafa bırakalım, zaman birlik olma zamanı.

Ground Engineer

Şurada 250 yi aşkin yorum var neredeyse hepsini okudum, ve gorunen o ki olaylari realist olarak yorumlayan olanlari ve olabilecekleri anlayan yorum yapanlarin arasindan 10 yada 15 kişi anca. Kimisi bedduaya bağlamiş kimisi kul hakki demiş kimisi easa lisanslilara sallamiş. Yahu bilader sagduyulu olup ne yapabiliriz i duşuneceğinize anca onu bunu gomuyorsunuz. Ben yonetici olsam bu yorumlari okusam bu güruha cokda emek harcamaya gerek yok diye dusunurum. – Bu sozleşme meselesi kul hakki degildir. Adam sonuçta sendika araciliğla sana bir sozleşme sunuyor. Eger bu işi yapacaksan sana bu para diyor kabul edersen çalişirsin etmezsen çalişmazsin başka iş ararsin. Gerçektende aranilan… Devamını oku »

???

İyi güzel yazmışsın da şurayı açar mısın? Bu şirkette kişiye özel sözleşme varda benim mi haberim yok? Eğer yoksa şefler ve müdürler seni nasıl memnun edecek.

Glide slope

Beddua, ağlama küfretme konusunda sizinle aynı fikirdeyim. Ancak uçak teknisyeni topluluğunu kanser gibi yiyip bitiren gerçek liyakatsız yetersiz kimselerin paraları karşılığında lisans satın alıp yine paraları ile tip satın alarak kısa yoldan haksız kazanç elde etme isteğidir. Yüzlerce lisanslı adamı gören iş verenin gözünde tabi ki bu mesleği yapanların bir değeri olmaz, uçak teknisyeni artık kelle sayısından ibaret olur. Şimdi biz bu hastalığın tespit edilip ortadan kaldırılmasını isteyince ayrıştırıcı mı oluyoruz. Hani yolda yürürken para bulursun da sahibi kimdir diye sorarsın cebine koyamazsın vicdanın el vermez işte sizin tezinize göre bir kişi doğası gereği o parayı alır cebine koyar çoluğuna… Devamını oku »

Base

Fazil bey kendinizi bir üst levela atmak arabanizi sıfırlamak kısacası daha lüks yaşamak için uğraşıyorsunuz diyor ancak makam araclarini daha yeni 4×4 alman mali (yerli de degil) luks araclarla degistirdi.

Tech

Doğruya dogru

Doğanın kanunu

Burda herkesi birbirine girmiş bölünmüş parcalanmis zannetme işveren. Nasil ki iki kardes kendi arasinda kavga eder küs olur, başkasına karşı birleşir. yarin grev olursa burdaki herkes tek yumruk olur. Boşuna ağzının suyu akmasin..

JJJ

Bence durum sendika icinde zor. Sendika yonetimindekilerin basiretsizliğini bir yana birakalim sendikanin bagli bulunduğu hakiş konfederasyonunun gobeğinden şimdiki hukumete bağli oluşu, konfederasyonun sendika uzerine baskisi, havacılık şubenin her aldiği karari genel merkeze kabul ettirmesi, aradaki siyasi bağlantilar ve THY nin devlet ortakli bir şirket olmasindan kaynaklanan siyasi baskilar olaylari içinden çikilmaz bir hale sokuyor. Sendika yonetimi iyi niyetli ve basiretli davranmak bile istese bu tahakkumler buna firsat vermiyor. Tam bir ortadogu ulkesi silueti çiziliyor karşimizda. İşverenin karşisinda muhalif bir sendika olmadikça işci buyuk kazanimlar elde edemez, bu özellikle devlet ortakli şirketlerde ve patronlari hükümete yakin duran şirketlerde Türkiyenin şu anki… Devamını oku »

Ba2

Teknisyenin zorlandığı bir işte sendikadan yardım dilenmiyorsak,Sendikanında teknisyenden böyle bir yardım dilenmeye hakkı yok eğer bu sendika Teknik tarafından seçilmiş ise zor olduğunu beyan ettiğiniz durumlardan kılçıksız sıyrılmak durumundasınız ya yeterli Türkçeleri yok yada burada gerçekten ne iş yapıldığını bilmiyorlar habomdakı muhabbet gıbı.

HABABOM

Abi gerçekler acıtır engellenmen normal. Ama merak ediyorum hiç bu kadar saçma şekilde çalışanları greve zorlayan bir tis görüşmesi yaşadın mı daha önce? Şirket 1 yıl öncesine kadar zararımıza ortak olun biz bir aileyiz diyip zamları çalışan isteğiyle ertelerken şimdi kar üstüne kar açıklayıp, kaptanlar gitmesin diye 3 ayda 1 zam yapar olmuşken ( ki bence daha da fazlasını hakediyorlar dünya standartları ortada) teknisyene ağustos ayı enflasyonu %17 çıkmışken %9 değil %10 değil %9.17 gibi saçma sapan bir rakam verip inatla işi yokuşa sürmeleri normal mi? Bu şirkette İlker Bey’e gidene kadar arada hiç mi aklı selim yönetici yok da… Devamını oku »

Glide slope

Arkadaşım seninle birçok konuda aynı fikirdeyim ancak herkes aynı hatayı yapıyor. Ağustos ayı enflasyonu demek bir önceki yıla göre demek yani 12 ayı kapsamaktadır. İş verenin teklif ettiği ise 2018 in ilk 6 ayı için verilen rakamdır (%9,17). Kısaca ikisi ayrı şeylerdir. Lütfen itirazımızı dile getirirken basit mantık hataları yapıp gülünç duruma düşmeyelim. Saygılar.

HABABOM

Dostum güzel uyarın için teşekkür ederim fakat %9.17 enflasyon oranının farkındayım ve ilk 6 ay için açıklanan enflasyon oranının çok üzerinde olan ağustos ayı verilerinin üstüne birde hazine ve maliye bakanının çıkıp önümüzde ki yıl 2019 için daha da kötü olacak 2020 den önce toparlanmamız güç diyerek gidişatın olumsuzluğunu belirttiği şartlarda yaşarken daha önceki tis de alınan enflasyon + 0.5 zamlar %9.17 ler komik duruyor ve ne çalışana ne işverene yakışıyor buna dikkat çekmek istedim. Daha açıklayıcı olabilirdim fakat uzaktmak istemediğim için yanlış anlaşıldım sanırım. Saygılar bizden.

4444

Helal sana sefa baba gurur duyuyırum seninle sana beton yetmez.

Sefa mı

Ver gazı amk

F/S

Arkadaşlar dun teknigin ust duzey yoneticileri hat bakim yemekhameye gelip yemek yediler,kaç yildir gormuyordunuz?Ortami gormeye gelmişler,fakat maşAllah herkes kendilerine gülücükler saçıyorlardı,eminim her şey çok güzel demişlerdir

Torpilliler

O gülücükler sacanlar zaten oraya kendi emekleriyle gelmeyenler

Adam adam

Hangi organa beton yetmez yaz onu anlasın millet,. Bileğime doların boynuma asarim onu helal sana efsane baskan

Mak 62

Gerçekten yaptığınız tespitler çok yerinde.Yazılarınız sayesinde kokpit personeli olarak tekniğin problemlerini görmekteyiz ve çok üzücü bu olaylar.Enflasyon yüzde 15 herşeye zam gelmiş teknik kardeşimize 9.17 sanki mikro incelenmişte yapılmış zammı uygun görüyorsunuz.Sene sonu olsun kendinize 3 maaş alırsınız yine.Yazık emeklerine arkadaşlarımızın.

Teknisyen

Her ne kadar bizlerde sizler kadar donanımlı olsakta başka bir şirkete başka bir ülkeye gidememek için nedenlerimiz var çoçuklarımızın okulu aile yaşantımız borçlarımız gibi. Ve şirkette bunu bilerek koz olarak kullanıyor.

2.pilot

Pilot olarak yazıyorum, hostese zam yapıp tekniğine zam yapmayan şirketin sonu yakındır.